سرویس موسیقی هنرآنلاین: کنسرت لودوویکو اینائودی در روزهای چهارم، پنجم و ششم اردیبهشت ماه برگزار می شود. در این سه شب ساعت 21:30 تالار وزارت کشور از این کنسرت میزبانی می کند.

 لودوویکو اینائودی در ابتدای این نشست گفت: دیروز برای اولین بار وارد ایران شدیم. خیلی خوشحال هستم که می‌تو‌انم هوادارانم را ببینم. موسیقی زبانی است که برای برقراری ارتباط از طریق آن نیاز به کلام نیست. اینجا هستم تا با طرفدارانم در ایران دیدار داشته باشم.

وی افزود: فردا روز اجرای نخستین کنسرت‌مان است. مانند همیشه پیانو در وسط صحنه است. گیتار الکترونیک و ویلن و سازهای دیگر هم در صحنه هستند. اساسِ این کنسرت براساس آلبوم "اِلمنت" هست. همچنین آهنگ‌هایم که برای فیلم‌های مهمی ساخته و اجرا کرده‌ام، نیز در این کنسرت اجرا می‌شوند.

این پیانیست ایتالیایی اشاره کرد: کنسرت‌های بسیاری در طول عمر هنری‌ام داشته‌ام. در این مدت ایرانیان بسیاری در سراسر دنیا از من خواسته‌اند که به ایران بیایم. وقتی هم قرار شد که به ایران بیایم، تحقیق کردم تا ببینم کدام یک از آثارم در ایران طرفداران بیشتری دارد. به همین دلیل آثاری که انتخاب کرده‌ام، بدون شک در ایران طرفداران زیادی دارد.

او در خصوص قطعه‌ای که بر روی یخ‌های شناور قطب شمال اجرا کرده هم توضیح داد: این قطعه را در کنسرت ایران نیز اجرا می‌کنیم. من از سال‌ها پیش نگران تغییرات آب و هوایی هستم. اگر همین طور پیش برویم نسبت ماهی‌های دریاها با میزان زباله‌های موجود در اقیانوس‌ها یکی می‌شود و این بسیار نگران کننده است. اجرای این قطعه بر روی قطعه یخی شناور در قطب شمال، در حمایت از محیط زیست انجام شده و برای حمایت از محیط زیست با دولت‌مردان بسیاری صحبت و رایزنی کرده‌ام.

او ادامه داد: وقتی این قطعه را اجرا کردم، تابستان بود و یخ‌ها در حال آب شدن بودند. دوست داشتم که توجه مردم را به این موضوع جلب کنم تا به این موضوع کمک کنم. خوشبختانه کمیسیونی برای این کار تشکیل شد که البته فعالیت‌هایش را خیلی نمی‌پسندم.

او درباره موسیقی ایرانی و شناختش از آن ذکر کرد: موسیقی ایرانی را دوست دارم و موسیقی‌های محلی ایران را شنیده‌ام. از این که موسیقی در ایران رشد کرده است، واقعا خوشحالم.

این هنرمند درباره نواختن ساز پیانو گفت: من سفر می‌کنم به تمام کشورهای دنیا و می‌خواهم تمام موسیقی‌های دنیا را بشنوم. برایم فرقی نمی‌کند که شما پیانو بنوازید یا گیتار الکترونیک. همه اینها به تجربه هنرمندان بستگی دارد. برای من نوع استفاده از موسیقی مهم است. از موسیقی‌های مختلف در فرم‌های گوناگونی که کار کرده‌ام بهره برده‌ام.

اینائودی گفت علاقه‌مند به ریسک کردن در موسیقی هستم و افزود: از انوع مختلف موسیقی استفاده می‌کنم. به ندای قلبم گوش می‌کنم. در طول فعالیت هنری‌ام، به دنبال معروف شدن و پاپیولار شدنِ موسیقی‌هایم نبوده‌ام. اما از این موضوع استقبال می‌کنم و برایم خوشحال کننده است که آثارم در میان مردم طرفداران زیادی داشته باشد.

اینائودی ایتالیایی درباره شهرهای دیدنی ایران و سفر به آن‌ها گفت: شهرهای دیگر ایران را بسیار دوست دارم ببینم، اما به دلیل برگزاری اجراهایم در اروپا، این بار نمی‌توانم بعد از برگزاری کنسرت در ایران بمانم و بلافاصله پس از اجرای آخرین شب برنامه‌هایم در ایران، به برلین می‌روم تا در آنجا هم کنسرتم را برگزار کنم.

این موزیسین درباره کم و کیف صدا و نور در سالن وزارت کشور گفت: تیم‌های فنیِ گروه ما مشغول فعالیت هستند و به طور حتم چه از نظر نور و چه از نظر صدا، اجرایی متفاوت را خواهید دید. کنسرت‌هایی که ما اجرا می‌کنیم، بخش نمایشی‌اش بسیار پر رنگ است.

او سپس بیان کرد: وقتی مشغول تکنوازی پیانو هستم، بسته به این که در هر کجای جهان باشم، متفاوت است. اکنون که در ایران هستم، با توجه به احساسم در ایران قطعه‌هایم را می‌نوازم و این تکنوازی‌ها هدیه من به مردمان ایران است. در واقع تکنوازی پیانو در این کنسرت‌ها به صورت بداهه شکل می‌گیرد.

در ادامه این نشست، مصطفی کبیری تهیه‌کننده کنسرت لودوویکو اینائودی صحبت کرد: قصد داریم در آینده ورک‌شاپ‌هایی برای نوازندگان ایران با حضور آقای اینائودی برگزار کنیم و به طور حتم این کار در برنامه‌های آینده ما جای دارد.

مهدی کاشی، یکی دیگر از تهیه‌کنندگان این کنسرت، اشاره کرد: خوشبختانه حضور هنرمندان خارجی در ایران راحت‌تر شده و مسئولان حمایت‌های زیادی در این باره می‌کنند. گروه شیللر را که آوردیم، یورو 5200 تومن بود و الان هم که دلار گران شده، قیمت بلیت‌های‌مان شبیه همان بلیت‌های کنسرت شیللر است. ما سعی می‌کنیم شرایط را برای هنرمندان توضیح دهیم و متقاعدشان کنیم تا با دستمزد پایین‌تری به ایران بیایند.