سرویس معماری هنرآنلاین: در روزهای گذشته و در ایام تعطیلات آخرین روزهای خردادماه به منظور اجرای طرح توسعه حرم امامزاده حمزه (ع) ماهشهر، گنبد این بنای که در عصر قاجار شاخته شده بود، تخریب شد.

در حالی این اقدام صورت گرفته است که روز 23 خردادماه  سال 97 در جلسه مسئولان اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بندر ماهشهر و اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان، طرح توسعه حرم مطهر امام‎زاده حمزه (ع) مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت بود.

سارا عبادی رئیس اداره میراث فرهنگی بندرماهشهر  در آن زمان با اشاره به این‎که حرم مطهر امام‎زاده حمزه (ع) در حد فاصل 25 کیلومتری جاده بندر ماهشهر به هندیجان واقع شده است اظهار داشت: ساختمان موجود که از جمله آثار ثبت‎شده شهرستان در فهرست آثار ملی است، پس از تخریب بنای اولیه در دوره قاجار بار دیگر بنا شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بندرماهشهر در ادامه با بیان این‎که اهمیت تاریخی بنا و کمبود فضاهای موجود برای زائران پرشمار، سبب برگزاری نشست میان مسئولان اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بندر ماهشهر و اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان شد، اضافه کرد: در راستای این نشست چگونگی کمی و کیفی اجرای طرح جامع با حفظ شرایط و ضوابط بنای موجود مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت.

او خاطرنشان کرد: براساس شجره‎نامه موجود، امامزاده حمزه (ع) با هشت واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‎رسد. در شرح احوال ایشان آمده است که در نیمه دوم قرن سوم هجری در زمان امام حسن عسکری (ع) از مسیر بازرگانی دریایی آن روزگار (رودخانه زهره) به سمت خاک ایران به صورت گروهی چندنفره برای تبلیغ دین خدا و حقانیت اهل بیت (ع) حرکت کردند و زمانی که به ایران رسیدند، توسط حاکمان عباسی مورد تعقیب قرار گرفته و در محلی به نام غزاله (مکان کنونی) دستگیر و به شهادت رسیدند.

حال پس از دو سال به منظور طرح توسعه این مکان مقدس، گنبد این بنا که در فهرست آثار ملی قرار داشت، تخریب شده است.