به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، کریم لطفی درباره مرمت مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: در ۹ماهه امسال در حوزه میراث‌فرهنگی طرح‌های مختلفی اجرا شده که از جمله این اقدامات در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بوده و شامل اتمام صحن قزلباشلار، راه‌اندازی پنج موزه، اجرای تابلوی معرفی مغازه‌ها، اجرای مرمت کاشی‌کاری گنبد شاه اسماعیل، اتمام پروژه الحاق حمام شیخ به میدان و مرمت کاشی‌کاری چینی‌خانه است.

او از مرمت مدرسه پورسینا شامل مرمت سقف چوبی، دیوارهای ریخته شده و.... در این مدت خبر داد و عنوان کرد: در مدرسه جعفری اسلامی نیز تکمیل مرمت تمامی درها و پنجره‌های چوبی طبقه اول، تکمیل مرمت اورسی تالار و اتاق، اجرای کف‌سازی، مرمت دو پنجره چوبی طبقه فوقانی و تکمیل نازک‌کاری انجام شده است.

معاون میراث‌فرهنگی اردبیل مرمت نمای جنوبی و تعمیرات اورسی‌های ضلع جنوبی مسجد میرزا علی‌اکبر، اجرای تأسیسات مکانیکی و تکمیل برخی عملیات بنایی سربینه حمام یعقوبیه و اجرای سه ایوان آجری جلوی مغازه‌های بازار سرای وکیل را از اقدامات انجام شده در این بناها اعلام کرد.

او در مورد مرمت و ساما‌دهی خانه‌های تاریخی، بیان کرد: در ۹ماهه امسال شیب‌بندی و ایزولاسیون پشت‌بام خانه خلیل‌زاده و پاک‌سازی و آواربرداری و مرمت دیوار شمالی بنا، اجرای ازاره سنگی، ساخت پنچره‌های چوبی، اصلاح و تعویض آب باران، عایق‌کاری پشت‌بام و... خانه رئیسی ۱ و ۲ اجرا شد.

لطفی از آغاز مطالعات بازار تاریخی اردبیل خبر داد و افزود: مرمت رواق‌های حیاط و اتاق‌های ضلع غربی، اتمام نازک‌کاری، اجرای بخشی از نمای شمالی و در شرف بهره‌برداری آن در حسینیه مجتهد دلجو و آواربرداری سقف‌های فروریخته و اجرای سقف زیرزمین در بخش تالار اصلی حسینیه حاج‌عبادلله نیز امسال انجام شده است.

او با اشاره به طرح‌های اجرایی در شهرستان‌های استان ادامه داد: از جمله پروژه‌های اجرایی در شهرستان نمین، تراشیدن نازک‌کاری فرسوده داخلی، حذف بنایی‌های الحاقی و تخلیه مخازن آب سرد و گرم حمام حور روستای حور و اجرای سفت‌کاری و نازک‌کاری و افزایش زیربنای سالن نمایشگاه الحاق صنایع‌دستی بوده است.

معاون میراث‌فرهنگی اردبیل با اشاره به اجرای سفت‌کاری و نازک‌کاری کامل یادمان شهدای گمنام بیله‌سوار و محوطه‌سازی آن، عنوان کرد: در گرمی تجهیز ساختمان موزه گرمی، اجرای نازک‌کاری، تأسیسات الکتریکی و مکانیکی و ساخت و نصب پنجره‌های آن و در پارس‌آباد نیز در ساختمان صنایع‌دستی اجرای دیوارهای سفالی محیطی و کرسی‌چینی و ایزولاسیون و پرکردن محوطه داخلی با توفان(مخلوط رودخانه‌ای) را شاهد بودیم.

او از اتمام گنبد آجری و اجرای کامل بندکشی بقعه شیخ کشف‌الدین روستای دایوکندی هشت‌جین و تعویض چهار مورد پنجره آلومینیومی و تبدیل به چوبی مسجد خمس خلخال خبر داد و اظهار کرد: اجرای سقف تیرچه بلوک در محوطه ورودی غار گلستان نیر، مرمت پایه‌های سنگی و طاق‌ها و بدنه آجری پل آغلاغان و آواربرداری و کف‌سازی مسیرهای دسترسی دستکندهای کنزق نیز از جمله پروژه‌های اجرایی بوده است.

لطفی خرید مصالح و پوشش محوطه باستانی مکتب اوشاقلاری شهر یری و برآورد اولیه هزینه عملیات و درج در سامانه برای انتخاب پیمانکار موزه شیخ حیدر مشگین‌شهر را از دیگر اقدامات در ۹ماهه نخست امسال عنوان کرد.