به گزارش هنرآنلاین، در یازدهمین قسمت از برنامه "شب معماری" از سری برنامه زنده تلویزیونی "شب‌های هنر"، امشب ۱۰ مهر از ساعت ۲۳، عبدالحمید نقره‌کار، میهمان علی فروزانفر، کارشناس مجری برنامه خواهد بود و به بیان تفاوت‌ها و مسائل بر ساخت معماری اسلامی-ایرانی می‌پردازند؛ و پس از آن نگاهی خواهند داشت به اهمیت این معماری در شکل‌گیری هویت جمعی ایرانیان.

معماری در جهان اسلام از لحاظ تاریخی اولین هنری به‌شمار می‌آید که توانست خود را با مفاهیم اسلامی سازگار کند و از طرف مسلمانان مورد استقبال قرار گیرد. معماری اسلامی به عنوان یکی از موفق‌ترین شیوه‌های معماری در تاریخ معماری جهان قابل بازشناسی است. در یک نگاه جامع‌نگر می‌توان پیوستاری ارزشمند و پویا را در بناهای اسلامی بازشناسی کرد که موجب شده تمامی آن‌ها در قالبی واحد با عنوان معماری اسلامی در کنار یکدیگر قرار گیرند.

برنامه "شب معماری" نیز بدنبال واکاوی مفاهمیم و دغدغه‌های روزی جامعه‌ معماری و شهرسازی است تا فرصتی باشد برای خوانشی صحیح از وضعیت معماری و شهرسازی در ایران.

این برنامه به تهیه‌کنندگی محمدامین نوروزی کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.