سرویس معماری هنرآنلاین: شرکت رنگ‌سازی نیپون و ایرانیان با افتخار سومین دوره‌ مسابقه‌ی دانشجویی جوایز طراح جوان آسیا را در ایران همزمان با دوازدهمین دوره‌ی مسابقات آسیایی برگزار می‌کند. در این دوره جوایز در دو بخش معماری و طراحی داخلی اجرا می‌شوند.

برندگان هر بخش به مسابقات آسیایی که امسال به میزبانی ویتنام است اعزام، و در آنجا پس از رقابت با منتخبین 15 کشور آسیایی دیگر، پس از کسب رتبه‌ی نخست آسیایی، برای طی یک دوره‌ی مطالعاتی 6 هفته‌ای به دانشگاه هاروارد ایالات متحده آمریکا اعزام خواهند شد. شرکت در این جایزه تنها برای دانشجویان معماری و رشته‌های وابسته در ایران مجاز و کاملاً رایگان است، و شرکت به عنوان جایزه، کلیه‌ هزینه‌های اعزام منتخبین به ویتنام و تشریفات حضور در رقابت جهانی را پرداخت خواهد کرد.

وحید قبادیان، آرش احمدی، شورش عابد و علیرضا مشهدی میرزا در بخش معماری به عنوان هیئت داوران حضور خواهند داشت. همچنین در بخش طراحی داخلی،رضا مفاخر، مجید فتوره‌چیانی و حمید فتوره‌چیانی به عنوان داور قضاوت خواهند کرد.

معیارهای داوری همزمان با تمام دنیا در ایران هم یکسان است و در رقابت جهانی نیز به همین ترتیب خواهد بود، بنابراین تمام متون انگلیسی معیارها عیناً درج شده است. داوری بخش آسیایی با 14 داور بین‌المللی به‌صورت دفاع از آثار در برابر هیئت داوران است.

با هدف ارتقای سطح حرفه‌ای‌گری در معماری ایران و رعایت حقوق شرکت‌کنندگان محترم، به اطلاع می‌رساند که تاریخ‌های مذکور به هیچ عنوان تمدید نخواهند شد.

مضمون مسابقه

قالب جایزه در این دوره "آینده‌ پایدار" (A Sustainable Future)  است و هدف، درک تصور شرکت‌کنندگان از این مضمون در قالب معماری و معماری داخلی است.

طرح ارسالی می‌تواند هر بنایی با هر کاربری در هر شهر یا حتی کشوری باشد. دقت شود برای بخش طراحی داخلی حداکثر زیر بنا ۲۷۸۷ مترمربع و برای بخش معماری 478/40 مترمربع (تقریباً ۴ هکتار) مدنظر قرار گیرد که دریافت آثار تنها از طریق فایل دیجیتال صورت می‌پذیرد.

جایزه‌ مسابقه

اعزام نفر نخست و برنده‌ی نهایی هر دو بخش معماری و معماری داخلی به مسابقات جهانی ویتنام جهت اقامت موقت (حداکثر یک هفته همراه با نماینده‌ی شرکت)، در ادامه‌ی رقابت با منتخبین جهانی به امید کسب رتبه‌ی نخست (به‌عنوان نفر نخست کشور ایران و اعزام شده به این مسابقات)، و کسب فرصت مطالعاتی در دانشگاه هاروارد ایالات متحده

چاپ آثار برندگان در مجله‌ هنرمعماری

انتشار آثار برندگان در پایگاه رسمی ایرانی و بین‌المللی جایزه و وب‌سایت‌های خبری معتبر همکار با جایزه

نکته: نماینده‌ی تام‌الاختیار شرکت نیپون (سرکار خانم مهندس قادری) همراه برندگان اعزام خواهند شد.

ضوابط حضور و روش ارائه آثار حضور در این مسابقه انفرادی است.

همکاری با یک معمار حرفه‌ای در قالب مربی(mentor) بلامانع است اما نهایتاً دانشجو به مسابقات آسیایی اعزام خواهد شد.

این مسابقه دو مرحله داوری دارد؛ مرحله‌ی نخست از روی فایل شیت‌ها و مرحله‌ی دوم دفاع از آثار در برابر داوران صورت می‌پذیرد. در مرحله دوم داوری از فینالیست‌های هر شاخه جهت دفاع از آثار دعوت به عمل خواهد آمد و برنده نهایی پس از این مرحله مشخص خواهد شد و عدم حضور شرکت کننده در جلسه دفاع به معنای انصراف خواهد بود.

برای حضور در این مسابقه باید فرم ثبت نام به همراه لوح فشرده اثر خود را به دبیرخانه‌ی مسابقه ارسال کنند.

نیازی به پیش ثبت نام نیست و ارسال اثر تا آخرین مهلت ارسال آثار به مثابه ثبت نام است.

همراه با ارسال اثر باید کپی کارت دانشجویی نیز ارسال شود. این مسابقه تنها برای دانشجویان معماری، شهرسازی و طراحی داخلی به همراه کلیه گرایش‌های تحصیلات تکمیلی و فعال در تمام انواع دانشگاه‌های ایران است.

دانشجویان لیسانس باید سال دوم به بالا باشند.

داوری این مسابقه نیازی به شیت پرینت شده یا فوم بُرد ندارد.

