گروه معماری هنرآنلاین: گروه معماری زاها حدید یک پل ۴۶ متری با سقف چوبی منحنی برای ایستگاه راه‌آهن ویلنیوس در چارچوب پروژه بازسازی «ارتباط سبز» طراحی کردند.

این پروژه برای مدرن‌سازی ایستگاه قطار و میدان عمومی مجاور آن در حال انجام است. ایستگاه بازطراحی شده بخشی از شبکه جدید راه‌آهن تندرو بالتیکا را تشکیل می‌دهد و معماران زاها حدید در حال توسعه ترمینال آلمیست در استونی هستند.

جان‌لوکا راکانا، مدیر استودیو معماری زاها حدید، گفته است:«پروژه ارتباط سبز در آینده یک قطب حمل و نقل در منطقه خواهد بود. تعداد زیادی فضاهای جدید نه تنها برای افرادی که از مرکز حمل و نقل استفاده می‌کنند بلکه همچنین برای شهروندان ویلنیوس و جامعه محلی طراحی شده است.»

پل در ابعاد ۴۶ متر عرض، ۱۵۰ متر طول و در ارتفاع ۱۰ متری از سطح زمین طراحی شده است. هدف از ساخت این پل کمک به بهبود ارتباط بین بخش‌های شهر در هر دو طرف ایستگاه است. پل پیاده‌روهای سرپوشیده و مسیرهای دوچرخه سواری در طراحی پل هم در نظر گرفته شده است.

شکل پل از یک ساختار صاف و کم ارتفاع به یک سقف شیب‌دار تبدیل می‌شود تا معماری نئوکلاسیک موجود ایستگاه قطار را تکرار کند.

این پل با یک نورگیر خطی و نمای براق در مسیر راه آهن تکمیل خواهد شد تا با به حداکثر رساندن نور طبیعی به مسافران در انتخاب مسیر کمک کند. همچنین این مرکز حمل و نقل با در نظرگرفتن تجربه مسافران طراحی شده است.

معماران این پروژه کیوسک‌ها و فضاهای اداری نامناسب را که در ایستگاه در دهه گذشته ساخته شده را حذف خواهند کرد. میدان و پارک مجاور ایستگاه نیز ارتقاء یافته و ترمینال جدیدی در آنجا ساخته می‌شود.