به گزارش هنرآنلاین، پروفسور دکتر ولفرام کلایس، مدیرسابق بخش تهران موسسه باستان‌شناسی آلمان که سال‌های طولانی از عمر خویش را در ایران به پژوهش و کاوش باستان‌شناسی پرداخته بود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

ولفرام کلایس برای نخستین بار در سال ۱۹۵۹ به ایران سفر کرد و پس از مدت کوتاهی در سال ۱۹۶۱ به عنوان مدیر دوم بخش تهران موسسه باستان‌شناسی آلمان معرفی شد و تا سال ۱۹۸۶ فعالیت‌های این مؤسسه در ایران را هدایت کرد. 

کاوش‌های باستان‌شناسی در تخت‌سلیمان، مسجدسلیمان، بسطام و بیستون تحت سرپرستی او انجام شده و حاصل فعالیت‌های پژوهشی او درباره معماری و شهرسازی ایران همچنین مکان‌های باستانی کاوش‌شده در ایران بیش از ۳۰۰ کتاب و مقالات پژوهشی همچون "معماری اورارتویی" "کاروانسرای خشتی گلی دوره قاجار در کنار کاروانسرای دیر"، "بناهای صفوی در مسیر جاده اصفهان - فرح آباد ساری"، "کاخ‌های صفوی" و... است.

کتاب‌های "بسطام ۱ و ۲"، "کاروانسراهای ایران" و "تاریخ معماری ایران" از آثار ارزنده اوست که توسط پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به چاپ رسیده است.

این باستان‌شناس، در طول زندگی خود و به عنوان عضوی از DAI، به طور مداوم به ایران سفر می‌کرد تا با اشتیاق و دقت معماری‌باستانی و بناهای‌فرهنگی ایران را ثبت کند.

طی این روند، ولفرام کلایس مجموعه قابل توجهی از انتشارات، اطلاعیه‌ها، نقشه‌ها، طرح‌های معماری و یک مجموعه عکاسی غنی را برای آیندگان به یادگار گذاشته است.