به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم)،  پنجشنبه ۱۵ آذرماه در سومین روز از برگزاری پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) بیش از ۱۰۵ هنرمند در بخش "اجرای گروهی"، ۳۲ هنرمند در بخش "تک‌نوازی"، ۵۳ هنرمند در بخش"دو و سه نوازی" آثار خود را در فرهنگسرای نیاوران تهران در معرض رقابت هیئت داوران گذاشتند. این در حالی است که لوریس چکناواریان، رضا خرم، سالار عقیلی، عباس سجادی و حریر شریعت زاده از مهمانان ویژه روز سوم بودند.

در بخش "تک‌نوازی" ملیکا قیطاسوند، محمد یوسفیان، امیررضا حسین زادثانی، صبا رجبی طراز کوهی، نگار عباس زاده، محمدامین رضاخانی، سالار علیمردانی، فرنوش اصلانی، محمد رستمی، امیرحسین افروز، سید محمدرضا حسینی، فراز رهنما، نگین بهروزی فر، محمدامین میاندوآبی، کیانا امیری، پارمیدا ایزدی، هانیه زینلی، نیلوفر سقایی، امیرحسین دولخانی بوانلو، محمد فتاحی، محمد روشنی، آیدا یزدان پناه، غزل شکوری دیزجی، محراب قلعه جوقی، اشکان محمدی، پوریا محمد پور، علی‌اکبر حیدری، عمادالدین مؤمنی، علیرضا محمدی، مهدی احمدی میرقائد، میلاد رجبی و مریم توکلی روی صحنه رفتند.

غزاله اسماعیل‌زاده، آرین نیکمرد نمین، النا طرزی، حسام حق ویردی‌زاده، بارمان رسولی نژاد، پانیا جمیلی، مهدیار رستمی کوپائی، بهار رستمی کوپائی، شکیبا امیری، امیر رضا مؤذن، سیدمانی هاشمی، امین جمشیدی، ماهان کریمی، طاها نیکخواه، امیرعباس جمال‌زاده، محمدامین کیا حسینی، علی احمدوند، بنیامین احمدوند، سید بردیا محمودی، ایلیا فخریان نجفی کاشانی، سارینا صالحی، پارمیس جاوید، پارسا جاوید، عرشیا محمدی، افرا اصلان حسینی، تبسم احمدی، امیرحسین حقایق، نیما نایب آقایی، نیما عبدی، عسل ثبوتی، غزل ثبوتی، علی مثقالی، محمد مثقالی، امید احمدی پور، ایلیا فاضلی پور، نیما بناری، کیان کوچک زاده، الینا اقدسییکتا، ستایش سادات ابراهیمی مقدم، ریحانه احمدی پیله‌ور، پارمیس موسوی، کیمیا بیگلری، چاوش شمس، پیام غم‌گسار، طاها میرگل، یلدا فاضلی نیا، عرفانه ولد بابا گلزاری، مهرزاد منصوری نژاد، پونه رمضان نژاد، ماهور عقیلی، سینا نوشادی، سینا طاهر خانی، مریم مقدس در بخش "دو و سه نوازی" نیز به رقابت با یکدیگر پرداختند.

در بخش "گروه نوازی" نیز گروه‌ها و هنرمندانی از ارکستر نوجوانان "رودکی" از تبریز به سرپرستی قادر رودکیان، آموزشگاه موسیقی "آفرینش" از یزد به سرپرستی علیرضا ارجمندی، آموزشگاه موسیقی "آوا" از کرج به سرپرستی افشین علوی، گروه "بیداد" از تهران به سرپرستی مجتبی محمدی نیا، آموزشگاه موسیقی "الهی" از مشکین‌شهر به سرپرستی حسن الهی، گروه سنتی آموزشگاه موسیقی "آسمان" از دلیجان به سرپرستی نیما شکر کردی، هنرستان موسیقی " روزنه" از سنندج به سرپرستی محمد مسلم زارعی، آموزشگاه موسیقی "هزاردستان" از رشت به سرپرستی جاوید رضایی، گروه "نکیسا" از تهران به سرپرستی صدا سدیفی، هنرستان موسیقی دختران تهران به سرپرستی حنانه سعیدی، ارکستر نوجوانان آموزشگاه موسیقی "نوان" از چالوس به سرپرستی محمدرضا عمو جوادی، گروه نوجوانان "آوانا" از ملایر به سرپرستی امید آزاک، گروه همخوانی آموزشگاه موسیقی "آسمان" از دلیجان به سرپرستی امیر هوشنگ ابراهیمی و آموزشگاه موسیقی "شباهنگ" از کرمان به سرپرستی شهرام ابوعامری آثار خود را ارائه دادند.

