سرویس موسیقی هنرآنلاین: مراسم اختتامیه‌ دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک شامگاه یکشنبه 18 شهریورماه در تالار وحدت برگزار شد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی، هومان اسعدی دبیر جشنواره، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، هیئت داوران جشنواره، اساتید و هنرمندان در بخش‌های موسیقی دستگاهی و کلاسیک در این مراسم حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائتی از آیات قرآن مجید، نماهنگی از روند برگزاری بخش موسیقی دستگاهی و کلاسیک دوازدهمین جشنواره‌ ملی موسیقی جوان پخش شد.

سپس سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران در مقام مجری این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامدگویی به هنرمندان و شرکت‌کنندگان این دوره از جشنواره، از هومان اسعدی دبیر جشنواره برای ایراد سخنرانی دعوت کرد.

اسعدی ضمن تبریک به هنرمندان موسیقی گفت: بیش از 1600 درخواست برای شرکت در دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان داشتیم که پس از بررسی در هیئت انتخاب 600 اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرد، نیمی از آن مربوط به بخش نواحی بود و 300 نفر از آن به موسیقی دستگاهی و کلاسیک اختصاص داشت که پس از ماراتنی یک ماهه شاهد اختتامیه بخش دستگاهی و کلاسیک هستیم.

او ادامه داد: نکته که باید به آن اشاره کنم پاسخ به سؤال آینده برگزیدگان جشنواره است، 50 سال پیش نیز شاهد چنین چالشی در موسیقی بودیم که برای آن مراکزی تأسیس شد، اما امروزه ضرورت‌ها متفاوت است و باید به نحو دیگری به آن نگاه کرد، امروز هم باید مرکزی تأسیس شود تا به آموزش بیشتر برگزیدگان توجه ویژه شود.

اسعدی اضافه کرد: داوران امروز ما نیز در همان مراکز حضور داشتند که نتیجه آن آینده‌نگری نسل قبل باعث تداوم آن شده است، در انتها از دوستانی که در این امر ما را یاری کردند صمیمانه سپاسگزار هستیم.

بعد از سخنرانی دبیر جشنواره، موسیقی تک‌نوازی سنتور توسط یکی از شرکت‌کنندگان برای حضار به اجرا درآمد.

جوانان ما باید از حیثیت هنر، هنرمند و موسیقی دفاع کنند

حسین علیزاده دومین سخنران برنامه در این اختتامیه گفت: جامعه ما فقط زمانی رو به جلو حرکت می‌کند که جوانان خود را در رأس داشته باشد، جوانان نیروی اصلی یک جامعه هستند ما دیرینه فرهنگ ضد جوان داریم، جا دارد در قرن 21 تجدید نظری روی افکارمان داشته باشیم و عرصه‌های مختلف مملکت را به جوانان بسپاریم، جامعه‌ای که جوانان را در خود داشته باشد قد برافراشته خواهد شد. همیشه مشتاق هستم که در جایگاه ما نیز جوانان بیشتری حضور داشته باشند چون وقتی خوب می‌نوازند خوب نیز خواهند دید و تصمیم خواهند گرفت.

او ادامه داد: جشنواره ملی موسیقی جوان یکی از مهم‌ترین جشنواره‌ها در این عرصه است، جوانان ما باید از حیثیت هنر، هنرمند و موسیقی دفاع کنند. ما در این جشنواره شاهد دیدار هنرمندانی از شهرهای مختلف بودیم و از این بابت احساس غرور کردیم و اشک شوق ریختیم. به نمایندگی از مردم، اولیا، شرکت‌کنندگان، موسیقی‌دانان و مسئولان از دبیر جشنواره تشکر می‌کنم.

علیزاده اضافه کرد: طی سالیانی که در موسیقی بودیم کسی به‌مانند این دبیر پیگیر و وظیفه‌شناس ندیده‌ام. فردی که بتواند دانشگاه را به مردم نزدیک کند کمتر در موسیقی و هنر ما پیدا می‌شود، دانشگاه همیشه آکادمیک و کمی از جامعه جداست. آنچه هنر و علم موسیقی نامیده می‌شود وقتی از دانشگاه بیرون می‌آید دیگر دیده نمی‌شود. این بدان علت است که ارتباط بین ارگان‌ها و دانشگاه وجود ندارد.

