سرویس معماری هنرآنلاین: معماران این خانه را با الهام از طبیعت آتشین خورشید طراحی کردند که شامل دیوارهای خارجی از جنس سنگ‌های لاتریت بومی به رنگ قرمز،صفحه‌های خورشیدی بزرگ، اتاق نشیمن و ورودی با ارتفاع زیاد و با روکش آجری، می‌شود. هندسه خانه از منظره اطراف تأثیر گرفته و در آن  از برجستگی‌های سراسری، خطوط سیال و پیش‌آمدگی‌هایی که فضای داخلی را منعکس می‌کنند، استفاده شده است.

ایوان کرکره‌ای و مشبک، یک فضای ورودی دلپذیر و جذاب را برای خانه خورشیدی ایجاد کرده و در کنار دیوارهای لاتریت بومی در قسمت ورودی و هم چنین نمای جنوبی  قرار گرفته است که دمای خانه را خنک‌تر نگه می‌دارند.

موقعیت خانه محدود و پرتراکم است و چشم‌اندازهای کمی دارد که برای خانه‌های ایام تعطیلات غیرعادی است، بنابراین تمرکز معماران بر این بوده تا خانه‌ای را طراحی کنند که دری رو به حیاط دارد.

 این خانه عناصر طبیعی را جذب کرده و آن‌ها را در فضای داخلی‌اش به نمایش گذاشته است. دیوار آجری اکسپوز هسته اصلی خانه را تشکیل می‌دهد که با حرکت به سمت نشیمن در طبقه دوم، تغییر مسیر داده و فضایی گسترده و پویا را ایجاد می‌کند. اتاق نشیمن منحنی که در میان فضای اطرافش فرو رفته، به گونه‌ای طراحی شده که با استخری که در بیرون قرار دارد هم تراز باشد. این امر باعث ایجاد یک ارتباط بصری شاعرانه با آب می‌شود و فضایی همانند آمفی تئاتر را برای نشستن ایجاد می‌کند.

راه پله از جنس چوب ساج با نرده‌های برنجی،لایه‌های از بافت‌ها و متریال‌های مختلف و زیبا را ایجاد می‌کند که در تمام خانه جریان دارند.

با باز و بسته شدن درهای کشویی اتاق نشیمن، فضای داخلی به استخر متصل می‌شود. معماران با استفاده از تجربیاتشان از  متریال‌های ساده و قابل دسترسی استفاده کردند که گزینش این متریال‌ها با تمرکز بر ساخته‌های انسانی و جزییات آن‌ها و  هم چنین طبیعت و ارتباط با محیط بیرون، انجام شده است. سقف و کف سازی از جنس بتن اکسپوز که از بتن در جا ساخته شده اند، فضای داخلی یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کنند و هم چنین خانه را در هوای گرم گوا، خنک نگه می‌دارند.

طراحی لابی، خنک و خیال انگیز است و صندلی‌هایی که به شکل مجسمه هستند،  فضایی ساده و اصولی، ایجاد می‌کنند.

این خانه با یک طراحی هنرمندانه، به‌وسیله برآمدگی‌های بزرگ و فضای سبز سایه‌دار در حیاط، به آب و هوای گرمسیری پاسخ می‌دهد. پیش‌آمدگی‌ها و بام‌های شیب‌دار اطراف، در فضای داخلی منعکس می‌شود و شیب‌ها و زوایای مختلف آن‌ها، فضایی منحصربه‌فرد را در داخل خانه ایجاد می‌کند. ورودی خانه با یک دیوار آجری و یک استخر کم‌عمق با صفحه‌های خورشیدی بزرگ روی دیوار جنوبی طراحی شده است که به محض ورود مهمان به خانه، فضایی بازتاب کننده و هم چنین، کاربردی را ایجاد می‌کنند.

خانه خورشیدی

معماران، پلان باز فضای غذا خوری را، شاد، با طراوت و پر نور طراحی کردند که عناصر بومی و مدرن را به زیبایی در کنار هم قرار  می‌دهد.

