به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری، مهرداد جوادی با اعلام این خبر تأکید کرد: در سال گذشته 88 هزار و 868 بازدید از موزه‌های چهارمحال و بختیاری ثبت‌شده است.

او افزود: این میزان در سال قبل از آن 72 هزار و 89 بازدید بود که در سال گذشته 23 درصد رشد داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: بازدید از موزه‌های چهارمحال و بختیاری در سال گذشته تا نیمه اسفندماه امکان‌پذیر بود و پس از شیوع ویروس کرونا حضور بازدیدکننده در موزه‌های این استان ممنوع شد.

اواضافه کرد: با توجه به ادامه روند شیوع ویروس کرونا و تلاش برای مهار آن، فعالیت دوباره موزه‌ها در چهارمحال و بختیاری تابع تصمیم مسئولان ملی و استانی خواهد بود.

جوادی به مرمت‌ها در این استان اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته شش بنای تاریخی در چهارمحال و بختیاری شامل بافت تاریخی روستای سرآقاسید، گرمابه خان شهرکرد، خانه حفیظی بروجن و موزه بزرگ استان با اعتباری بالغ‌بر 6 میلیارد و 400 میلیون ریال مرمت شد و تابلوهایی در محوطه‌های تاریخی نصب شد.

او یادآور شد: همچنین در سال گذشته سه اثر تاریخی شاخص در چهارمحال و بختیاری شامل خانه اسحاقی چالشتر، گرمابه خان (حمام مسجد جامع) شهرکرد و بافت روستای پلکانی سرآقا سید مرمت‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: در مرمت این بنای تاریخی استحکام‌بخشی، پشت‌بام‌سازی، کف فرش، تاق و تویزه، بندکشی، محوطه‌سازی، در و پنجره چوبی اجراشده است.

او خاطرنشان کرد: برای مرمت گرمابه خان (حمام مسجد جامع) شهرکرد در سال گذشته 5 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت و برای مرمت خانه اسحاقی چالشتر با کاربری سفره‌خانه سنتی 6 میلیارد ریال اعتبار ملی اختصاص داده شد.

جوادی گفت: در مرمت حمام خان نیز عملیاتی شامل تکمیل کف فرش سنتی، نما، بندکشی، مرمت گربه‌روها، مرمت تاق‌ها، ایزولاسیون، مرمت سنگ‌های ازاره، کاشی‌کاری سنتی، استحکام‌بخشی و نازک‌کاری انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری در ادامه افزود: در سال گذشته مجوز راه‌اندازی دو موزه در این استان صادر شد.

او تصریح کرد: همچنین در یک سال گذشته 114 شیء فرهنگی و تاریخی در چهارمحال و بختیاری حفاظت و مرمت شد.

جوادی بیان داشت: ثبت پنج اثر چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی، ثبت چهار شیء در فهرست آثار منقول ملی، ثبت دو اثر در فهرست آثار طبیعی ملی و ثبت شش اثر در فهرست آثار ناملموس ملی از دیگر اتفاقتی بود که در حوزه معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در سال گذشته روی داد.

او اضافه کرد: در یک سال اخیر 1200 شناسنامه از اموال فرهنگی تاریخی چهارمحال و بختیاری سامان‌دهی و مستندسازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: در سال گذشته 12 پرونده برای ثبت حریم آثار تاریخی این استان در شورای حریم استان تهیه و برای بررسی نهایی به وزارتخانه ارسال‌شده است.

او اظهار کرد: در این مدت 50 نشست شورای فنی، ثبت و حریم و همچنین شورای راهبردی موزه‌ها در چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

جوادی ادامه داد: پاسخگویی به 900 استعلام مرتبط با محوطه‌های تاریخی فرهنگی چهارمحال و بختیاری از دیگر اقدامات معاونت میراث فرهنگی استان در سال 1398 به شمار می‌رود.

او بیان کرد: در این مدت 278 پاسخ به استعلامات مربوط به بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی و فرهنگی چهارمحال و بختیاری داده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری یادآور شد: هم‌اینک 26 پروژه فعال در معاونت میراث فرهنگی استان وجود دارد.