این نوازنده همچنین گفت: رشته هنر رشته سختی است. وقتی این جوانان به دانشگاه می‌روند و به‌طور عمیق با آن آشنا می‌شوند نوبت خدمت به جامعه می‌رسد، اما متوجه می‌شوند که تربیون در دست موسیقی کوچه و بازار قرار دارد. اگر بخواهیم وجود رانت‌خواری را تأیید کنیم باید حضورش در موسیقی را نیز تأیید کنیم. قصد توهین به کسی ندارم اما ساختار و قوانین ما به شکلی است که کم می‌شود بدون زد و بندهای معمول به وضع اقتصادی خوب دست پیدا کرد. با وجود تمام کمبودها در دانشگاه‌ها در دهه‌های گذشته باز هم به خاطر وجود تداوم بازدهی خوبی داشته است. آینده درخشانی پیش روی این جوانان است. هر کس که راه درست را انتخاب کند راهش سد می‌شود. حتی گاهی احترام به کسانی که سال‌ها برای رشته‌ای تلاش کرده‌اند نیز وجود ندارد. این وظیفه دولت است و باید آن را درک کند.

او در پایان تائید کرد: دبیر جشنواره باید به خاطر وظیفه‌شناسی و مدیریت صحیح به دور از روابط و مادیات الگو قرار داده شود. باید بزرگداشتی برای او به لیاقتی که شایسته آن است در نظر گرفته شود. به همه هنرجویان و شرکت‌کنندگان این جشنواره تبریک گفته و می‌گویم این نوید وجود دارد که هر چقدر فشار بیشتر روی موسیقی باشد شاهد شکوفایی بیشتر آن خواهیم بود. تحریم روی موسیقی باعث رشد آن شده است. با وجود کمبودها حتی از شهرهای دور ایران نیز چهره‌های شاخصی داشتیم که جای تقدیر دارد.

بعد از صحبت‌های این نوازنده سرشناس، تک‌نوازی گیتار و سپس دونوازی پیانو و ویولن توسط شرکت‌کنندگان اجرا شد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با ابراز خوشحالی از حضور در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: موسیقی سراسر انرژی بوده و جوانان به آن انرژی مضاعف می‌بخشد. آینده موسیقی وابسته به نسل جوانی است که آینده موسیقی جهان را می‌سازند. موسیقی بخش پایدار و تفکیک‌ناپذیر ایران است. ایران در تاریخ خود بی موسیقی زندگی نکرده است و فراز و نشیب‌های این مرزوبوم موجب فاصله ایران از موسیقی نشده است. نوا و نی تغییری کرده اما موسیقی پابرجا مانده است.

صالحی با اشاره به این که بخشی از هویت ایران موسیقی است، گفت: سه واژه وطن، ایران و موسیقی جداناپذیر هستند. هیچ موسیقی‌دانی از تبار ایران در طول تاریخ نبوده است که قطعه‌ای با نام ایران و رنگ و بوی ایرانی در کارنامه کاری خود نداشته باشد. ایران رنگین‌کمان اقوام است و بخش جداناپذیر اقوام ایرانی موسیقی است. آن‌ها در گویش، پوشش و موسیقی این رنگین‌کمان را ساخته و پرداخته‌اند. شعر ایرانی روح آن است و ایران با آن زنده است. شعر بخشی از وجود ایرانی بوده و شعر و موسیقی در ایران پیوندی جداناشدنی دارند.

وزیر ارشاد ادامه داد: وقتی به شاعران مطرح کشور نگاه می‌کنیم شاهد آن هستیم که هم کلام از موسیقی است و هم کلامشان با موسیقی در جهان شناخته می‌شود. با توجه به اینکه ایران در چهارراه تاریخی است در معرض تهاجم‌های مختلف قرار داشته است و در این چند هزار سال همواره با تهاجم روبه‌رو شده است. بخشی از حماسه، عزت و ماندگاری ایرانی از طریق موسیقی بوده است، حمیت ایرانی با موسیقی پیوند خورده است. در روزگار ما و در مقطع دفاع مقدس و انقلاب اسلامی نقش موسیقی پررنگ بوده است.

صالحی در پایان گفت: همه آنچه موسیقی را به ایران پیوند می‌دهد اکنون بر دوش جوانان است. موسیقی بر ماندگاری اقوام، هویت و شاعرانگی ایرانی تأثیرگذار بوده و نسل جوان باید پاسدار این گذشته پرافتخار باشند. از همه دست‌اندرکاران و شرکت‌کنندگان این جشنواره و تمام کسانی که وام‌دار موسیقی هستند تشکر و برای آن‌ها آرزوی توفیق و شادکامی دارم.

