به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان شمالی، حبیب یزدان‌پناه با اعلام این خبر گفت: لیست بناهای قابل‌ واگذاری در مناطق روستایی استان تهیه شده است که از این تعداد هفت بنا در شهرستان شیروان، پنج بنا در اسفراین، سه بنا در مانه و سملقان، پنج بنا در جاجرم، سه بنا در گرمه، سه بنا در فاروج و یک بنای تاریخی نیز در بجنورد قرار دارد.

او افزود: این بناهای تاریخی در راستای سیاست‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی به‌منظور بهره‌برداری بهینه از ظرفیت‌های محلی، ایجاد هم‌افزایی و تعامل بین دستگاه‌های مربوطه و تعریف کاربری جدید واگذار می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی جلب مشارکت نهادها و جوامع محلی برای بهره‌برداری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های منطقه‌ای را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و عنوان کرد: آمادگی داریم تا این بناها را همراه با کمک‌های فنی و مشاوره‌ای با اولویت دهیاری‌ها واگذار کنیم.

او با اشاره به اینکه در طرح واگذاری این بناها، کاربری‌هایی نظیر فضاهای فرهنگی و آموزشی، اقامتی، پذیرایی، عرضه صنایع‌دستی و محصولات محلی و... پیشنهاد شده است، ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح، علاوه بر حفظ و احیای بناهای ارزشمند تاریخی واقع در روستاها، زمینه توسعه گردشگری و رونق اقتصادی نیز فراهم شود.

یزدان‌پناه گفت: این طرح در راستای تفاهم‌نامه چهارجانبه همکاری مشترک صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دنبال می‌شود.