لوریس چکناواریان درباره آینده موسیقی چه گفت؟

یکی از اتفاقات ویژه سومین روز جشنواره موسیقی نوای خرم به حضور لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت موسیقی کشورمان اختصاص داشت.

این هنرمند صاحب‌نام پس از تماشای برخی از اجراهای به صحنه رفته در سومین روز جشنواره بیان کرد: آثار ارائه‌شده در این روز فوق‌العاده بودند و به‌شخصه حس می‌کنم جشنواره خرم در این دوره نسبت به دوره قبل شاهد پیشرفت کمی و کیفی شرکت‌کنندگان است. این جشنواره جوان‌ها را تشویق کرده و سبب شده تا آن‌ها برای شرکت در آن تلاش زیادی را انجام دهند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چند درصد از شرکت‌کنندگان این جشنواره را می‌توان در آینده موسیقی ایران دید، گفت: پیش‌بینی این موضوع فقط در اختیار خداوند بوده و تنها پروردگار مهربان است که می‌تواند دراین‌باره پاسخ بدهند اما باید بگویم که شرکت موزیسین در چنین جشنواره‌هایی، کمک روحی بزرگی بوده که می‌تواند در ادامه راه کمک آن‌ها باشد.

این هنرمند در پایان گفت: کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به موسیقی باید یاد بگیرند که آثار کلاسیک بزرگان را اجرا کنند و از این حیث جشنواره خرم فرصت خوبی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که باید از دست‌اندرکاران این رویداد قدردانی کرد.

قدردانی از پدر و مادرهای اهل موسیقی

بهناز ذاکری، نوازنده سنتور و یکی از داوران بخش رقابتی پنجمین دوره جشنواره خرم درباره اجراهای ارائه‌شده گفت: اولین سالی است که به‌عنوان داور در این جشنواره حضور دارم، اما باید بگویم که فضای جشنواره خرم بسیار مثبت بوده و رده سنی کودک و نوجوان برای اینکه در آن شرکت کنند به‌شدت تلاش می‌کنند. من بر این باورم جشنواره نوای خرم آن‌ها را به‌شدت تشویق به تمرین می‌کند.

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین محاسن این جشنواره یادآوری قطعات قدیمی و ماندگار بزرگان موسیقی ایرانی است که توسط شرکت‌کنندگان آن اجرا می‌شود و به این صورت آثار جاودانه بزرگان موسیقی توسط کودکان و نوجوان یاد می‌شود که این موضوع ارزشمند است. همچنین پدر و مادرهایی که تا این اندازه به بچه‌های خود بها داده و آن‌ها را از شهرستان‌های دور به این جشنواره آورده‌اند؛ از نکات جذاب جشنواره خرم بوده که به‌شدت قابل تحسین هستند.