در بخش پایانی آئین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، برگزیدگان این بخش به ترتیب ذیل اعلام شد:

هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، ضمن تقدیر از روزبه حجت پناه نوازنده ویولا و فرناز طباطبایی نوازنده پیانو و گلبرگ گیو قصاب نوازنده فلوت برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی کلاسیک را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ویولن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: رُز سان احمدی (تهران) و علیرضا آذربو (تهران)

رتبه دوم: نگین ریاحی کیا (تهران)

رتبه اول: محمدرضا بهرامی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: محمدرضا نامجو (تهران)

رتبه دوم: سارا نادری (اصفهان)

رتبه اول: کیارش آرین (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: صدف حقی (تهران)

رتبه دوم: فرشاد شیرانی (تهران)

رتبه اول: بهزاد جعفریان (اصفهان)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ویولنسل:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: ثنا شهمیری (تهران)

رتبه دوم: فاطمه زهرا شاکری فاخر (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پریا مولایی (تهران) و نیلوفر میرزا نبی خانی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هستی شاپوری (تهران)

رتبه دوم: عبدالحسین زارعی (شیراز)

رتبه اول: میر نوید حمیدی (تبریز)

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: پروشات زندآیین (تهران) و محمدحسین غریبی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

 رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی گیتار:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: ملیکا بلند همتی (فیروزکوه) و پری ناز حیدری نژاد (تهران)

رتبه دوم: سپهر فرندی (زنجان)

رتبه اول: مبینا یوسفی (گرگان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: المیرا شکری (فیروزکوه)

رتبه دوم: محمود محب زاده (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی پیانو:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: امیر ماهِد میر اشرفی (تهران)

رتبه دوم: صدرا مهشیدفر (تبریز)

رتبه اول به‌طور مشترک: آوین سلطانی دانا (کرج) و محیا محمدی (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمد جواد بهرامی (تهران)

رتبه اول: نیما شناوری (پردیس)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: پگاه کشاورز (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: کسری فریدی (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی کلارینت:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: علی رضایت (اصفهان) و نیکی بَنی مَهد رانکوهی (تهران)

رتبه دوم: رها رضایی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی ابوا:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

 رتبه دوم: پارمیدا سلطانی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی هورن:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بهار اکبری (تهران) و ریحانه رفیعی (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برندگان بخش موسیقی دستگاهی ایران

هیئت داوران دوازدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، برگزیدگان بخش‌های مختلف موسیقی دستگاهی ایران را به شرح ذیل اعلام کرد:

برگزیدگان بخش تک‌نوازی کمانچه:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: محمدرضا محمدی (قائم شهر)

رتبه دوم: پوریا پورپرویز (خرم آباد)

رتبه اول: فرزانه مهدی زاده (قهدریجان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: امیر محمدرضایی (اصفهان)

رتبه دوم: مشکات نصیری (زنجان)

رتبه اول: فردین میرزا حسینی (کرج)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: یونس غلام زاده (تهران)

رتبه دوم: سیاوش طاهریان (کرج)

رتبه اول: پیام سرپرست یکتا (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی سنتور:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: دانیال عقلمندی (تهران)

رتبه دوم: کارن احمدی (سنندج)

رتبه اول: آریا عباسی (کرمانشاه)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: مهرداد طهماسبی (کرج) و فردین محمدی نژاد (کامیاران)

رتبه دوم: سروش حاجی طالب (تهران)

رتبه اول: محمدرضا رحمانیان (سمنان)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: مرتضی تقوی (اسلامشهر)

رتبه دوم: فرهنگ بقایری (تهران)

رتبه اول: شهریار قیدارپور (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: بابک مشیری (تهران)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: محسن میرزایی (کرج)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی قانون:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: گندم عربی نژاد (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: فاطمه بهرامی (تهران) و محیا سادات حسینی نژاد (تهران)

رتبه دوم: سارا مجیدی نژاد (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پریا فرهادی (اصفهان) و مهتا رِژدام (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: ارشیا آغنده (تهران)

رتبه دوم: نگار غفاری (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش آواز موسیقی دستگاهی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: علی سبحانی (کرج)

رتبه دوم: امیرحسین خانلُقی (نیشابور)

رتبه اول: پارسا خائف (اردبیل)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

 رتبه دوم به‌طور مشترک: امیرحسین فلاح (آمل) و محمد مجتبی حسام محمودی نژاد (قم)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: پوریا عابدینی (ابهر) و محمد کوزه گر (رامسر)

رتبه دوم به‌طور مشترک: احسان تحویلداری (اصفهان) و حامد رنجبر (اصفهان)

رتبه اول: عماد توکلی (الیگودرز)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی تنبک:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: محمدجواد شریف (شهرضا)

رتبه دوم: منصور صادق نژاد نائینی (اصفهان)

رتبه اول به‌طور مشترک: ایلیا فرج زاده (پردیس) و شهزاد پیوسته (شهرضا)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم: آرش مهدیه نجف آبادی (نجف آباد)

