سرویس معماری هنرآنلاین: محسن کمالی درباره نحوه شکل‌گیری این کارگاه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: توجه به بافت‌های تاریخی از جمله اهدافی است که ما در مدرسه شهر و معماری آنیما تعریف کرده‌ایم.

او افزود: چندی پیش و طی بررسی‌هایی که انجام شد، متوجه شدیم بافت تاریخی روستاها به دلیل عدم آگاهی به سمت تخریب پیش می‌رود زیرا اغلب مردم بدون توجه به زمینه این روستاها و با هر متریالی که مورد نظر دارند به ساخت و ساز می‌پردازند و شکل گذشته روستا در حال تغییر است.

مدیر مدرسه شهر و معماری آنیما تصریح کرد: از جمله اهداف شکل‌گیری این کارگاه، بازآفرینی روستاها است البته ما در نخستین گام کار را از روستای قلات آغاز کردیم تا بتوانیم پلاک به پلاک بناهای این شهر تاریخی را با کمک شورای روستا، بهیاری و مالکین بازسازی کنیم.

کمالی ادامه داد: در نخستین گام ما طی 12 روز کار را از یک پلاک تجاری آغاز خواهیم کرد و پس از بررسی مطالعاتی و میدانی، این بنا را به همان شکل تاریخی و مصالح قدیمی مرمت خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: این بنا پس از کامل شدن به زنان فعال در عرصه صنایع دستی روستا اختصاص خواهد یافت تا بتوانند کار خود را توسعه  دهند البته در گام بعدی بنا داریم که یک بازارچه را نیز در راستای فروش آثار صنایع دستی بازسازی کنیم اما در این مسیر یقیناً نیازمند حمایت و کمک معنوی ارگان‌های مختلف هستیم.

کمالی افزود: این کارگاه با حمایت مدرسه شهر و معماری آنیما، دهیاری و شورای روستای قلات،شرکت تعاونی توسعه و عمران قلات و گروه معمار شیراز برگزار می‌شود.

او در خصوص دلایل اجرای این پروژه بیان کرد: ایجاد فضایی برای مشارکت‌های مردمی، دانشجویی و جامعه متخصصین برای احیای بافت‌های تاریخی از دست رفته، از جمله دلایل برگزاری این کارگاه است. جلسه نخست این کارگاه، به توضیح و تشریح برنامه در شیراز اختصاص خواهد یافت. سخنرانی متخصصان و صاحب نظرات مرمت از دیگر برنامه‌های این کارگاه است.در بخش دوم علاوه بر تحلیل شرایط پلاک مورد نظر و بازدید از روستا، تدوین طرح مطالعاتی معماری بافت تاریخی روستای قلات در راستای شروع کار و بازآفرینی انجام خواهد شد.

روستای قلات شیراز

مدیر مدرسه شهر و معماری آنیما خاطر نشان کرد: این برنامه با حضور چهره‌هایی چون: مهدی پارسایی، عجمه حساس و محمد حمیدی در روستای قلات واقع در 36 کیلومتری استان شیراز واقع شده است.

این کارگاه از 11 تا 23 اسفندماه 97 برگزار می‌شود و علاقه‌مندان جهت هماهنگی بیشتر می‌توانند با شماره تلفن 09179910503 تماس حاصل کنند.