سرویس موسیقی هنرآنلاین: نادر مشایخی آهنگساز و رهبر ارکستر موسیقی کلاسیک در حالی به‌عنوان بازیگر و آهنگساز در یک پروژه نمایشی همکاری خواهد کرد که این دومین پروژه بازیگری او محسوب می‌شود.

مشایخی برای اولین بار در سومین قسمت از سریال تلویزیونی "نوار زرد" به کارگردانی پوریا آذربایجانی که از شبکه ۲ سیما پخش شد، ایفای نقش کرد و این بار در پروژه جدید مولانیا همکاری خواهد کرد.

نادر مشایخی در حالی به‌عنوان بازیگر یکی از نقش‌ها در این مجموعه تلویزیونی حضور داشت که علاقه‌مندان او را برخلاف پدر بازیگرش بیشتر در عرصه‌های موسیقی و اجراهای زنده مشاهده کرده بودند. به همین جهت حضور وی در این مجموعه به‌عنوان ایفاگر نقش استاد موسیقی یکی از نکات جالب‌توجه سریال بود. همچنین طراحی یک موضوع جنایی در فضایی که یک گروه موسیقی مشغول به فعالیت هستند و فیلم‌برداری برخی صحنه‌ها در تالار وحدت از دیگر ویژگی‌های این بخش از سریال بود.

همچنین نمایش "آمادئوس" نوشته پیتر شفر به طراحى و کارگردانى جواد مولانیا برنامه نوروزى تالار حافظ خواهد بود و نادر مشایخی هم به‌عنوان بازیگر هم آهنگساز با این پروژه همکاری خواهد کرد.

پیتر شفر، نمایشنامه‌نویس انگلیسی، خالق نمایش‌نامه‌های زیادی است که برنده جوایز مختلف و برخی از آن‌ها مبدل به فیلم شده‌اند؛ نمایش‌نامه آمادئوس، جوایز اونینگ استاندارد و منتقدان لندن را به خود اختصاص داد، همچنین این اثر برنده جایزه تونى ١٩٨١ شده است.

این نمایش‌نامه، داستان ده سال از زندگی "ولفگانگ آمادئوس موزارت" و آهنگساز دربار "آنتونیو سالی یری" را روایت می‌کند که در حسد غرق می‌شود.

موزارت، ستاره ‌تابناک جهان موسیقی، همه هستی خود را در دنیای موسیقی خلاصه کرد و آثار فاخری از خود برجاى گذاشت.

او با همه شهرتش که زبانزد خاص و عام بود، نتوانست مقامی مناسب احوال خود، با دستمزد کافی در دربار شاهی به دست آورد. او بی‌سیاست و ساده سخن می‌گفت و بی‌مهابا می‌خندید و کم‌تر می‌توانست دوست و همدلی برای خود بیابد و رفته‌رفته به مردی با شخصیتی پیچیده بدل شد. تنها "جوزف هایدن" موسیقی‌دان بود که او را ستایش می‌کرد. او قصد داشت خود را در مقام انسانی مستقل مطرح کند، اما در میان دسته‌بندی‌های، دسیسه‌ها و حسادت‌های مردان کم‌مایه آن روز دربار قرار گرفت و ماجراهایی برایش رخ داد.

حضور نادر مشایخى، آهنگساز در این نمایش چهار زبانه قطعى است، دیگر عوامل به‌زودی اعلام خواهند شد

نمایش موزیکال "آمادئوس" به نویسندگى پیتر شفر با طراحى و کارگردانى جواد مولانیا به صورت چهار زبانه فروردین و اردیبهشت در تالار حافظ به روى صحنه مى‌رود، مایکل لانگرست نیز این اثر را هم‌زمان در تئاتر نشنال شهر لندن با بازى آدام گیلن و لوسیان ساماتى به روى صحنه خواهد برد.