این هنرمند عنوان کرد: در بین شرکت‌کنندگان، بچه‌های بااستعداد بسیاری حضور داشتند که قطعاً می‌توانند آینده خیلی خوبی را برای موسیقی ایران رقم بزنند. البته اگر آن‌ها را با تشویق‌های بیهوده و آموزش غلط به بیراهه نکشانند. چراکه آموزش در به ثمر رسیدن استعدادهای موسیقی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تولد چند نابغه موسیقی در جشنواره پنجم نوای خرم

ناصر ایزدی دبیر هنری پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم نیز عنوان کرد: جشنواره موسیقی نوای خرم در پنجمین دوره خود علاوه بر اینکه نسبت به سال گذشته میزبان شرکت‌کنندگان بیشتری است بلکه از لحاظ کیفی نیز رشد خوبی را تجربه می‌کند. از همان ابتدا وقتی فیلم‌های فرستاده‌شده متقاضیان را می‌دیدم متوجه پیشرفت شرکت‌کنندگان بودیم. ولی اکنون شاهد این هستیم که حتی از فیلم‌هایی که فرستاده‌اند نیز بهتر اجرا می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که جشنواره خرم، برای والدین، مربیان آموزشگاه‌ها و استادان اهمیت پیدا کرده و آن‌ها تلاش می‌کنند تا هرچه بهتر هنرجویان برای شرکت آماده کنند..

این هنرمند با قدردانی از شرکت‌کنندگان دوره پنجم ادامه داد: در این دوره متقاضیانی داشتیم که در شرایط به‌شدت سخت برای ما فیلم فرستاده بودند و دلمان نمی‌آمد که آن‌ها را قبول نکنیم. ولی واقعاً امکانات ما در همین حد بود. البته مسلماً اگر بتوانیم برای سال‌های آینده امکانات بیشتری فراهم کنیم، حتماً تعداد شرکت‌کنندگان و کیفیت جشنواره بالاتر خواهد رفت.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار کرد: خیلی از اساتید، از بین شرکت‌کنندگان متعدد یک جشنواره، تنها دو سه نفر را جز نوابغ موسیقی آینده ایران معرفی می‌کنند ولی من با توجه به اینکه در هنرستان موسیقی درس می‌دهم، اطمینان دارم که خیلی از شرکت‌کنندگان این جشنواره، موزیسین‌های خوب آینده ما می‌شوند. چراکه بسیار باهوش، بااستعداد و اهل ذوق هستند و خوشبختانه موسیقی را دوست دارند.

اجراهای پنجمین جشنواره موسیقی "نوای خرّم" در حالی به پایان رسید که دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد موسیقایی از تلاش برای بین‌المللی شدن جشنواره و تغییر سیاست‌های بخش رقابتی در دوره‌های آینده خبر دادند.

جمعه ۱۵ آذرماه در چهارمین روز از برگزاری این رویداد بیش از ۹۰ هنرمند در بخش "اجرای گروهی"، ۲۳ هنرمند در بخش "تک‌نوازی"، ۵۳ هنرمند در بخش "دو و سه نوازی" آثار خود را در معرض رقابت هیئت داوران گذاشتند.

در بخش "تک‌نوازی" کارو شیردل، آرمان تجری، عسل پاکزاد، پریا صادقی، نگین رمضانی، محمدرضا الهی، محمدرضا پاریا، نسترن یوسفیان، سینا بحرینی، نگار یاسمنی، مرتضی اخباری، آرمین باقرکاسه‌گری، محمدمهدی حیدری، سینا تاجیک، درین خیبری، یگانه ابوالفضل وارسته، سامان جان‌بخش، مریم نجاریان، محمد شعبانی، علیرضا حاجی‌زاده، آیدا صابر، سید علیرضا فاطمی چتن، احسان آذریان روی صحنه رفتند.

