به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران، سیف‌الله فرزانه  با اعلام این خبر، گفت: مسجد جامع ساری، تکیه آهنگرکلابابل، موزه کلبادی ساری، موزه نیما و بقعه هشتل در شهرستان‌های نور و آمل از پروژه‌های مرمتی شاخص در سال 98 بوده است.

او با اشاره به بازدید 129 هزار و 264 نفر از موزه‌های سراسر استان مازندران بیان داشت: در سال گذشته دو موزه در استان افتتاح‌ شده است و در این مدت 40 قلم شیء تاریخی مرمت و بیش از 2 هزار شی‌ء سامان‌دهی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران گفت: در سال 98، 10 نمایشگاه در سطح موزه‌های استان برپا شد و در این مدت 17 پرونده میراث معنوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

او همچنین با اشاره به اعلام 11 مورد نقشه ضوابطی عرصه و حریم به تمام دستگاه‌های اجرایی استان، گفت: ضوابط عرصه و حریم پنج بنای تاریخی نیز تکمیل و به تصویب وزارت رسید و به 260 مورد استعلام بافت شهری و 75 مورد طرح هادی روستایی پاسخ داده شد.

فرزانه از ثبت 15 اثر طبیعی استان مازندران در سال 98 خبر داد و افزود: در این مدت، 44 پرونده اثر تاریخی نیز تکمیل و در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید.

او با اشاره به برگزاری سه نشست تخصصی و پنج کارگاه آموزشی در سال 98، خاطرنشان ساخت: 12 مورد مجوز فعالیت‌های پژوهشی و باستان‌شناسی اعم از کاوش، گمانه‌زنی و لایه‌نگاری در نقاط مختلف استان مازندران دریافت و در این مدت، چهار مورد انجام شد.