پله‌های از جنس چوب ساج با نرده‌های برنجی،لایه‌هایی از بافت و متریال های مختلف را ایجاد می‌کنند که در سراسر خانه جریان دارند. سالن غذاخوری دارای کف سازی از جنس کاشی‌های سیمانی و سنتی برگرفته از عناصر پرتغالی در گوآ، پیشخوان گرانیتی محلی،آشپزخانه مدرن و اثاثیه روشن می‌شود. فضای غذاخوری و آشپزخانه در اطراف حیاط داخلی در هر دو طرف قرار گرفته‌اند و به همین خاطر، نور زیاد، تهویه طبیعی و امکان ارتباط مداوم با محیط بیرون در این فضاها فراهم شده است.

اتاق نشیمن منحنی که میان فضای اطرافش فرو می‌رود به گونه‌ای طراحی شده که با استخری که در بیرون قرار دارد هم تراز باشد که این باعث ایجاد یک ارتباط بصری شاعرانه با آب می‌شود و فضایی همانند آمفی تئاتر را برای نشستن ایجاد می‌کند.

در سطح اول، پله‌ها در یک نیم طبقه با پلان باز تمام می‌شوند که به اتاق نشیمن با ارتفاعی کمتر از اطرافش، مشرف است. چراغ‌های منحصربه‌فرد توسط معماران، با الهام از خطوط معماری خانه طراحی شده‌اند. همه اتاق خواب‌ها به یک راهروی سفید باز می‌شوند که عنصری غافلگیر کننده در خانه است. هر اتاق خوابی یک ارتباط جداگانه با محیط بیرون دارد و اتاق اصلی یک بالکن بزرگ و خصوصی دارد که از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر به استخر دید دارد.

هدف معماران این بوده که اتاق نشیمن خانه خورشیدی، حسی همانند خورشید داشته باشد. نازک‌کاری‌های چوبی و وجود چند رنگ جسورانه و برجسته در منسوجات و آثار هنری، گرمایی همراه با تضاد را به عناصر معماری ساده و آرام خانه اضافه می‌کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک خانه، فضای حمام است که در این خانه پنج حمام طراحی شده اند تا با متریال های گرم، پنجره پرنور در سقف و خطوط سیال در معماری خانه، ارتباط قوی برقرار کنند.

اتاق نشیمن با داشتن یک دیوار آجری گرم در کنار خطوط هندسی، به شکلی پویا طراحی شده تا با ایجاد فضایی خیال انگیز، احساساتی قوی را برانگیزد.

خانه خورشیدی

فضای سرگرمی و نوشیدن در اطراف استخر، ترکیب زیبایی را ارائه می‌دهد که شامل یک طراحی داخلی شیک و مبلمانی هنرمندانه در کنار گیاهان گرمسیری، می‌شود. هر دو فضا، رو به استخر و حیاط داخلی هستند. هرچند که منظره اطراف استخر بزرگ نیست ولی از هندسه خانه تأثیر می‌گیرد و فضاهایی زیبا و پویا را ایجاد می‌کند که به صورت یکپارچه در داخل و خارج خانه جریان دارند.

پیش‌آمدگی‌ها و بام‌های شیب‌دار اطراف، در فضای داخلی منعکس می‌شود و شیب‌ها و زوایای مختلف آن‌ها، فضایی منحصربه‌فرد را در داخل خانه ایجاد می‌کند. معماران، فضای نشیمن در تراس را زیبا و مرتب طراحی کردند و گیاهان بزرگی که در آنجا وجود دارد، مکمل مبلمان دست ساز از جنس ساج، هستند.

خانه خورشیدی یک حیاط مرکزی با سرخس‌های گرمسیری دارد که با رشد به سمت آسمان، سایه‌هایی خنک و هم چنین یک تهویه طبیعی را برای فضاهای داخلی متصل به حیاط ایجاد می‌کنند. هر حمام در خانه خورشیدی، به اندازه سایر قسمت‌های خانه، چشمگیر و کاربردی است. استخر و منظره اطراف آن به عنوان بخشی طراحی شده‌اند که به زیبایی در خانه جریان دارند و به شکلی یکپارچه با هم ترکیب شده‌اند.

منبع: آرل