محمدامین ابراهیمی، پرهام وفایی، سید محمدطاها میرزا جانیان، غزاله مختاری، مانی طاهری، امین شمس، مهتاب حبیبی، علی نظام‌آبادی، آرمین رمضانی، محمدمهدی فرضی، محمد یوسف فلاح، محمد معین فلاح، محمدحسین فلاح، خاطره فکر آزاد، کامیار فکر آزاد، دینا ابراهیمی، نازنین فولاد پنجه، آرش حاج تقی، سهند سفید آری، تهمینه صادقی، مازیار قندهاری، امیرحسین خانلقی، محمدامین غافله باشی، هستی حسنی، علی پور شبان، ابوالفضل آریایی، ایمان حججی، آریا احمدی، امیرمحمد حامدی، دانیال اردلان، سارا غفاری، سعید اسماعیلی، علیرضا شمس، یونس اشراقی، مهدی شیرپوری، هاتف شمسی خانی، محمدرضا رحمانیان، ویدا بیرجندی، سوگل اجلال منشان، صدف افشاری مفرد، امیر رضا مؤمنی، دانیال راد بخت، متین هاشمی ثابت، متین موسوی، علیرضا قاسمی، ارشیا ملتجی، پریا فرهادی، محمدرضا غلامی، محمدحسین غلامی، پدرام فرق دانی، هیوا زیبایی، یاسمن اسکندری و گلسا ذوالفقاری نیز در بخش "دو و سه نوازی" نیز به رقابت با یکدیگر پرداختند.

در بخش "گروه نوازی" نیز گروه‌ها و هنرمندانی از آموزشگاه موسیقی طرز از دولت‌آباد به سرپرستی مسعود وحیدا، آموزشگاه موسیقی نامیک از مشهد به سرپرستی فیروزه مدیر خراسانی، هنرستان هنرهای زیبا از مشهد به سرپرستی شکان شیردوانی، آموزشگاه موسیقی عارف از بابل به سرپرستی محسن دهیمی، گروه ایشتار هنرستان موسیقی دختران از تهران، گروه شب نورد آموزشگاه موسیقی سپاهان سینا از اصفهان به سرپرستی آرش زمانی، آموزشگاه موسیقی هنرآفرین از تهران به سرپرستی حمید بهروزی نیا، آموزشگاه موسیقی منادی از تهران به سرپرستی حسین سجودی و آموزشگاه موسیقی ملودی کهن از تهران به سرپرستی سامان محمد نبی در بخش "گروه نوازی" آثار خود را ارائه دادند.

کار هیئت داوران بسیار سخت شد

بردیا صدر نوری مدیر برگزاری پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم) با اشاره به کیفیت برگزاری این دوره نسبت به دوره‌های گذشته بیان کرد: با استناد صحبت‌های تعدادی از هنرمندان و هیئت داوران باید بگویم که سطح کیفی جشنواره نسبت به سال گذشته بهتر شده که همین موضوع کار ما را در داوری به‌شدت سخت کرده است. البته ما خیلی تمایل نداریم که این جشنواره فقط حالت رقابت‌گونه پیدا کند ولی از آنجا که این موضوع سبب افزایش انگیزه بچه‌ها می‌شود، این حس رقابتی هم در آن وجود دارد. از سوی دیگر امتیاز هنرمندان شرکت‌کننده خیلی به هم نزدیک بود که همین موضوع قضاوت را بیش از پیش برای ما سخت کرده است.

وی افزود: از نظر من در این دوره از جشنواره، شرکت‌کنندگان زیر ۱۵ سال نسبت به گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ کیفیت بهتری را در اجرا ارائه دادند. البته شاید بتوان دلیل این موضوع را سنگینی درس‌های گروه‌های سنی بالاتر نسبت به رده‌های سنی پایین‌تر عنوان کرد. زیرا با توجه به سنشان وقت کمتری برای ساز و موسیقی دارند. در نهایت باید بگویم که کلیت جشنواره واقعاً امیدوارکننده بود.

مدیر پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم درباره روند برگزاری دوره بعدی این رویداد موسیقایی توضیح داد: اگر روند جشنواره به همین صورت پیش رود، قطعاً در سال آینده میزبان شرکت‌کنندگان بیشتری خواهیم بود. البته ما بر طبق برنامه مدونی که داریم، تصمیم داریم از سال آینده یک فراخوان منطقه‌ای را منتشر کنیم زیرا اگر با همین روند پیش برویم ممکن است برای سال آینده مجبور شویم که تعدادی از داوری‌هایمان را در استان‌ها انجام دهیم چرا که تعداد شرکت‌کنندگان در حال افزایش است و حتماً باید به شکلی ساختارمند فضای مناسب‌تری را برای بخش رقابتی ایجاد کنیم.

