سرویس معماری هنرآنلاین: بسیاری از موزه‌های دنیا به‌دلیل ویروس کرونا و بحران جهانی‌ آن تعطیل شدند و حالا برخی از موزه‌ها برای تبادل فرهنگی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

با آغاز ماه می (خرداد) به‌تدریج موزه‌های کشورهای چین، آلمان، کره‌جنوبی، بریتانیا، سوئیس و... بار دیگر میزبان مخاطبان خود شدند. شرایط بازدید از این موزه‌ها اما تغییرات زیادی داشته است از جمله استفاده اجباری از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، کاهش ظرفیت مخاطبان در موزه‌ها، خرید بلیت به‌صورت آنلاین، تب‌سنجی گردشگران، عدم ورود وسایل بزرگ‌تر از 35 در 35 و جایگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست در نقاط مختلف و رعایت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی در حین بازدید از موزه‌‌ها.

در این نوشتار نگاهی داریم به فعالیت تعدادی از این موزه‌ها که درهای خود را بر روی علاقه‌مندان به تاریخ هنر گشوده‌اند.

66573520-F6E4-43AA-9D1C-6237B431FBCE

نمادهای دوره معاصر در موزه گوگنهایم بیلبائو

موزه هنرهای معاصر و مدرن گوگنهایم که برای معماری خلاقانه‌اش معروف است، اول می (12 اردیبهشت) با کاهش فعالیت به پنج ساعت و حضور یک سوم تعداد بازدیدکنندگان بازگشایی شد. البته بازدیدکنندگان می‌توانند با دانلود برنامه این موزه نیز از یک تور لیدر مجازی استفاده کنند.

برنامه‌های تدارک دیده شده این موزه را در چند بخش می‌توان دنبال کرد. در تالاری مجموعه آثار هنری گردآوری شده گوگنهایم از اواسط قرن بیستم به نمایش درآمده است که بعضی از این آثار به‌عنوان نمادهای دوره معاصر شناخته می‌شوند از جمله آثار اندی وارهول، رابرت‌راشنبرگ، آنسلم کیفر و ... .

نمایش آثار دانش‌آموزان با عنوان "یادگیری از طریق هنر" از 26 ژوئن تا 27 سپتامبر؛ 70 اثر از ریچارد آرچشاور، هنرمندی که بین نقاشی و مجسمه‌سازی یک زبان منحصربه‌فرد را به‌وجود آورد از 29 فوریه تا 23 اگوست؛ بررسی آثار لیگیا کلارک هنرمند امریکا لاتین در سه بخش از 6 مارس تا 25 اکتبر؛ نمایش 30 اثر اولافور الیاسون از سال 1990 تاکنون از 14 فوریه تا 4 آوریل 2021 و نمایش 9 ویدیو اینستالیشن ویلیام کتبریج مجسمه‌ساز، نقاش و کارگردان هنری، با کیوریتوی مانوئل سیروکی از 12 مارس تا 7 فوریه 2021 از دیگر فعالیت‌های این موزه بزرگ محسوب می‌شوند.

از آثار سورئالیست‌ها تا پروژه استیو مک کوئین​

تیت یک موسسه بریتانیایی است که گنجینه ملی هنر بریتانیا و همچنین هنر مدرن و معاصر بین‌المللی را نگهداری می‌کند. این مجموعه از چهار موزه تیت لندن، تیت مدرن، تیت لیورپول و تیت سنت ایوز تشکیل شده است.

موزه تیت از 27 ژوئیه (6 مرداد) آغاز به‌کار خواهد کرد. بازدید برای اعضا رایگان است و رزرو بلیت به‌صورت آنلاین و ساعتی انجام می‌شود. اطراف گالری مسیرهای یک طرفه در نظر گرفته شده است و بازدیدکنندگان می‌توانند به‌سهولت آثار را تماشا کنند. در ضمن تور، راهنما و فعالیت خانوادگی اجرا نمی‌شود.

در موزه تیت لندن آثار بریتانیا از 1830 تاکنون در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت که با آثار سورئالیستی و جنگ جهانی دوم از جمله آثار فرانسیس بیکن آغاز می‌شود و با آثار هنر انتزاعی از جمله مجسمه‌های هنری مور و هنرمندان زن به پایان می‌رسد.

پروژه استیو مک کوئین در تیت لندن تا 31 ژانویه 2021 تمدید شده است. همچنین نمایش آثار موزه از سال 1500 تا به امروز تمرکز دارد. جایزه ویلیام ترنر که در دوران قرنطینه برگزار شده بود نیز ادامه پیدا می‌کند و به 10 هنرمند منتخب 10 هزار پوند جایزه داده می‌شود.

موزه تیت مدرن با آثار اندی وارهول تا 6 سپتامبر میزبان مخاطبانش خواهد بود. همچنین آثار کارا واکر و اگنس مارتین و اینستالیشن‌های یینکا شانیبر، کیلدو‌ میرالس و سارا شی در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت.

تیت لیورپول در دو طبقه میزبان گردشگران است. آن‌ها می‌توانند با بازدید در طبقه اول از آثار پابلو پیکاسو، نیکولا تایسون، سالوادور دالی و در طبقه دوم آثار هنری ماتیس، نیکلاس هلوبو و لیندا بنگلیس لذت ببرند.

تیت سنت ایوز نیز به بررسی تاریخچه و ایده‎های هنرمندان مدرن در قرن گذشته می‌پردازد. نمایش آثار نعیم گابو هم از برنامه‌های این موزه محسوب می‌شود.

