به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی دومین دوسالانه جایزه پیانو باربد، ربکا آشوقیان عضو شورای بازبینی دومین جایزه پیانو باربد و مدیر گروه موسیقی دانشگاه هنر در خصوص بازبینی آثار رسیده به این دوره گفت: تعداد قابل توجهی از شرکت‌کنندگان در شرایط استاندارد بودند. خصوصاً در رده‌های سنی بالاتر، برخی حتی بیش از حد انتظارمان بودند که در این میان حضور نوازندگان شهرستانی بسیار چشمگیر بود. به طوری که نمرات و امتیازات خوبی را به خود اختصاص دادند.

وی با بیان اینکه پیشرفت قابل توجهی در زمینه آموزش جریانات موسیقی کلاسیک و نوازندگی پیانو به چشم می‌خورد بیان داشت: خوشبختانه میزان پیشرفت موسیقی کلاسیک و خصوصاً نوازندگی ساز پیانو بازتاب خودش را به‌واسطه شرکت در جایزه پیانو باربد نشان داده است. چرا که ما در بین شرکت‌کنندگان، نوازندگانی داشتیم که به لحاظ تکنیک و لحن موسیقایی در سطح بسیار عالی بودند. به طوری که رقابت بسیار تنگاتنگی داشتند که این خود حساسیت زیادی را در قضاوت هیئت انتخاب می‌طلبید.

مدیر گروه موسیقی دانشگاه هنر درباره سطح نوازندگی شرکت‌کنندگان تهرانی و شهرستانی گفت: ما در بین نوازندگان شهرستانی اجراهای قابل قبولی را شاهد بودیم که بعضاً رتبه‌های اول را به خود اختصاص دادند. ولی در شرکت‌کنندگان تهرانی متوسط‌های بیشتری داشتیم که اجرایشان استانداردتر بود، که البته این مسئله به شرایط آموزش و امکانات پایتخت برمی‌گردد.

آشوقیان با اشاره به جایگاه جایزه پیانو باربد در کشف استعدادهای نوازندگی نسل جوان خاطرنشان کرد: به نظرم طی سال‌های اخیر به‌واسطه برگزاری این جایزه قدم‌های پایه‌ای و تأثیرگذاری برداشته شده که معتقدم تداوم آن هر سال می‌تواند باعث رشد آموزش در نوازندگی ساز پیانو شود. مخصوصاً در شرایطی که در برخی سال‌ها شاهد دور باطل آموزش بوده‌ایم. به نظر من ما بایستی برای رفع این مشکل پل ارتباطی را از آموزش چهاردیواری، آموزش در کلاس، دانشگاه و محیط آموزشی به اجرای روی سن برسانیم که وجود چنین جشنواره‌هایی می‌تواند راه را کوتاه کند و به‌نوعی سکوی پرش و نقش معرفی کننده داشته باشد.

عضو شورای بازبینی دومین جایزه پیانو باربد در خاتمه خاطرنشان کرد: وجود جایزه پیانو باربد بسیار مفید و خوشایند است و امیدوارم روند آن تداوم داشته باشد.

شورای بازبینی، متشکل از اساتید پیانو همچون آقایان رافائل میناسکانیان، گاگیک بابایان و خانم‌ها تامارا دولیدزه، آرپینه اسرائیلیان و ربکا آشوقیان، ۸ و ۹ بهمن‌ماه با حضور مسئولین برگزاری جایزه به بازبینی آثار پرداختند و ۲۰ نفر را برای اجرا در مرحله نهایی برگزیدند. این مرحله از بازبینی به‌صورت کدگذاری انجام پذیرفت و داوران بدون آگاهی از هویت داوطلبان و بدون دیدن تصویر، تنها به‌صورت شنیداری، امتیازات خود را اعلام نمودند، سپس با معدل‌گیری کل امتیازات، امتیاز نهایی هر داوطلب مشخص شد.

دومین جایزه پیانو باربد پنجم و ششم اسفندماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.