به گزارش هنرآنلاین، ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی گفت: ساختمان موسوم به کاخ ثابت پاسال در سال ۱۳۴۰ در شمال بلوار آفریقا ساخته شد و ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع مساحت دارد. این خانه پیش از انقلاب گران‌ترین خانه شهر تهران بود.

وی ادامه داد: این کاخ در سال ۹۶ از سوی کارشناسان میراث‌فرهنگی به استناد قانون ثبت آثار ملی سال ۱۳۵۲ واجد ارزش فرهنگی‌هنری شناخته شد و در فهرست آثار ملی کشور به لحاظ ارزش‌های هنری و معماری که داشت، به ثبت رسید.

مدیرکل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: پس از ثبت ملی این اثر، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و در نهایت در سال ۹۸ شعبه ۱۰ دیوان عدالت اداری که شعبه بدوی این پرونده است، رأی به ورود شکایت داد تا اثر از ثبت ملی خارج شود که در نهایت اداره‌کل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از این رأی درخواست تجدیدنظر کرد و پرونده به شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع داده شد.

شقاقی گفت: با توجه به تلاش‌های حقوقی انجام شده و با همکاری دفتر ثبت آثار وزارتخانه مستندات متقنی در این خصوص ارائه شد. همچنین نماینده دفتر حقوقی و نماینده دفتر ثبت آثار به شکل حضوری در چندین جلسه شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری حاضر شدند و توضیحات مؤثر خود را در رابطه با این اثر ثبتی ارائه کردند.

وی بیان کرد: در نهایت رأی قطعی شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال دادنامه بدوی صادر شد و خانه در ثبت ملی باقی ماند. ‌