76A43B0D-0758-46D7-82F2-E87F9EF29CFE

تور تابستانی موزه لوور

با گذشت نزدیک به چهارماه از آغاز قرنطینه به دلیل شیوع کرونا درهای موزه لوور از 6 ژوئیه (16تیر) گشوده شد و همزمان مونالیزا پربیننده‌ترین اثر این موزه نیز در معرض دید علاقمندان قرار گرفت.

در حال حاضر امکان بازدید از کلکسیون بزرگ عتیق‌جات لوور نیز وجود دارد. اما برخی از نگارخانه‌های این موزه که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آن‌ها دشوارتر است، همچنان به روی بازدیدکنندگان بسته باقی می‌مانند. با توجه به دستورالعمل‌های جدید، بازدیدهای شبانه تعطیل شده است و دیگر از سلفی گرفتن‌های گروهی با شاهکار لئوناردو داوینچی نیز خبری نیست و افراد باید با ایستادن در نقاطی که بر مبنای فاصله مطلوب بر کف موزه مشخص شده‌اند، به بازدید از آثار اقدام کنند.

ساعت کار موزه محدود است و تنها حدود 7 هزار نفر در روز اجازه بازدید با رزرو قبلی را دارند. حدود 70هزار مترمربع که حدود 30 هزار اثر هنری را در خود جای داده است در این مرحله به روی بازدیدکنندگان باز شده است. بیشتر بازدیدکنندگان گردشگران خارجی به ویژه از امریکا هستند.

موزه یک تور تابستانی برای بازدید از 8 تالار در 20 دقیقه با یک راهنما از 8 ژوئیه تا 20 سپتامبر به‌صورت رایگان تدارک دیده است.

برنامه‌های آینده لوور نمایشگاه آثار آلبرشت آلتدورفر نقاش و معمار رنسانس است که با همکاری موزه آلبریتنی برگزار می‌شود.

آثار انقلاب فرانسه در بروکسل

موزه استادان قدیمی در بروکسل بلژیک اول ژوئیه (11تیر) با مجموعه‌ای از سده‌های 15 تا 18 میلادی بازگشایی شد. بیشتر آثار این نمایشگاه از دوران انقلاب فرانسه به‌جا مانده است.

40D09B96-4B58-4CF7-8DF1-5F1071212F03

پانورامای معمار برجسته ایرانی در موزه پرگامون / دیمین هرست در مونیخ

تعداد محدودی از موزه‌ها در آلمان نیز از تاریخ 4 می براساس قوانین بهداشتی آغاز به‌کار کرده‌اند علاوه بر پروتکل‌های کلی برای هر یک از بازدیدکنندگان 20 متر مربع فضای نمایشگاهی در نظر گرفته‌اند.

موزه پرگامون برلین در حال حاضر میزبان پانورامای یونان باستان یادگار عزیزی معمار و طراح برجسته ایرانی است. این پروژه نمایشگاهی از سال 2012-2011 شروع شده و متروپولیس را با 360 درجه در معرض نمایش قرار داده است. این پانوراما بازدیدکنندگان را به سال 129 میلادی باز می‌گرداند و شهر باستانی پرگامون در سواحل غربی آسیای صغیر را نشان می‌دهد.

عزیزی این شهر را همان‌طور که در زمان امپراتوری روم تحت حاکمیت امپراتور هادریانوس بود بازسازی کرده است.

موزه Brandhorst در مونیخ آلمان نیز در 19 می (30 اردیبهشت) مجددا کار خود را پی گرفت. نمایشگاه شامل 250 اثر از 44 هنرمند براساس سه محور شکل گرفته است. "پاپ آرت" که البته بعد سیاسی آن غالبا نادیده گرفته می‌شود. موضوع دوم، "تاثیر سرمایه‌داری بر هویت" و "نقاشی معاصر و تجدید این ژانر با نقاشی سنتی".

یکی از برنامه‌های آینده این موزه نمایشگاه دیمین هرست (Damien Harast) با عنوان "در این لحظه وحشتناک همه ما قربانی شرایط و محیط اطراف هستیم و از شناخت روح امتناع می‌کنیم" است.

تور برنزهای باستانی ایتالیا

موزه ملی ایتالیا از 17 ژوئن (27تیر) پس از یک وقفه فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. بازدیدهای گروهی با حداکثر 14 نفر از جمله راهنمای تور امکان‌پذیر است. مجموعه برنزهای باستانی را با حمایت یک انجمن غیرانتفاعی به نمایش می‌گذارد.

نقش هنر در زمان بحران

موزه هنر معاصر مستقل (UCCA ) در پکن از 21 می (1خرداد) با برگزاری یک نمایشگاه جدید با موضوع "نقش هنر در زمان بحران" آثار 26 هنرمند چینی و بین‌المللی بازگشایی شد.

26F15629-0C60-4F98-A551-4475E9FF3027

نمایش آثار خوشنویسی کره‌ای

موزه هنر مدرن و معاصر کره‌جنوبی نیز از اواخر مارس (فروردین) مجددا فعال شده و دو مجموعه را به نمایش گذاشته است.

"اغراق" نام نمایشگاهی است که براساس هفتادمین سالگرد جنگ کره 230 اثر را در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته است. همچنین 50 اثر خوشنویسی اوایل قرن بیستم را رونمایی کرده است.