سرویس معماری هنرآنلاین: Koolhaas بدون شک یکی از پیشگامان دنیای معماری است این معمار هلندی، از بنیان‌گذاران یکی از مشهورترین شرکت‌های معماری جهان، OMA و برنامه‌ریز و طراح شهری فوق‌العاده‌ای است. او فیلسوفی است که نظریه‌هایش مورد تحسین و انتقادهای زیادی قرار گرفته است در اینجا 7 واقعیت جالب در مورد این شخصیت جنجالی وجود دارد که می‌تواند از جمله دلایلی باشد که او را معماری موفق و متفاوت است.

سفرهای بی‌شمار

سفر مداوم، جمع‌آوری ایده‌ها، توجه به فضاهای شهری و مستندسازی ایده‌های غیر متعارف درباره چیزهایی که در طول سفرهایش مشاهده می‌کند، مواردی است که به سبک زندگی او تبدیل شده و طبق گفته خودش او اغلب اوقات در هتل‌ها اقامت دارد و می‌گوید به جای یک نفر به عنوان طراح او یک کتابخانه در ذهن دارد که می‌تواند نتیجه سفرهای متعدد او به مکان‌های متفاوت باشد.

 او در طول دوران کودکی، چهار سال با خانواده‌اش در جاکارتا، اندونزی زندگی می‌کرد و این موضوع نقطه عطفی برای شروع و به کارگیری معماری آسیایی در بسیاری از طرح‌هایش است. وی قبل از کار بر روی طراحی کتابخانه عمومی سیاتل، به منظور مطالعه سه ماهه و جامعی برای مطالعه و بررسی کتابخانه‌ها به اروپا و ایالات متحده سفر کرد و سپس کتابی درباره تجزیه و تحلیل آنچه در کتابخانه‌ها اشتباه است را نوشت در واقع سفرهایش منبع مطالعاتی غنی برای پروژه‌های معماری اوست.

رم کولهاس

روزنامه‌نگاری و فیلمساز بودن او!

او می‌گوید به نظر خودم من نویسنده هستم تا معمار و با وجود اینکه ساختمان‌های طراحی شده توسط او اکنون همه جا به چشم می‌خورد، او همچنان به نوشتن ادامه می‌دهد. نوشته‌های او تحسین برانگیز است و تقریباً به همان اندازه ساختمان‌های او منحصر به فرد است به طوری که معماران از کتاب‌های او الهام می‌گیرند و دانشجویان معماری بی‌شماری در سراسر جهان کولهاس را ستایش می‌کنند. جذابیت او عمدتاً در توانایی او برای خارج شدن از تعادل است او همچنین در روزنامه‌نگاری حرفه‌ای بوده و با توجه به محیط اطراف توصیفات بی‌نظیری را ارائه می‌دهد.

او عاشق طراحی ساختمان‌های پر بحث و متناقض است!

او می‌گوید دوست دارم بزرگ فکر کنم و معتقد است تفکر به طور دائم صورت می‌گیرد؛ پس بهتر است قوی و بزرگ فکر کرد و نتایج بهتری به دست آورد. بر کسی پوشیده نیست که ساختمان‌های کولهاس غیر عادی و غیر متعارف هستند و او به هیچ عنوان سعی نمی‌کند آن را پنهان کند او معتقد است که خارج از چارچوب‌ها فکر می‌کند اما گاهی لازم می‌داند منطقی و با محدودیت‌ها تفکر کرد.

او در جایی گفته است: این داستان زندگی من بوده است. ایستادن در برابر جریان و گاهی حرکت با جریان! او می‌گوید گاهی اوقات جریان فعلی حاکم را نباید دست کم گرفت پذیرش واقعیت‌های خاص، ایده آلیسم را از بین نمی‌برد و این می‌تواند منجر به پیشرفت‌های چشمگیری شود.

رم کولهاس

 او خود را به هویت تجاری خاصی محدود نکرده است!

بر خلاف سایر معماران، مانند فرانک گری یا زاها حدید که همچنان به چشم‌اندازهای زیبایی شناختی خود در طول دوران حرفه‌ای متعهد بودند، کولهاس به عنوان یک هنرمند مفهومی کار می‌کند؛ اگر چه ساختمان‌هایش عجیب و غالباً مدرن است، اما خود را تنها به یک سبک یا امضای خاص محدود نمی‌کند. او یک طراح متنوع است و همیشه در هر بابی قادر به طراحی یک جریان بی‌نظیر از ایده‌ها است. بر این اساس، او خود را به سبک یا کاربری خاص محدود نمی‌کند و انعطاف پذیری او در طراحی چشمگیر است.

Koolhaas در بسیاری از مسابقات شرکت می‌کند و در میان بسیاری از معماران محبوبیت بسیار زیادی دارد و در طی این فرآیند و هم‌راستایی با جریان‌های آزادانه تفکر خود به خلاقیت در پروژه‌های گوناگون با سبک‌های متنوع بر پایه معیارهای خود می‌پردازد.

رم کولهاس

اولویت قرار دادن نیازهای کاربر در پروژه‌ها!

از ویژگی مشترک پروژه‌های مختلف این معمار برجسته، تأکید بر نیازهای کاربر است او در طراحی‌هایش نیاز استفاده کنندگان از هر فضایی را اولویت قرار می‌دهد و آن را مبنای طراحی فضا در نظر می‌گیرد. اکثر کارهای او مدرنیته و رویکرد طراحی انسان دوستانه را برجسته می‌کند. همان‌طور که در کتابخانه سیاتل طراحی شده توسط او، نیازهای کاربران اولویت بندی شده و ابعاد جدیدی را نسبت به درک ذهنی گذشته ما از آنچه که یک کتابخانه نیاز دارد ارائه می‌کند و مبنای این دیدگاه بر اساس آنچه برای عملکرد و نیازهای انسانی ضروری است شکل گرفته است.

شخصیت و دیدگاه انتقادی و متناقض او!

یکی از مواردی که او را متفاوت و موفق ساخته این موضوع است که او از جنبه‌های مختلف به هر مسئله‌ای نگاه می‌کند کولهاس یک ذهن انتقادی دارد و همه چیز را در ذهن مورد سؤال و ارزیابی قرار می‌دهد این دغدغه دوگانه بر روی همه چیز، در طرح و پروژه‌ها و همین‌طور نوشته‌هایش نمود یافته و همین دیدگاه و بعد شخصیتی او را متمایز و موفق ساخته است.

رم کولهاس

 او در اصل طراح شهری است!

اگر چه او با طرح‌ها و پروژه‌های معماری شناخته شده است اما او طراح شهری و منظر و به نوعی یک متفکر شهری محسوب می‌شود. کولهاس صدها هزار مایل سفر کرده است و دوازده کتاب را در مورد تکامل کلان شهرهای معاصر نوشته است و طراحی شهری اصلی را برای حومه پاریس، بیابان لیبی و هنگ‌کنگ طراحی کرده است. دیدگاه همه جانبه او به نه تنها ساختمان‌ها بلکه قرارگیری آن‌ها در کنار هم برای ایجاد منظر شهری توانسته دیدگاه معماری او را تکمیل و منحصر سازد.

 

منبع: آرل