گروه معماری هنرآنلاین: سه‌سالانه معماری لیسبون با بخش‌های نمایشگاهی، اینستالیشن‌، رونمایی کتاب، ورک‌شاپ، کنفرانس، رویدادهای جانبی با مشارکت‌ استودیوهای معماری مختلف از جمله استودیوی هلندی MVRDV و دفتر معماری ژاپنی Tomoaki Uno Architects در پایتخت پرتغال تا ۵ دسامبر برگزار می‌شود. 

این رویداد معماری با عنوان«Terra» که در لاتین به معنای زمین است، در واقع دعوتی است برای اقدام با محوریت پایداری و ایجاد تعادل بین جوامع، منابع و فرآیندها.

ششمین دوره سه سالانه لیسبون به چالش‌های اقلیمی، کاهش منابع و نابرابری‌های زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی در زمینه جهانی شدن می‌پردازد. 

رخداد۱۴ هفته‌ای لیسبون چهار نمایشگاه اصلی را شامل می‌شود که توسط توسط معماران و استادان پرتغالی کریستینا وریسیمو و دیوگو برنای سازماندهی شده است.

نمایشگاه Multiplicity

کیوریتوری این نمایشگاه را بنیانگذاران مجله Cityscapes و ویجایانتی رائو انسان‌شناس و نویسنده برعهده دارند. این نمایشگاه به روش‌هایی در معماری و طراحی می‌پردازد که به چالش‌های جهانی مانند نابرابری، تغییرات اقلیمی و جنگ پاسخ بهتری بدهند.

نمایشگاه در چندین اتاق موزه ملی هنرهای معاصر با تزئینات مینیمال، کتاب‌ها، پوسترها و سایر وسائل بر روی کابینت‌ها و میزهای تخته سه‌لا چیده شده‌اند تا بازدیدکنندگان را تشویق به تعامل کند. همچنین تعدادی پروژه‌های معماری که با ابتکاراتشان راه‌حل‌های معماری و طراحی برای مسائل اجتماعی و جهانی ارائه می‌دهند را مورد بررسی قرار می‌دهند.

نمایشگاه لیسبون

نمایشگاه Retroactive

این نمایشگاه در موزه هنر، معماری و فناوری لیسبون (MAAT) با کیوریتوری استودیو طراحی Taller Capital برگزار می‌شود. نمایشگاه روش‌هایی را برای کمک به جوامعی که در مکان‌های آسیب‌پذیر به دلیل ازدحام بیش از حد، کمبود منابع و زیرساخت‌های خدمات اساسی از طریق استفاده از ابتکارات معماری زندگی می‌کنند، شناسایی می‌کند.

سه سالانه لیسبون

نمایشگاه چرخه‌ها

در موزه Garagem Sul ، چرخه‌ها اقتصاد دایره‌ای مواد را برجسته می‌کنند و روش‌هایی را که طراحان، معماران و خلاقان می‌توانند از ضایعات استفاده مجدد کنند را ارائه می‌دهند. این نمایشگاه توسط دفتر محلی Rar.Studio طراحی شده است. برگزارکنندگان سه‌سالانه معماری لیسبون گفته‌اند: «چرخه‌ها به نقش معماری در فرآیندهای بی‌پایان تبدیل و توزیع مجدد ماده می‌پردازند و رویارویی احتمالی بین معماری و پایداری، اقتصاد، میراث و حافظه را به نمایش می‌گذارند».

نمایشگاه چرخه ها

نمایشگاه رویاپردازان

نمایشگاه رویاپردازان با عنوان «دعوت برای عمل» با کیوریتوری آناستازیا اسمیرانو  میزبان بازدیدکنندگان است. این نمایشگاه در یک فرهنگسرا در مجموعه‌ای از اتاق‌ها برپا شده که هر کدام از آن‌ها ایده‌های رادیکالی را در قالب دسته‌بندی‌ها و موضوعات مختلف به نمایش می‌گذارند.

در میان این پروژه‌های رویایی می‌توان به پیشنهاد استودیوی معماری هلندی MVRDVAN برای افزایش کلیسای جامع آیندهوون و کاوش در شهر آرمانی راجر انگر معمار فرانسوی در هند اشاره کرد.

نمایشگاه رویاپردازان

نمایشگاه پروژه‌های مستقل

در کنار نمایشگاه های اصلی، در مجموع ۱۶ پروژه در پاسخ به موضوع سه سالانه به نمایش گذاشته شده است که ۱۲ مورد از آن‌ها در مقر این رویداد در Palacio Sinel de Cordes  و چهار مورد دیگر در سراسر شهر لیسبون پراکنده هستند.

نمایشگاه پرتغال