به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان، فریدون فعالی با اشاره به اینکه بنای تاریخی قبه سبز یادگار دوره قراختاییان از مهم‌ترین ابنیه تاریخی کرمان است، اظهار کرد: این بنای تاریخی طی سالیان اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و عملیات مرمتی برروی بقایای آن (ایوان باقی مانده) توسط متخصصان مرمت تزیینات انجام گرفته است.

 

او افزود: در ادامه اقدامات مذکور و به‌منظور شناخت و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قبه سبز با اخذ مجوز لازم از پژوهشکده باستان‌شناسی کشور عملیات گمانه‌زنی باستان‌شناسی این بنای تاریخی آغاز می‌شود.

فعالی تصریح کرد: عملیات گمانه‌زنی برای مشخص کردن دقیق عرصه این بنای تاریخی با تیمی متشکل از کارشناسان باستان‌شناسی اداره‌کل استان و کادر خدماتی شهرداری و ظرف دو ماه آینده انجام می‌شود.

او بیان کرد: بر اساس نتایج حاصل از این گمانه‌ها اطلاعات دقیق‌تری در خصوص این بنا به دست خواهد آمد و به استناد یافته‌های جدید، طرح کاوش باستان‌شناسی سایت، پیرامون ایوان باقی مانده تهیه و پس از تأمین اعتبار لازم کاوش‌های باستان‌شناسی انجام خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود با انجام کاوش‌های باستان‌شناسی و کشف بقایای معماری این بنا، بتوان یک سایت موزه در شهر برای بازدید علاقه‌مندان و گردشگران ایجاد کرد.