آخرین مهلت دریافت آثار، تاریخ اعلام شده است و شرکت کنندگان خارج از تهران جهت پست مدارک خود باید زودتر از موعد مقرر اقدام کنند. ملاک زمان تحویل آثار به پست نیست، بلکه زمان دریافت مرسوله توسط دبیرخانه‌ی جایزه است که نهایتاً باید روز آخرین مهلت تحویل باشد.

از نگارش مبانی نظری بر روی برگه‌ای جداگانه خودداری کنند. باید تمام ایده‌ها و نظرات شما ترجیحاً روی همان شیت به زبان فارسی نوشته شده باشد.

شیت با طراحی دستی مانعی ندارد، ما منتظر فایل آثار شما هستیم و باید طراحی را اسکن کنند. (تنها فرم ثبت نام را پرینت، تکمیل و همراه با لوح فشرده و کپی کارت دانشجویی ارسال کنند.).

مدارک ارسالی جهت پروژه باید حداکثر ۴ شیت ۵۰ در ۷۰ عمودی (به‌صورت فایل کپی شده روی سی دی) باشد.

از صحت ضبط و باز شدن لوح فشرده‌ی خود اطمینان حاصل کنند.

تمام فایل‌ها را روی سی دی با فونت انگلیسی (و نه حروف فارسی) نام‌گذاری کنند. بهترین روش استفاده از اعداد است.

طراحی و ترتیب قرارگیری مطالب در شیت‌ها بر عهده‌ی معماران است.

چگونگی، چرایی و چه چیزی بودن اسناد طرح بسته به نظر معمار است. برای مشاهده‌ نمونه حتماً شیت برندگان سال‌های گذشته و بخش جهانی جایزه را بررسی کنند.

لازم است نقشه‌ها دارای کیفیت چاپ بالایی باشند که برای این امر توصیه می‌شود در حین طراحی، کیفیت خود را بر روی رزولوشن ۳۰۰ dpi تنظیم کنند و از تکنیک‌های پست پروداکشن، برای ارتقای کیفی و تصویرسازی، بهره ببرید. تصویرسازی نباید موجب فریب یا انحراف داوران شود.

ارسال ویدئو و انیمیشن مجاز نیست.

هرگونه اقدامی که منجر به افشای هویت طراحان نزد داوران یا عموم جامعه‌ معماری شود، مانند باز نشر تصاویر اثر در فضاهای مجازی یا رسانه‌ها و شبه رسانه‌ها به اسم اطلاع‌رسانی، به محض رؤیت توسط دبیرخانه، موجب حذف اثر توسط مسئولین خواهد شد. مسئولیت حفاظت از آثار و عدم نشر آن به فضای رسانه‌ای معماری کشور به جز دبیرخانه، برعهده‌ طراحان محترم نیز هست.

داوران موظف به پاسخگویی به صورت ۲۴ ساعته نیستند. ارتباط گیری با ایشان با هدف طرح پرسش‌ها یا ابراز نظرات حرفه‌ای نیست. خواهشمند است در این زمینه از طریق سیستم چت زنده وب‌سایت اصلی مسابقه یا ارسال ایمیل به دبیرخانه جایزه اقدام کنند تا مسائل به صورت هدفمند و شفاف، مطرح و پیگیری شوند.

همکاری با مربیان (mentor) پیشنهادی جایزه بلامانع است. مربیان برتر به‌زودی معرفی خواهند شد. مربیان دانشجو نیستند، بلکه حرفه‌مندانی هستند که راهنمای دانشجویان شرکت‌کننده خواهند بود.

کلیه حقوق آثار متعلق به برگزارکننده است. برگزارکننده موظف به رعایت حقوق طراحان حسب قوانین کشور است.

پیرامون موارد پیش‌بینی نشده: زیبنده‌ نام این مسابقه، کلمه‌ی ایران است. رعایت قداست این منظومه‌ی ارزشی، وظیفه‌ کلیه ارکان مسابقه است. با این حال برای رخدادها و موارد اتفاقی و پیش‌بینی نشده که موجب برهم خوردن نظم مسابقه شود، تصمیم نهایی با دبیر مسابقه است. چارچوب قوانین مسابقه، قوانین هنرمعماری و مسائل عرفی کشور در این زمینه ملاک تصمیم خواهد بود. طراحی طرح در حد ایده بوده و نیازی به ارائه نقشه‌های اجرایی نیست. دانشجویان می‌توانند برای دیدن نمونه‌های ارائه شده توسط دانشجویان از سایر کشورهای آسیایی به آدرس سایت اصلی مسابقه مراجعه کنند.

علاقه‌مندان به حضور در این مسابقه می‌توانند نهایتاً تا دوشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۸ آثار خود را به دبیرخانه این مسابقه به آدرس تهران، خیابان ناصرخسرو، کوچه دکتر مسعود خان، پلاک ۱، کدپستی: ۱۱۱۵۶۱۴۶۱۱ و یا ایمیل info@aydairan.ir ارسال کنند.

نتایج اولیه این رویداد ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۸ اعلام می‌شود و جلسه‌ دفاع از آثار منتخب در حضور داوران 19 دی‌ماه برگزار خواهد شد.

همچنین متقاضیان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: ۴-۳۳۹۷۹۸۷۰-۰۲۱ داخلی ۳۲۱ تماس حاصل کنند.