سرویس موسیقی هنرآنلاین: یازدهمین دوره نشست موسیقی نواحی در حالی امروز چهارم اردیبهشت‌ماه برگزار شد که محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ، احمد صدری دبیر  و صادق چراغی مدیر روابط عمومی میزبان اصحاب رسانه بودند.

جشنواره موسیقی نواحی بزرگترین رویداد ملی است

در ابتدای این نشست خبری احمد صدری گفت: براساس توافقی که میان دفتر موسیقی و اداره کل ارشاد استان کرمان برقرار شده این سومین دوره متوالی برگزاری جشنواره در شهر کرمان است، جشنواره موسیقی نواحی بزرگترین رویداد ملی در حوزه موسیقی نواحی است که از یازدهم تا چهاردهم اردیبهشت در کرمان برگزار می‌شود.

وی افزود: نحوه دعوت هنرمندان این حوزه به چند روش از جمله دادن فراخوان بوده است، این جشنواره امسال ملودی محور و با سن حداقل 30 سال است. امسال روی آفرینش ملودی‌ها متمرکز هستیم. حیات اغلب موسیقی‌های نواحی با اوضاع اجتماعی آمیخته است و اگر در موسیقی هر منطقه نگاه کنید می‌بینید که راویان هر ملودی مشخص است. جشنواره‌ها معمولا به وجه میراث موسیقایی می‌رفتند اما ما با توجه به ضرورتی که احساس کردیم به ملودی‌پردازی پرداختیم.

او ادامه داد: هیات انتخاب ما متشکل از منصوره ثابت‌زاده، فریبرز رستمی، جهانگیر نصری اشرفی، صادق چراغی که همگی از پژوهشگران صاحب نام موسیقی اقوام ایران هستند آثار رسیده را مورد ارزیابی قرار دادند.

صدری همچنین گفت: این آثار نیز به صورت تصویری و با در نظر گرفتن حفظ اصالت نغمات مطابق با طرح ژنتیک موسیقی منطقه مورد نظر قرار گرفتند. یکی دیگر از بخش‌های جشنواره، بخش هنرمندان برگزیده جشنواره موسیقی جوان در بخش موسیقی نواحی است که توسط ستاد جشنواره از آنها دعوت شده تا در این رویداد حضور داشته باشند. هدف از برگزاری این بخش، توجه بیشتر به هنرمندان جوان است که آنها احساس نکنند بعد از برگزاری جشنواره موسیقی جوان رها شده‌‌اند.

دبیر جشنواره موسیقی نواحی اضافه کرد: در دوره‌های گذشته 10 فرد بومی که پژوهشگر نیز هستند به این جشنواره دعوت شد و امسال نیز همین رویه را پیش گرفته‌ایم ضمن آنکه، بخش مستندهای موسیقی را در دوره‌های گذشته داشتیم که به طور موازی با شهر کرمان برگزار می‌شد. امسال هم آثاری در این زمینه داریم.

او ادامه داد: از میان استادانی که در این بخش داریم از کرمانشاه و در بخش تنبورنوازی استاد اسدالله، از ترکمن صحرا آقای دیبایی، استاد محمد اشعری و اسفندیار تخم‌کار را به جشنواره امسال دعوت کرده‌ایم.

صدری در جواب خبرنگاری درباره محل برگزاری این جشنواره در سال آتی گفت: این موضوع باید توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی و ابلاغ شود.

دبیر جشنوواره موسیقی نواحی در پاسخ به سوال خبرنگار هنرآنلاین درباره بودجه امسال نیز گفت: پارسال 500 میلیون بوده و امسال با افزایش 100 میلیون مبلغ 600 میلیون در نظر گرفته شده است.

در کرمان تنوع قومیتی فراوانی وجود دارد

محمدرضا علیزاده دومین سخنران برنامه درباره این جشنواره گفت: در کرمان تنوع قومیتی فراوانی وجود دارد که دلیل آن سکونت اقوام مختلف است، تاریخ چندهزار ساله استان کرمان باعث شده که موسیقی این استان هم سابقه بسیاری داشته باشد. تندیس مرد نی زن و زنِ بربت نواز در کرمان یافت شده‌اند.

وی افزود: اجراهای عمومی امسال در شهر کرمان و در شهرستان‌های استان از یازدهم تا سیزدهم اردیبهشت برگزار می‌شوند و هر شب از ساعت 20 تا 22 این اجراها روی صحنه خواهند رفت. همچنین اختتامیه جشنواره هم چهاردهم اردیبهشت برگزار می‌شود. سال گذشته مراسم اختتامیه در فضای باز برگزار شد اما امسال در سالن سرپوشیده برگزار می شود. علاوه بر شهر کرمان، یازده شهرستان دیگر هم درگیر برگزاری این جشنواره خواهند شد.

او در پایان نیز گفت: با صندوق اعتباری هنر هم صحبت شده تا تمامی مسائل بیمه هنرمندان در زمان برگزاری جشنواره انجام گیرد.

در انتهای این نشست از پوستر یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران رونمایی شد.

یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران یازدهم تا چهاردهم در کرمان برگزار خواهد شد.