به گزارش هنرآنلاین، حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در جلسه هم‌اندیشی اجلاس جهانی شبکه خواهر شهرها که در سالن اجتماعات این کمیسیون برگزار شد، عنوان کرد: اگر  به ۳ دهه اخیر برگردیم درمی‌یابیم شهرها در آموزش و فرهنگ و هنر نقش نداشتند اما امروز شهر به محمل فرهنگ و هنر و آموزش تبدیل شده است. وی یادآور شد: خیلی مردم در دنیا روسای دولت‌ها را نمی‌شناسند اما شهرداران را می‌شناسند.

ایوبی با اشاره به تشکیل شبکه‌هایی در یونسکو از جمله شهرهای یادگیرنده و دوست دارنده که مخاطب آن شهرها است تاکید کرد: کمیسیون یونسکو در کشورهای مختلف و اعضای آن، نهادهای ملی هر سرزمینی هستند. ما نیز در کمیسیون ملی یونسکو- ایران، منتخب کشور خودمان هستیم و منافع نظام را در یونسکو پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: از طریق یونسکو و شهرها، شبکه‌های بزرگی درست شده است. پیش‌تر کرسی‌ها این شبکه‌ها را ایجاد می‌کردند اما امروز شهرهای یادگیرنده، خلاق و دوست دارنده جز شبکه‌های مهم هستند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران تصریح کرد: هم اکنون ۴ شهر یادگیرنده داریم و برای ثبت ۵ شهر به عنوان شهرهای خلاق پرونده تشکیل شده است. شهر دوستدار آب، کتاب و کودک از جمله شبکه‌هایی است که از طریق یونسکو می‌توان تشکیل داد.

ایوبی با اشاره به میزبانی خوب همدان از ششمین اجلاس جهانی راه ابریشم گفت: میزبانی این اتفاق بین‌المللی پس از سال‌ها در یکی از شهرهای کشور رخ داد و باید شهرهای ما آماده برپایی اجلاس‌های جهانی باشند و خوشبختانه شهرهای ما به استانداردها نزدیک می‌شوند.

وی با بیان اینکه کار با شهرها برای ما ظرفیتی برای پیشبرد اهداف شهری پیش آورده، تاکید کرد: خواهر شهر در دنیا اتفاق موثری هستند و باید به سراغ شهرهای مهم که ظرفیت علمی آموزشی بازآفرینی شهری دارند برویم و خواهرخواندگی را احیا کنیم زیرا این ظرفیت شهرها و کشور مهم است.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اظهار داشت: باید از ظرفیت همه شهرها استفاده کنیم و در شرایط تحریم‌ها و محدودیت‌ها استفاده از ظرفیت شهرها برای پیشبرد دیپلماسی، امری ضروری است.

ایوبی ادامه داد: شهرها و شهرداران در کشورها مستقل هستند و در منافع و چارچوب و همکاری وزارت خارجه، وزارت کشور و دستگاه‌ها می‌توان خواهرشهرها را راه انداخت.

ظرفیت دیپلماسی شهری

علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران نیز در این نشست هم‌اندیشی اظهار داشت: باید برای راه‌اندازی شبکه خواهر شهرها الگوسازی کنیم و با توجه به جلسات کارشناسی چند محور مشخص شده است.

وی ادامه داد: تاسیس دبیرخانه عمومی شبکه شهرهای خواهرخوانده یونسکو در ایران یکی از ضرورت‌ها در این بخش است. همچنین تعریف برنامه‌های عملیاتی و بستر مناسب برای شبکه‌های میان شهری و استانداردسازی و بومی‌سازی قرارداد خواهر شهرها از جمله دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد که در بیانیه دبیرخانه شبکه شهرهای خواهر خوانده یونسکو در ایران به آن اشاره شده است.

حمایت وزارت کشور

احمد آزرم‌نیا مشاور معاونت عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور نیز با تاکید بر حمایت وزارت کشور از برگزاری اجلاس جهانی خواهر شهرها عنوان کرد: بسیاری از شهرها قرارداد خواهر شهری داشتند اما خروجی‌ها آنچنان که باید نبود. با شهرداران این مشکلات را مطرح می‌کنیم.

وی با اشاره به درخواست برخی شهرها از کشورهایی همچون ایتالیا برای خواهر شهری با شهرهای کشورمان اظهار داشت: ورود یونسکو اتفاق جدیدتری را رقم خواهد زد و شهرهای ما ظرفیت‌های بسیاری دارند.

مشاور معاونت عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور تاکید کرد: بسیاری از طرح‌های مدیریت شهری در قالب این مهم قابل تعمیم بوده و خواهر شهرها فرصت خوبی است. در واقع این اجلاس فرصت خوبی است که سفرا حضور یابند و میزبان اجلاس خواهر شهرها را با هماهنگی یونسکو مشخص می‌کنیم.

در ادامه حاضران درباره محورهای مورد تعمیم در خواهر شهرها همچون مدیریت شهری، گردشگری، بحث‌های زیست محیطی، حقوق شهروندی، معماری و شهرسازی، پسماند، تعاملات بین ادیان و مذاهب، تعاملات بین فرهنگی، آب و فاضلاب، هنر و صنایع دستی و بازآفرینی شهری اظهار نظر و تبادل نظر کردند.

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، امیر روشن بخش قنبری معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو- ایران، جواد صباغ معاون اجرایی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، علیرضا رجایی رئیس دبیرخانه شبکه شهرهای خواهر خوانده یونسکو در ایران، محسن روحی‌صفت، معصومه لیلی ثیون کارشناس ارشد بین‌الملل مجمع  شهرداران آسیایی، احمد آزرم‌نیا مشاور معاونت عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، مهدی زهرانی مشاور مرکز توسعه خواهر شهرها، بهنام بلوریان مشاور معاونت سیاسی وزارت خارجه، اکبر رضایی کارشناس یونسکو در وزارت امور خارجه، هلال نیکی فعال مدنی اهل سنت تهران، محمدرضا کریمی رئیس مشاوران سازمان نظام مهندسی، قنبر علی رجبی رئیس باشگاه آب و فاضلاب یونسکو، مهدی پاک‌نیا نماینده مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محسنی معاون مجمع شهرداران آسیایی، مژگان فراهانی دستیار ریس سازمان مشارکتهای اجتماعی وزارت کشور در این جلسه حاضر بودند.