سرویس موسیقی هنرآنلاین: احسان دانش فرید از آن دسته خوانندگانی است که موسیقی را مدیون رشته تحصیلی‌اش نیست. او که دانش‌آموخته رشته مکانیک است، موسیقی را از کودکی با ساز پیانو آغاز کرد و آموزش در این زمینه موجب آشنایی‌اش با خوانندگی و ادامه فعالیت در این عرصه شده است.

او تاکنون چند قطعه موسیقی با ترانه‌ها و ملودی‌های خود روانه بازار موسیقی کرده و با استقبال نیز مواجه شده است. دانش فرید هم‌اکنون مشغول جمع‌آوری آلبومی با بهترین‌های عرصه موسیقی است. با دانش فرید درباره آلبوم در دست انتشارش و قطعاتی که به‌زودی منتشر می‌کند گفت‌وگو کرده‌ایم:

گویا انتشار تک‌قطعه این روزها اپیدمی‌ شده که شما نیز با آن درگیر هستید. چرا؟

من هم مانند بسیاری دیگر از خوانندگان وقتی می‌بینم به‌راحتی و با انتشار یک قطعه موسیقی می‌توان با مخاطبان به‌صورت رودررو و مستقیم حرف زد، طبیعتاً از چنین رویکردی استقبال می‌کنم. اما با پرداختن به موسیقی از این زاویه، از انتشار آلبوم باز نمی‌مانم و هم‌اکنون نیز آلبومی در دست تولید دارم که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نکرده‌ام. خیلی از خوانندگان با انتشار تک‌قطعه توانستند وارد دنیای حرفه‌ای موسیقی شوند و نشان دادند که اگر حرفه‌ای کار کنند و در این راستا مخاطب خود را بشناسند و بدانند که برای چه کسانی کار بخوانند، می‌توانند با همان انتشار تک‌قطعات خود به شهرت و اعتبار و محبوبیت برسند. با این اوصاف انتشار آلبوم را رد و منسوخ شده نمی‌دانم و بر این باورم که آلبوم می‌تواند به‌عنوان روزمه یک خواننده اعتبار بیشتری به او ببخشد. به همین دلیل خود درصدد تولید و انتشار یک آلبوم هستم.

در آلبومتان قطعات جدید استفاده می‌کنید یا به انتشار تک‌قطعاتی که پیش از این منتشر کرده‌اید، بسنده می‌کنید؟

قطعاً از میان قطعاتی که تاکنون منتشر کرده‌ام، دست به انتخاب زده و در آلبوم خود می‌گنجانم، اما قطعات جدید و ساخت آن‌ها در اولویت هستند. چون فکر می‌کنم امروزه موسیقی به سمت مصرفی شدن رفته است و باوجود تعداد بالای قطعات منتشر شده در طول یک روز، دیگر کسی چندان به دنبال آهنگ‌های قبلی و قدیمی نمی‌گردد و بیشتر خواهان قطعات جدید و متنوع هستند. شخصاً نیز از روزمرگی در موسیقی فراری‌ هستم.

صرف توجه به سلیقه مردم و خواسته‌هایشان منجر به مسیری می‌شود که به هنر نمی‌انجامد. آیا به چنین چیزی فکر کرده‌اید؟

بله و ما هم قرار نیست کارهایی بکنیم که در شخصیت و هنرمان نیست. ما فقط سلایق و علایق مردم را در نظر می‌گیریم تا در کارهایمان پس از انتشار در به در دنبال مخاطب نباشیم. مخاطب‌نشناسی بخش اعظم موسیقی است، نه در موسیقی بلکه در تمامی رشته‌های هنری این مردم هستند که تعیین‌کننده هستند. البته شخص خواننده نیز خود در این زمینه بسیار تعیین‌کننده است و می‌تواند سلیقه و ذائقه مخاطبان خود را تغییر بدهد. یک جود تعامل و تأثیر دوجانبه است. ما برای مردم کار می‌کنیم و اگر آن‌ها نباشند، اصولاً موسیقی و هر هنری بی‌فایده است.

در حالی این مسئله را مطرح می‌کنید که می‌دانید سیل خوانندگان یک‌شبه بازار موسیقی را فراگرفته است. فکر نمی‌کنید این حضور بی‌رویه به راهی که شما در حال طی کردن آن هستید، لطمه بزند؟

نه اتفاقاً حضور هرچه بیشتر خوانندگان موجب رقابت می‌شود. اگر دقت کرده باشید، می‌بینید در دهه‌های گذشته، تعداد خوانندگان بسیار اندک بود و مردم قدرت انتخاب نداشتند، اما امروزه باوجود این تعدد خواننده، طیف وسیعی از سبک‌های مختلف پدید آمده است و قدرت انتخاب مردم بالاتر رفته است. یکی دوست دارد، نیوایج گوش کند، یکی کانتری و دیگری بلوز! از این میان می‌تواند دست به انتخاب بهترین گزینه بزند و همان را گوش کند. این طیف وسیع خواننده موجب راحت‌تر شدن کار مخاطبان می-شود.

رسته سبکی شما چیست؟ و اینکه مقلد بوده‌اید؟

من خودم را در سبک پاپ ارزیابی می‌کنم و نه از کسی نه تقلید کرده‌ام و نه الگوبرداری. من از ابتدای شروع خودم بوده‌ام و سبک خاص خودم را دارم. صدایم هم شبیه هیچ‌کس نیست و به جرات می‌توانم بگویم خود خودم هستم.

آلبوم پیش رو و در دست تولید با چه ویژگی‌هایی همراه خواهد بود؟

مضامینی کاملاً عاشقانه دارد و سعی شده از تقلید فاصله بگیرد. فضایی نو و دراماتیک دارد و در تولید آن از تکرار مکررات پرهیز شده است. به جرات می‌توان گفت این آلبوم خود من و روحیات من است که به شکلی دیگر بروز می‌کند.

از آموزه‌هایتان در تولید آلبوم بهره‌مند شده‌اید؟

طبیعتاً بله. من به دنبال آموزش موسیقی و گذراندن دوره‌های مختلف رفتم که در خلال کارهایم از آن‌ها استفاده کنم. اگر قرار بود از آن‌ها استفاده نکنم چه نیازی به حضور در کلاس‌های مختلف موسیقی داشتم. اما به همین بسنده نمی‌کنم چون معتقدم موسیقی هنر روز است و باید به‌روز باشد تا بتواند مخاطب جذب کند. به همین دلیل همچنان در حال آموزش دیدن هستم کما اینکه این مدت هم که در بازار موسیقی حضور نداشتم، دلیلش گذراندن همین آموزش‌های لازم بود.

کی منتظر آلبوم و آهنگ جدید باشیم؟

آهنگ جدید که در مردادماه منتشر می‌شود. اما آلبوم فعلاً در دست تولید است و به نظر می‌رسد تا پایان سال نیاز به زمان داشته باشد تا به انتشار برسد.