به گزارش هنرآنلاین، علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی برای اولین جشنواره‌ خوراک ملل که 20 تا 25 مرداد ماه سال جاری در برج میلاد برگزار خواهد شد، پیامی ارسال کرد.

متن پیام علی اصغر مونسان به این شرح است: فرهنگ و تنوع غذایی به‌ مثابه بخشی از میراث فرهنگی جامعه، دارای ظرفیت‌های متعددی برای مطرح ‌شدن در حوزه گردشگری است. امروزه گردشگری خوراک می‌تواند تأثیر به سزایی در توسعه‌ پایدار اقتصادی - اجتماعی و زیست‌محیطی مقاصد گردشگری داشته باشد و به منافع اقتصادی در عرصه‌های بین‌المللی منتج شود. همچنین غذا می‌تواند بستری مناسب برای اشتغال جوامع در بخش توریسم و تداوم فرهنگ در ابعاد مختلف پدید آورد. بر این اساس مقاصد گردشگری باید به اهمیت فرهنگ غذایی در زمان برنامه‌ریزی بلندمدت برای توسعه‌ صنعت گردشگری به‌ویژه توسعه پایدار و بوم گردی‌ها توجه کنند.

بدیهی است فرهنگ غذایی عنصری از میراث فرهنگی اقوام است؛ میراثی که می‌تواند روابط اجتماعی، دانش بومی، ذائقه، عادت، روش‌های استفاده و فرآوری، خواص درمانی و ابعاد متنوع دیگری را از گذشته غذایی آن‌ سرزمین وام گیرد و موجب تداوم هویت مردمان آن شود.

فرهنگ خوراک کشورها دریچه‌ای گشوده به روی گردشگر است که با تجربه و چشیدن آن به عمق فرهنگ‌های محلی و میراث آن منطقه از طریق طعم و ذائقه وارد ‌می‌شود؛ تفاوتی که درک و لمس آن یکی از مهم‌ترین انگیزه گردشگران است.

خوراک ملل مظهری از فرهنگ مقصد گردشگری و نوعی از گردشگری با علایق خاص است که انگیزه اصلی‌ آن تجربه کردن غذاها و سبک‌های آشپزی منحصربه ‌فرد یک مقصد خاص است. گردشگران غذا به دنبال تجارب جدید غذاهایی هستند که از آن طریق بتوانند با فرهنگ کشور میزبان آشنا شوند و سرمایه‌های فرهنگی خود را افزایش دهند.

امیدواریم نخستین جشنواره بین‌المللی خوراک ملل در کشور کهن ایران فرصت مناسبی را در جهت ارتقا تعاملات فرهنگی بر اساس میراث غنی کشورها در زمینه‌ گردشگری خوراک را فراهم آورد.

این جشنواره هم‌زمان با عید قربان افتتاح خواهد شد و شش روز در دهه‌ ولایت کار خود را ادامه خواهد داد. برگزار کننده‌ جشنواره خوراک ملل موسسه فرهنگی هنری قاب سبز و حامیان معنوی این رویداد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، موسسه فرهنگی اکو، شهرداری تهران، کمیسیون ملی یونسکو ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمع روسای انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها و سازمان امور عشایری ایران است.