گروه معماری هنرآنلاین: همه‌گیری ویروس کرونا در مقیاس جهانی چرخه معمول جشنواره‌ها و فستیوال‌ها را مختل کرد و بیشتر رویدادهای سال ۲۰۲۰ و حتی برخی از رویدادهای سال ۲۰۲۱ به تعویق افتاد. با این وجود، امسال نوید یک تقویم کامل از فرصت‌های هیجان‌انگیز برای به اشتراک‌گذاری دانش و تحقیق را می‌دهد.

موارد زیر برخی از مهم‌ترین رویدادهای معماری است که باید منتظر آنها در سال ۲۰۲۲ باشیم.

 سیزدهمین دوسالانه بین‌المللی معماری سائوپائولو

این دوسالانه با موضوع اصلی «گذرگاه‌ها» به رابطه بین سازمان‌ها و مناطق، درگیر شدن با موضوعاتی مانند استعمار، جابه‌جایی و حافظه جمعی می‌پردازد. بر اساس مفهوم گذرگاه‌های ماریا بئاتریز ناسیمنتو، برنامه دوسالانه بر روی محورهای متمایز مانند دموکراسی، بوم‌شناسی، حافظه، اطلاعات و محیط زیست متمرکز است. فضاهای شهری که فرآیندهای دموکراتیک را تحریک می‌کنند، کدامند؟ ایجاد یک حافظه جمعی مستلزم چه چیزی است؟ چگونه بین فعالیت‌های تولیدی و محیط زیست تعادل برقرار کنیم؟  این موضوعات تنها برخی از خطوط تحقیقی است که توسط دوسالانه پیشنهاد شده است. این دوسالانه از ۲۱می تا ۱۰جولای ۲۰۲۲ برگزار می‌شود.

رویداد معماری سال 2022

 دوسالانه در شهر شنژن و هنگ کنگ

برگزاری دوسالانه شهر شنژن و هنگ‌کنگ یک رویکرد نوآورانه برای برگزاری مراسم سنتی معماری است که همزمان در این دو شهر برگزار می‌شود. موضوع دوره هشتم این دو سالانه «بازاندیشی و بازسازی» است در حالی که برگزارکننده آن هنوز اعلام نشده است. اهداف و تمرکز این دوره مانند دوره‌های قبل بر روی شهرنشینی و ایده‌های نوآورنه است. این دوسالانه از ماه آگوست در شنژن و هنگ‌کنگ برگزار خواهد شد.

رویداد معماری سال 2022

سه‌سالانه معماری اسلو

مدیریت سه سالانه ۲۰۲۲بر عهده کریستین پاگ است که فضای عمومی و قلمرو جمعی را در کانون توجه قرار می‌دهد. ارائه خدمات در مقیاس محلی به عنوان نقطه شروع برای تجدیدنظر در شهرها و چارچوب‌های زندگی روزمره، براساس مفاهیمی مانند شهر ۱۵ دقیقه‌ای و نیز دغدغه‌های اجتماعی ناشی از همه‌گیر شدن برای کیفیت‌های زیرساخت شهری، ایجاد شده‌است. این رویداد به عنوان یک آزمایشگاه باز برای افزایش پرسشگری انتقادی و سازنده در مورد امکانات محله(همسایگی) عمل خواهد کرد. این برنامه از ۲۱ سپتامبر تا نوامبر میزبان مخاطبان است.

رویداد معماری سال 2022

دوسالانه معماری تالین

موضوع دوسالانه معماری ۲۰۲۲ تالین «معماری متابولیسم» است که رابطه جهان طبیعی با حوزه شهرها و ساختمان‌ها را برجسته می‌کند. هدف اصلی این دوسالانه تجدیدنظر و تجسم مجدد منطق اقتصاد دایره‌ای و ورود در زمینه‌های طراحی، معماری و تولید محیط‌های شهری است. رویدادهای اصلی برنامه، نشستی دو روزه شامل سمپوزیوم و مسابقه چشم‌انداز تالین، اهدای جوایز، نمایشگاه بین‌المللی مدارس معماری و برنامه‌های اینستالیشن است. دوسالانه معماری تالین یکی از برجسته‌ترین رخدادهای منطقه اروپا شرقی است که تبادل ایده‌ها را در خارج از مرزها تشویق می‌کند. این رویداد از ۷سپتامبر تا ۳۱ اکتبر میزبان بازدیدکنندگان است.رویداد معماری سال 2022

 سه‌سالانه معماری لیسبون 

ششمین دوره از سه‌ساله معماری لیسبون  به چالش‌های اقلیمی، کاهش منابع و نابرابری‌های زیست‌محیطی در زمینه جهانی شدن می‌پردازد. این برنامه که شامل چهار نمایشگاه، چهار کتاب، سه جایزه، سه روز کنفرانس و مجموعه‌ای از پروژه‌های مستقل است. سه سالانه لیسبون از ۲۹سپتامبر تا ۵ دسامبر برگزار می‌شود.

رویداد معماری سال 2022

دوسالانه معماری ایبرو

دوازدهمین دوسالانه معماری و شهرسازی ایبروآمریکایی سال آینده در مکزیک برگزار می شود و راه حل هایی برای چالش‌های اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی خارج از گفتمان جریان اصلی معماری بررسی می‌کند. دوسالانه بافت شهری خاص سرزمین‌های ایبروآمریکایی را برجسته می‌کند و در فضای خصوصی و جمعی منعکس می‌شود. این دوره از این دوسالانه در سپتامبر برگزار می‌شود.

رویداد معماری سال 2022