سرویس موسیقی هنرآنلاین: هوشنگ کامکار آهنگساز و عضو اصلی گروه کامکار به‌تازگی آلبوم "هیچ‌درهیچ" را به خوانندگی ارسلان کامکار و صبا کامکار توسط موسسه فرهنگی هنری "راوی آذر کیمیا" تولید و منتشر کرده است.

او درباره این اثر به هنرآنلاین گفت: در این کار بیشتر سعی شده تا موسیقی کار از تمامی جهات اعم از جمله‌بندی ملودیک، شیوه هارمونی، فرم وبیان تصاویر صوتی بتواند با ترانه و اشعار این آلبوم همخوانی داشته باشد. در این آلبوم ساختمان موسیقی به‌صورت مدرن ساخته شده اما با این وجود اکثر جملات دارای هویت ملی هستند.

کامکار ادامه داد: من سعی کرده‌ام از تکنیک‌های موسیقی مدرن که نماینده‌ای از اشعار فرانسوی و مغرب زمین به‌حساب می‌آید استفاده کنم و هم‌زمان بتوانم در موسیقی به‌نوعی هویت ملی را هم لحاظ کنم. آلبوم در چارچوب موسیقی ملی معاصر ایران است یعنی می‌تواند از تکنیک‌های مدرن جهان استفاده کند ولی در خدمت هویت ملی خودش باشد، مثل کاری که بیژن جلالی کرده است.

او درباره استفاده از اشعار بیژن جلالی در آلبومش توضیح داد: بیژن جلالی کلاً انسان عارفی بود به‌علاوه این که با اشعار شاعران فرانسوی محشور بود تأثیر زیادی از آن‌ها گرفته بود، اما می‌شود گفت محتوای کارش هویت ملی بود و بر اساس فرهنگ و معرفت ایران بود. در واقع او در خانواده‌ای به دنیا آمد که فرهنگ و هنر در آن سرچشمه می‌گرفت و همچنین تأثیر زیادی از دایی خود صادق هدایت نیز برده است.

این آهنگساز ادامه داد: آلبوم "هیچ‌درهیچ" به‌هیچ‌وجه عامه‌پسند نیست و من برای منافع مالی و جنبه آن نساختم. مخاطبان این کار فقط افراد خاص هستند و هدفم هم از ساخت این کار پیشرفت و تحول در موسیقی ایران بوده است. علت انتخاب ارسلان کامکار و صبا کامکار به‌عنوان خواننده کاملاً شخصی بود، اما معتقدم آن‌ها با تسلط کامل از پس این کار برآمده‌اند و امیدوارم در مقابل مخاطب نیز راضی بوده باشد.

آلبوم "هیچ‌درهیچ" با آهنگسازی هوشنگ کامکار و اشعار سپید بیژن جلالی و مولانا منتشر شد. در این آلبوم که توسط نشر "راوی" منتشر شده، ارسلان کامکار با همراهی صبا کامکار به‌عنوان خواننده و همخوان حضور دارند. این اثر در ژانر موسیقی ملی معاصر و فضای موسیقی کلاسیک مدرن با بهره‌گیری از اشعار سپید بیژن جلالی و مولانا با دکلمه صبا کامکار منتشر شده و شامل قطعات "هیچ‌درهیچ"، "با هر غم"، "تو از در آمدی"، "نقشی بر دل"، "اگر جهان به سر آید" و "مرثیه‌ای برای شاعر" است.