سرویس معماری هنرآنلاین: در فوریه 2017 یک بیمارستان روانپزشکی جدید در شهر وایله دانمارک افتتاح شد. از زمان افتتاح این مجموعه میزان ثبت بیماران روانی را تا 50 درصد کاهش داده و به طور گسترده در ترمیم روحی و جسمی بیماران نقش مثبت داشته است. پس از بررسی تمامی زوایای "طراحی بیمارستان روانی وایله" از جمله برنامه فیزیکی بیمارستان روانی، اصول طراحی فضای درمانی، و رده بندی بیمارستان در بین مراکز سلامت روان، این فضا موفق شد که جایزه بهترین طراحی اروپا 2018  را بین تمامی مراکز درمانی کسب کند.

ساختمان بیمارستان روانی وایله توسط گروه معماری Arkitema طراحی شده و به عنوان بخشی از مشارکت عمومی با کارفرمایی خصوصی به اجرا رسیده است. ایده اصلی طراحی بیمارستان خلق فضایی با عرصه‌های استاندارد و گنجایش 91 تخت بود تا وسایل نقلیه، آمبولانس کودکان، پزشکان و ملاقات کنندگان به راحتی رفت و آمد کنند. همچنین تعبیه فضاهای وابسته به محدوده درمانی-روانی مانند: ER (اورژانس) و ECT از ضرورت‌های فضایی این مرکز به شمار می‌رود که در محدوده ورودی تعبیه شده است.

تمرکز پروژه بیمارستان روانپزشکی بیشتر بر روی مناطق درمان سرپایی بوده است. اما فضاهای گسترده‌ای برای بیمارانی که مبتلا به شرایط حاد روانی و پیچیدگی رفتاری بودند تعبیه شده است تا فضای مورد نیاز بیمارانی که نیاز به بستری طولانی مدت دارند، مهیا شود. با این حال بخشی از تمرکز پروژه بر روی عرصهها و کاربریهایی نهفته است که بیماران را به فعالیت جسمی تشویق میکند، تا مداخلات بین سه عرصه بیماران حاد، بیماران سرپایی و فضای ترمیم وضعیت جسمی را به حداقل برساند. با توجه به  اصول طراحی کلینیک روان و درمان میبایست نور کمی به  فضاهای تخصصی و بعضا عمومی نفوذ کند. به طور کلی بخشهایی که به عنوان فضای تخصصی و خصوصی پزشکان در نظر گرفته شده، میبایست نورگیر و شفاف باشند.

دسترسی به فضاهای باز و بیرون ساختمان با توجه به تعبیه مسیرهای اختصاصی تسهیل شده، و لایه بندی فضاهای داخلی جهت بهبود سیرکولاسیون با بهترین استاندارهای طراحی در نظر گرفته شدهاند. در توابع توضیع شده همچون: پذیرش اورژانس و روانپزشکی کودکان، به محض ورود با محدودهای دعوت کننده روبرو میشویم. پیوند اولویتهای مرتبط همچون مدیریت حمل و نقل بیمار به صورت کاملا محتاطانه در یک ساختار حلقهای تقسیم شده، و شامل پلانی است که از سلسله مراتب روشنی برخوردار است.

منبع: آرل