صدر نوری گفت: تلاش برای برگزاری جشنواره در سطوح بین‌المللی یکی دیگر از اهداف ماست که امیدوارم بتوانیم شاهد تحقق آن باشیم. به عبارتی ما می‌خواهیم با در نظر گرفتن کشورهایی که فارسی‌زبان بوده و به موسیقی ارائه‌شده در این جشنواره علاقه‌مندند به روشی، شرایطی را فراهم کنیم که در فضای مجازی آثارشان را ارائه دهند.

ایجاد تغییرات در جشنواره "یادآوری"

رضا خرم فرزنده زنده‌یاد همایون خرم و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره موسیقی نوای خرم نیز درباره کیفیت اجراهای این دوره اظهار کرد: من بر این باورم در هر دوره از برگزاری جشنواره می‌توان اجراهای بسیار خوبی را مشاهده کرد، بنابراین نمی‌توان گفت که کیفیت اجراهای این دوره نسبت به دوره‌های قبل بیشتر یا کمتر بوده است زیرا باید این نکته را هم در نظر داشت که رده‌ سنی هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره موسیقی نوای خرم محدود است. ولی مهم‌ترین نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد، این است که تعداد شرکت‌کنندگان از ۱۱۰۰ نفر در سال گذشته به ۱۵۰۰ نفر در این دوره رسیده است. البته باید بگویم که ما با توجه به محدود بودن زمانی که برای ارائه آثار در اختیار داشتیم، تمام‌ تلاش خود را کردیم تا شرکت‌کنندگان کمتری را برای حضور در جشنواره انتخاب کنیم ولی با توجه به کیفیت اجراها نتوانستیم آثار کمی را انتخاب کنیم و زمان را اضافه کردیم. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت این دوره بهتر شده است.

وی افزود: از نظر من مهم‌ترین نکته‌ای که در این جشنواره وجود دارد؛ یادآوری آثار بزرگان موسیقی است که برای این رده سنی به‌شدت می‌تواند مؤثر و مهم عمل کند. زیرا آن‌ها را به آثار اصیل موسیقی‌ ارجاع می‌دهد. بر همین اساس مطمئن باشید که هرکدام از آثار ارائه‌شده در این جشنواره نتیجه شش ماه کار چندین نفر از جمله هنرجو، خانواده و سرپرست اوست.

خرم همچنین درباره تغییرات دوره ششم جشنواره خرم که در سال آینده برگزار می‌شود، اظهار داشت: علاوه بر پروژه بین‌المللی کردن جشنواره که نیازمند عوامل متعددی است، می‌خواهیم اصلاحاتی را در قطعاتی که بچه‌ها اجرا می‌کنند نیز ایجاد کنیم. به هر صورت جشنواره موسیقی نوای خرم، جشنواره‌ای تکنیکال‌ نبوده و هدف آن بیشتر یادآوری موسیقی درست است. ما تصمیم داریم برای سال آینده، تکنیک‌ را هم به سیاست‌های بخش رقابتی جشنواره اضافه کنیم تا به این صورت افرادی که با ذوق و احساس می‌زنند از لحاظ فنی یکسری از موارد را رعایت کنند.

پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) توسط موسسه فرهنگی هنری "راد نواندیش" به مدیریت بردیا صدر نوری از روز پنجشنبه ۸ آذرماه با حضور هنرمندان شرکت‌کننده گروه سنی کودک و نوجوان در قالب بخش‌های "تک‌نوازی"، "تک‌خوانی و هم‌خوانی" و "اجراهای گروهی" در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد.

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) روز پنج‌شنبه ۲۲ آذر در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.