سرویس موسیقی هنرآنلاین: گروه موسیقی به سرپرستی جمشید آقایی سوم مرداد ساعت 21 با حضور رسول نجفیان و حمیدرضا پنجه‌پور در تالار اندیشه حوزه هنری روی سن می‌رود.

حمیدرضا پنجه‌پور خواننده موسیقی ایرانی تاکنون آثار زیادی را روانه بازار کرده است. آغاز کار او با انتشار آلبوم "بزم عاشقانه" بود و حاصل آن اجرا در کنسرت‌های متعدد داخلی و خارجی و همکاری با گروه‌های موسیقی سنتی ایرانی است که مهم‌ترین آن‌ها گروه عشاق است.

این خواننده درباره  کنسرت پیش رو گفت: من در این کنسرت افتخار همکاری با رسول نجفیان را خواهم داشت. قطعات مختلفی نیز تدارک دیده شده تا در شب اجرا تقدیم حاضرین شود. وظیفه تنظیم و آهنگسازی این آثار با جمشید آقایی بوده و مجید فلاح‌پور نیز تهیه‌کنندگی برنامه را بر عهده خواهند داشت، سرکار خانم آیدا امیری مقدم نیز به‌عنوان مدیر اجرایی برنامه، هماهنگی‌های لازم را صورت خواهند داد.

او درباره همکاری با گروه عشاق توضیح داد: من گروه عاشق را گروه خودم می‌دانم. این گروه متشکل از بهترین‌های عرصه موسیقی سنتی است و بهترین نوازنده‌ها در آن حضور دارند. این بار نیز به لطف آقای فلاح‌پور، استاد نجفیان نیز در کنار ما حضور خواهند داشت و افتخار همکاری با ایشان نصیبمان شد.

او ادامه داد: فکر می‌کنم گروه عشاق شاخصه‌های استاندارد را دارد و گواه حرفم حضور نوازندگان شناخته‌شده در این گروه است، اما متأسفانه فضای موجود در موسیقی در کار ما اختلال ایجاد می‌کند.

پنجه‌پور اضافه کرد: متأسفانه خوانندگان امروزی غالباً به کپی کاری روی آورده‌اند. البته این امر بین خوانندگان سبک پاپ بیشتر دیده می‌شود اما روی‌هم رفته این معضلی فراگیر است که جامعه موسیقی ایران با آن مواجه است.

او تأکید کرد: البته تا حدودی موسیقی سنتی از این امر مصون مانده و علت آن نیز توجه دقیق مخاطب به موسیقی است ولی در بین مخاطبین سبک پاپ، اکثر توجهات بر روی کلام و صدای خواننده متمرکز است و توجهی به کیفیت موسیقی آن قطعه نمی‌شود. درحالی‌که باید برعکس باشد تا بتوان عیارسنجی درستی از سطح کیفی یک اثر داشته باشیم.

این خواننده همچنین گفت: مشکل اصلی این است که دولت کمتر از فعالان این حوزه حمایت می‌کند، ولی این را هم باید بگویم که اگر فردی واقعاً مستعد و توانمند باشد راهش را در جامعه موسیقی پیدا خواهد کرد و درنهایت موفق خواهد شد، اما باید بداند که به‌هیچ‌وجه راه ساده‌ای پیش رویش قرار ندارد و باید تلاش بسیاری برای رسیدن به موفقیت بکند.

این هنرمند ادامه داد: من کمک‌هایی در حد توانم به این جوانان انجام داده‌ام. برای مثال عده‌ای از جوانانی که در سطح شهر به اجراهای خیابانی موسیقی مشغول‌اند بسیار بااستعداد و خوش‌ذوق هستند. یکی از اقدامات من این بوده که شخصاً این جوانان را جمع کرده‌ام و اقدام به برگزاری برنامه‌ای در قالب کنسرت و یا اجراهای زنده کرده‌ایم که ازقضا نتیجه کار بسیار باکیفیت و مورد استقبال مخاطب نیز بوده است.

پنجه‌پور در ادامه هم گفت: موسیقی سنتی جزو سبک‌های منحصربه‌فرد موسیقی بوده و ما وظیفه داریم در حفظ و اشاعه آن بکوشیم. نخستین قدم دولت نیز باید در جهت ایجاد یک رسانه مستقل برای این بخش از موسیقی کشور باشد که تمام اخبار مربوط به فضای موسیقی سنتی ایرانی اعم از؛ کنسرت‌ها، انتشار آثار، مصاحبه‌ها، نقدها و ... در آن منعکس شود. البته در این مورد صداوسیما نیز می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد ولی نیاز به وجود یک رسانه مستقل به‌شدت احساس می‌شود.

او اضافه کرد: در قدم بعدی باید نگاه ما جهانی باشد، خصوصاً کشورهای فارسی‌زبان منطقه را باید در این برنامه‌ریزی موردنظر بگیریم و باید اقداماتی در راستای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی به مردم این کشورها را در دستور کار قرار دهیم چرا که آن‌ها نیز هم‌زبان ما هستند. درعین‌حال باید به اصالت‌ها پایبند باشیم. البته این امور مستلزم برنامه‌ریزی مدون و اجرای دقیق این برنامه‌ها است.