به گزارش هنرآنلاین، زهرا آجیلی (میدانی) پژوهشگر، محقق ادبی و نوازنده تار و سه‌تار کتاب‌ها و آلبوم‌های صوتی خود را با هدف تلفیق اندیشه مشاهیر ادبی با موسیقی، منتشر کرده است.

این نوازنده و پژوهشگر در خصوص انتشار این آثار گفت: پاره‌ای از دغدغه‌های من، کشف اندیشه نهان بزرگان ادب ایران و پیوند آن با آثار ارزشمند موسیقایی و تلفیق و تطبیق آن‌ها با یکدیگر، در جهت کاربردی نمودن این مفاهیم و تسری بخشی هر چه بیشتر در زندگی ماشینی و مدرن بوده است از طرفی دیگر وسعت معانی در ادبیات خصوصاً در کلام مولانا، اگرچه دامنه فعالیت ما را گسترده می‌کند اما انتخاب مؤثرترین و در عین حال کوتاه‌ترین کلام از این دریای ژرف، به‌واقع کار آسانی نیست بر همین اساس تقریباً برای جمع‌آوری و انتخاب ابیات در هریک از آلبوم‌ها حدود دو سال وقت گذاشته شده است.

وی ادامه داد: تاکنون بر اساس این هدف و دغدغه توانسته‌ایم آلبوم‌هایی چون جذبه، رستاخیز و لب لباب مثنوی را با استفاده از موسیقی متناسب با فضای هر کدام منتشر کنیم به طوری که در آلبوم جذبه که منتخبی از شش دفتر مثنوی معنوی مولاناست از آثار مرحوم جواد معروفی به‌صورت انتخابی استفاده کرده و در آلبوم رستاخیز که از دیوان شمس با صدای صلاح عبداللهی و دکلمه اینجانب ضبط شده، محمد سعید اسلامی نژاد موسیقی این اثر را متناسب با این فضا معنوی، ساخته است. آلبوم لب لباب مثنوی نیز دیگر اثر تولیدی در همین راستاست که شامل خلاصه‌ای از ۴۳ داستان مثنوی معنوی است.

زهرا آجیلی با اشاره به جدیدترین اثر در حال تولید بیان داشت: این آلبوم جدید با عنوان" حکایت‌های مثنوی برای کودکان "که شامل پنج داستان از مثنوی معنوی است که به نثر ساده و قابل فهم برای کودکان نوشته شده و برای جذابیت و تأثیرگذاری بیشتر کلام، از پنج کودک برای اجرای داستان‌ها کمک گرفته شده است.

وی در خصوص تلفیق موسیقی با ادبیات گفت: با توجه به اینکه هنر و زیبایی در جوهر هر انسانی نهفته است و از طرفی کشور عزیزمان ایران از گنجینه‌های ارزشمند ادبی برخوردار است به این فکر افتادم تا از تلفیق این دو موهبت، اثری تأثیرگذار تهیه کرده و به یادگار بگذارم. به نظر من ادبیات و موسیقی در هر جامعه‌ای ریشه در فرهنگ آن جامعه دارد و خواه‌ناخواه هر فردی در هر گوشه دنیا، با موسیقی و ادبیات کشور خود احساس وحدت و یگانگی کرده و چون این پیوند ریشه در حقیقت او دارد اجتناب‌ناپذیر و تأثیرگذار است به او هویت می‌بخشد و موجب قدرت و جسارت هوشمندانه وی می‌شود.

این مورخ ادبی در خاتمه درباره تغییر ذائقه شنیداری مردم گفت: این روزها شاید کمتر ما موسیقی اصیل و فاخر به گوشمان خورده باشد و معمولاً قشر جوان به هر آوایی که خیلی از آن‌ها استانداردهای موسیقیایی ندارند آلوده می‌شوند. در نتیجه حساسیت‌های شنیداری و درک موسیقیایی کم شده و این خسارتی جبران‌ناپذیر به فرهنگ موسیقی ما است. بر همین اساس در تولید این آثار از موسیقی کلاسیک ایرانی استفاده شده است چراکه فضای معنوی و روحانی موسیقی ما هم کوک با ادبیات غنی و ریشه‌دار ایرانی است و ریشه در فرهنگ و ادب ما دارد.

از زهرا آجیلی تاکنون آثار تحقیقی شامل کتاب "بر قامت آفتاب"، منتخبی از سه اثر شمس و مولانا بنام مقالات شمس، فیه ما فیه و مجالس سبعه، کتاب "چرخ آبنوس" چکیده‌ای از داستان‌های شاهنامه فردوسی با اشاره معنایی به ابیات مثنوی معنوی مولانا و نیز مقاله‌های "غبارروبی جان" و"شمس، آینه مولانا" که جزو منتخبین مقالات چهارمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا بوده، منتشر شده است او همچنین مجموعه کارگاه‌های شاهنامه‌خوانی و اثربخشی کلام شاعر در معنی، مثنوی‌خوانی و بررسی دیدگاه مولوی در زندگی مدرن، کارگاه آموزشی خودباوری در نوجوانان، کارگاه آموزشی مهارت زندگی به کمک گلستان سعدی برای کودکان و مجموعه کارگاه‌های تربیت معلم برای کودکان در حوزه مهارت‌های زندگی را برگزار کرده است.