رتبه دوم: مهرداد صمدی مقدم (مشهد)

رتبه اول: شیوا سادات واحدی (مبارکه)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: شهریار صابونی (بروجرد)

رتبه دوم: عرفان بُطلانی (اصفهان)

رتبه اول: علیرضا زارع (شیراز)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: جواد علیرضایی (دیزیچه)

رتبه دوم: آرش سروستانی (اهواز)

رتبه اول: مهسا نساج پور (سپاهان شهر)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی نی:

گروه سنی الف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بابک قلی زاده (مرودشت) و فرنوش اصلانی (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: مریم توکلی (دُرچه) و علیرضا محمدی (قم)

رتبه اول به‌طور مشترک: حسین بَلالی (بهارستان) و سینا صائبی راد (مشهد)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: آرمان خوشبویی (اصفهان)

رتبه دوم: حامد انصاری (قزوین)

رتبه اول: کیارش بکتاشیان (تهران)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم: محمدرضا ربیعی (محمدیه)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش تک‌نوازی عود:

گروه سنی الف:

رتبه سوم: نگین لشکری (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: آوین احمدی (تهران) و آیدا احمدی پارسا (تهران)

رتبه اول: سید محمدعلی سبزواری (تهران)

گروه سنی ب:

رتبه سوم به‌طور مشترک: بهادر قدیمی (کرج) و علی امیریان فرد (اصفهان)

رتبه دوم: هیئت داوران هیچ یک از شرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه دوم تشخیص نداده است.

رتبه اول: حجت فرجیان (تهران)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی تار:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: ارشیا مسلمی عقیلی (کرج)

رتبه دوم: امیرحسین مهرایی (کرج)

رتبه اول به‌طور مشترک: بارمان رسولی نژاد (شهریار) و اشکان نایبی (میانه)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم: سامانانی (تهران)

رتبه دوم: فرداد سعیدی (سنندج)

رتبه اول به‌طور مشترک: آرشام عباس پور (اهواز) و پویا عباسی (کرمانشاه)

گروه سنی ب:

رتبه سوم: آرین طوفانی (مشهد)

رتبه دوم: مازیار یکتایار (تهران)

رتبه اول: پارسا جعفری (آمل)

گروه سنی ج:

رتبه سوم: محمدرضا عزیزی (خرم دره)

رتبه دوم: مسعود غلامی (تهران)

رتبه اول به‌طور مشترک: پدرام دانشفر (تهران) و امیرعلی لطفی (خمینی شهر)

برگزیدگان بخش تک‌نوازی سه تار:

هیئت داوران بخش تک‌نوازی سه تار، ضمن تقدیر از محراب قلعه جوقی از میانه، برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام می‌کند:

گروه سنی الف (۱):

رتبه سوم: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه سوم تشخیص نداده است.

رتبه دوم به‌طور مشترک: محمدحسین سجادی (اراک) و علی چراغی (مرودشت)

رتبه اول: ایلیا بازیاری (بوشهر)

گروه سنی الف (۲):

رتبه سوم به‌طور مشترک: امید جوراب بافان (قزوین) و ریحانه کدخدایی (تهران)

رتبه دوم به‌طور مشترک: حافظ کریمی (دالاهو) و یونس ذوالفقاری (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ب:

رتبه سوم به‌طور مشترک: مهرداد گل محمدی (کرج) و محمدرضا علوی (هِریس)

رتبه دوم به‌طور مشترک: محمدجواد احمدزاده (تهران) و کیمیا ذاکریان (کرج)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

گروه سنی ج:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حمیدرضا عبادی (بندر انزلی) و رضا اسدی (تهران)

رتبه دوم: رضا ابراهیمی (تهران)

رتبه اول: هیئت داوران هیچ یک ازشرکت‌کنندگان این بخش را حائز رتبه اول تشخیص نداده است.

برگزیدگان بخش حفظ کل ردیف:

رتبه سوم به‌طور مشترک: حجت فرجیان (تهران) و کامیاب عشقی نژاد (تهران)

رتبه دوم: مرتضی تقوی (اسلامشهر)

رتبه اول: رضا ابراهیمی (تهران)

برگزیدگان بخش ویژه موسیقی دستگاهی:

رتبه سوم به‌طور مشترک: علی قنبری (ایلخچی) و رضا ابراهیمی (تهران)

رتبه دوم: محسن میرزایی (کرج)

رتبه اول: آرمان مهدیه نجف آبادی (نجف آباد)

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از 22 مرداد تا 17 شهریور در دو بخش در فرهنگسرای نیاوران و تالار رودکی برگزار شد.