به گزارش هنرآنلاین، مراسم "عاشیقلار بایرامی" که بهار هر سال در زنجان برقرار است، امسال شنبه 15 اردیبهشت‌ماه با حضور علاقه‌مندان و بزرگان موسیقی عاشیقیِ استان‌های مختلف کشور در سالن فرهنگسرای امام این شهر، برپا خواهد شد.

در این رویداد موسیقایی-هنری، اجرای موسیقی عاشیقیِ ترکیه توسط هادی سپهری با آواز و ساز باغلاما و مهران قهرمان‌زاده با ساز دَربوکه انجام خواهد شد.

سال گذشته نیز مراسم "عاشیق‌لار بایرامی" با حضور هنرمندانی از استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، تهران، البرز، قم، قزوین، آذربایجان شرقی و همدان در استان زنجان برگزار شده بود. ناگفته نماند که عید عاشیق‌ها، به‌عنوان میراث معنوی، در روز ۲۲ دی‌ماه سال ۱۳۸۸ به شماره پرونده ۸۰ به ثبت ملی رسیده و حوزه موسیقی عاشیقی زنجان با برگزاری این مراسم در بین 7 حوزه داخل کشور، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این مراسم از سال ۱۳۸۵ برگزار شده و امسال نیز سیزدهمین دوره آن برگزار خواهد شد.

سپهری به همراه بهرنگ نیک آئین، فروردین امسال در کنفرانس "مسائل موسیقی فرهنگ‌های ترک" در شهر باکو به ایراد سخنرانی در مورد وضعیت موسیقی عاشیقی استان زنجان و شمال شرق ترکیه پرداختند. در این کنفرانس دو روزه که در دانشگاه دولتی "فرهنگ و هنر" آذربایجان برگزار شد، پژوهشگران موسیقی اقوام ترک از کشورهای انگلستان، ترکیه، آمریکا، آذربایجان، ازبکستان، قرقیزستان، ایران، مجارستان و روسیه به ارائه مقالات خود پرداختند.

سپهری 29 اردیبهشت و 12 خرداد در کانون موسیقی‌شناسی دانشگاه تهران درباره "موضوع زمان در موسیقی" در دو قسمت سخنرانی‌ خواهد داشت.