به‌ گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌ عمومی‌ سی‌و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر، دوشنبه 29 بهمن‌ماه در آخرین روز جشنواره در برج آزادی، ابتدا و راس ساعت 19 "تنور تریو" به‌ سرپرستی میلاد زنده‌نام روی صحنه رفت. این گروه که موسیقی‌اش را می‌توان در زیرگونه‌های جَز طبقه‌بندی کرد ابتدا با قطعه‌ی "جَزشوشتری" برنامه خودش را آغاز کرد؛ قطعه‌ای با فواصل و الگوهای ریتمی‌جز با تمی ‌بر مبنای گوشه‌ی شوشتری.

میلاد زنده‌نام پس از اتمام "جَزشوشتری"، توضیحی کوتاه درباره گروه به تماشاگران داد و درخصوص قطعه‌ی بعدی که قرار بود اجرا کنند گفت: آهنگ بعدی که برای شما اجرا می‌کنیم "بداهه با علامت" (Q Improvise) نام دارد و در واقع همان‌طور که از نامش هم برمی‌آید قرار است هنگام نواختن به یکدیگرعلامت ‌دهیم.

پس از بداهه با علامت، قطعه‌ی "چهارگاه" نواخته شد؛ آهنگی که بر اساس تمی ‌از موسیقی مردمی ‌ایرانی و همراه با بداهه‌نوازی روی گیتار الکتریک، گیتار بیس، درامز و کیبورد اجرا شد و اگرچه کیفیت تکنوازی‌های در کلیت آن درخشان بود اما در آن میان تکنوازی گیتار بیس توسط کسرا سبکتکین بسیار جالب توجه بود.

میلاد زنده‌نام در توضیح این قطعه گفت: وقتی در ایران نبودم به‌رغم اینکه خودم هیچ‌وقت سختی نکشیدم اما قطعه‌ی چهارگاه را برای سختی‌هایی که همه‌ی مهاجران کشیده‌اند، ساختم.

زنده‌نام همچنین در معرفی ترک بعدی یادآور شد: آهنگ دیگری که می‌خواهیم برایتان بنوازیم نامش "سبز طلایی" است. ایده این قطعه وقتی در دشت سبزی بودم به ذهنم رسید. در دشت وقتی به کوه نگاه می‌کنیم رنگ قرمز می‌بینیم و اطرافمان رنگ‌ها عوض می‌شوند. صحنه‌ای که در کردستان خودمان، لرستان، گیلان یا خیلی دیگر از مناطق کشورمان می‌توانیم ببینیم.

 "تنور تریو" پس از اجرای "سبز طلایی" درباره قطعه‌ بعدی هم توضیح داد: آهنگ بعدی ما بلوز ایرانی است. همانطور که می‌دانید ریشه‌های گام پنتاتونیک که در بلوز از آن استفاده می‌شود خاستگاهش مربوط به کشورهای شرق آسیا مثل چین و ژاپن بوده است و زمان حمله‌ی مغول این فواصل وارد موسیقی شرق ایران یعنی خراسان شده است پس گونه‌ی بلوز در موسیقی ایرانی هم وجود دارد.

حسن ختام اجرای گروه تنور یک قطعه‌ تعاملی بود. زنده‌نام از تماشاگران خواست در لحظه‌ی خاصی از اجرا، یکصدا و به‌واسطه‌ی آوا نوازندگان را همراهی کنند و یکی دوبار با تماشاگران این تعامل را تمرین کردند. نام این اثر "قایتاقی" و بر اساس یک ملودی آذربایجانی بود.

میلاد زنده نام (گیتار و آهنگساز) آرش اسکندرلو (کیبرد و سینتی‌سایزر)، روزبه فدوی (درامز) و کسری سبکتکین(نوازنده میهمان) (گیتار باس) اعضای تنور تریو در برج آزادی را تشکیل داده‌ بودند.