به‌گزارش هنرآنلاین به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر با بیان این مطلب گفت: برای مرمت این تعداد بنا مبلغ 82 میلیارد و 980 میلیون ریال هزینه شده است.

او برج و باروی توس، تأسیسات آرامگاه فردوسی، آسبادهای نشتیفان خواف، رباط شرف و مدرسه غیاثیه خرگرد را از مهم‌ترین پروژه‌های مرمتی سال گذشته اعلام کرد و گفت: احیای برج و باروی توس در سال 98 با پی‌کاوی آغازشده و به طول 350 متر باروی توس از محل دروازه کشف در حال اجراست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به پروژه نوسازی تأسیسات آرامگاه فردوسی اظهار کرد: همچنین طرح نوسازی تأسیسات سرمایشی و گرمایشی آرامگاه فردوسی مشهد در عرصه‌ای 5/5 هکتاری در سال 98 بهره‌برداری شده است.

او تصریح کرد: از آنجایی‌که پرونده آسبادهای ایران با محوریت آسبادهای خراسان رضوی در فهرست موقت میراث جهانی قرار گرفته است و بیشترین آسبادها در شهر نشتیفان شهرستان خواف قرار دارد، اقدامات مهمی از جمله آواربرداری، تثبیت و استحکام‌بخشی سازه برخی از آسبادها، ساماندهی محوطه و مسیرهای دسترسی، بازپیرایی بافت نشتیفان و ساماندهی و تجهیز ساختمان پایگاه و آزادسازی حریم برای آسبادهای نشتیفان انجام‌شده است.

مکرمی فرادامه داد: اثر تاریخی رباط شرف نیز یکی از آثار تاریخی با ظرفیت ثبت در فهرست میراث جهانی است که همواره مورد توجه میراث فرهنگی بوده و در سال 98 نیر اقداماتی از جمله ادامه آواربرداری و پاک‌سازی محیطی در پیرامون بنا، خواناسازی بخشی از فضای معماری مقابل رباط و تکمیل سیستم برق‌رسانی و ساماندهی و تجهیز ساختمان شماره دو پایگاه رباط شرف و پیگیری و تخصیص اعتبار سفر ریاست جمهوری برای خرید آزادسازی حریم برای آن انجام‌شده است.

او بابیان این‌که مدرسه غیاثیه خرگرد در شهرستان خواف از آثار تاریخی مرمت‌شده است، گفت: عملیات مرمتی در چند بخش از جمله ورودی، بخشی از نما و پشت‌بام این اثر تاریخی انجام‌شده است هم‌چنین ساخت و نصب پنجره چوبی، اصلاح کف غلام‌گردش بادگیر (کلاه‌فرنگی) از دیگر اقدامات مرمتی این اثر تاریخی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به ثبت 87 اثر میراث فرهنگی خراسان رضوی در فهرست ملی ایران طی سال 98 اظهار کرد: آثار میراث فرهنگی ثبت‌شده استان شامل میراث فرهنگی غیرمنقول (بناها محوطه‌های تاریخی) میراث فرهنگی منقول (اشیای تاریخی منحصربه‌فرد و یا مهم باستان‌شناسی) میراث فرهنگی ناملموس (آیین‌ها و مراسم سنتی، بازی‌های قدیمی و یا استادان برجسته در هنرهای سنتی) و همچنین میراث طبیعی استان بوده‌اند.

او درباره موزه‌های استان خراسان رضوی گفت: این استان با 92 موزه فعال، بعد از تهران، رتبه دوم تعداد موزه‌های استانی کشور را داراست و با توجه به وجود 700 موزه در ایران، حدود 14 درصد موزه‌های کشور به خراسان رضوی اختصاص دارد. از این تعداد، 16 موزه متعلق به آستان، 22 موزه متعلق به میراث فرهنگی که 11 مورد نیز در حال اضافه شدن به آن‌هاست و بقیه موزه‌ها متعلق محیط‌زیست، سازمان زمین‌شناسی، دانشگاه فردوسی و سایر دستگاه‌ها، نهادها، دستگاه‌ها و بخش خصوصی هستند.

مکرمی‌فر ادامه داد: ایجاد 11 موزه در شهرستان‌های تایباد، تربت‌جام، فریمان، تربت‌حیدریه، بایگ، گناباد، کاشمر، بردسکن، بجستان، خلیل‌آباد و رشتخوار آغاز شد و این طرح در موزه‌های مدنظر، تاکنون به‌طور میانگین 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و 11 میلیارد و 400 میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

او به استقبال مردم از موزه‌های استان طی سال 98 اشاره کرد و افزود: میزان بازدیدکنندگان از موزه‌ها و مجموعه‌های تاریخی فرهنگی طی سال گذشته یک‌میلیون و 297 هزار و 573 نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد رشد داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در سال ۹۸ شاهد افزایش بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی در خراسان بوده‌ایم، در این ‌بین پر بازدیدترین موزه‌ها و اماکن فرهنگی به ترتیب آرامگاه فردوسی و موزه توس، آرامگاه خیام و موزه نجوم، باغ‌موزه آرامگاه نادری و همچنین آرامگاه عطار بوده‌اند.

طرح بافت تاریخی 7 روستا در شهرستان بینالود تهیه شد

همچنین معاون میراث‌فرهنگی خراسان رضوی از تهیه طرح بافت تاریخی هفت روستا در شهرستان بینالود خبر داد.

مرجان اکبری با اعلام این خبر، افزود: سند بافت تاریخی برای روستاهای مغان، چاهشک، دهبار، ابرده سفلی، چاه خاصه، نغندر و ابرده علیا در شهرستان بینالود تهیه شده است.

او ادامه داد: اسناد این بافت‌های تاریخی در استان به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی به تهران ارسال شده است.

تاکنون از شهرستان بینالود 26 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.