سرویس معماری هنرآنلاین:  شهرک مسکونی کوه یخ اولین سازه مسکونی در بندر آرهوس شهر مارین تامسون کشور دانمارک است که شامل 208 آپارتمان می‌شود. مانند بسیاری از بنادر قدیمی و بعضا فرسوده دنیا، بخش‌های زیادی از مناطق بندر هاربور هم نیاز به تغییرات کاربرای و نوسازی داشت. بنابراین پروژه شهرک مسکونی کوه یخ شناور یک برنامه پر جنب و جوش برای تزریق حیاط و انرژی به این بخش از شهر مد نظر قرار گرفت.

طراحی شهرک مسکونی آیس برگ جزء اولین پروژه‌هایی است که به واسطه موج نوسازی در این منطقه از شهر به اتمام خواهد رسید. این پروژه که فرصت شغلی برای 12 هزار نفر فراهم کرده، محل اسکان 7 هزار نفر خواهد بود.
مساحت کامل سایت پروژه در حدود 800 هزار متر مربع و یکی از بزرگترین شهرک‌های مسکونی در یکی از بنادر بزرگ اروپا خواهد بود. اصول طراحی  طراحی شهرک مسکونی آیس برگ با تاثیرپذیری از کوه‌های یخ شناور قطب انتخاب شد و چشم انداز بی‌نظیری را به بندر آرهوس بخشیده است. البته تاثیرپذیری از این کانسپت تنها جنبه بصری نداشته و با جایگذاری هوشمندانه فوم‌های مثلثی و منشور شکل، نور و سایه مناسبی برای هر واحد آپارتمان ایجاد کرده است.

طراحان به جای دنبال کردن یک مستر پلان که به ساخت بلوک‌های بسته و یکنواخت ختم می‌شد، از فرم ساده L شکل در 4 بال بهره بردند تا مسیر خیابان‌های بین بلوک را جهت رفت و آمد تسهیل ببخشند. سپس برای به دست آوردن شرایط مطلوب آب و هوایی و خنثی کردن باد شمالی سرد، سطوح ساختمان‌ها به مانند کوه برش خوردند تا سیرکولاسیونی برای هدایت باد و نور پدید آید. سقف خانه‌های این شهرک، مانند کوه و دره در حال سعود و سقوط و مانند کوه‌های یخ شناور بر روی دریاها، در حال سفر هستند که جلوه‌ای بی نظیر از مجتمع مسکونی که کمتر شاهد بودیم، را به نمایش می‌گذارند.

شهرک مسکونی بندر آرهوس دانمارک برای افرادی که ساکن آن نیستند و از دور این ساختمان‌ها را نگاه می‌کنند، جذاب و منحصربه فرد است. اصل طراحی پروژه مسکونی، مقیاس و تطبیق پذیری آن به بافت شهری بیرونی، و فضای عمومی داخلی است. لذا طراحان به جای در نظر گرفتن ساختمان‌های مسکونی بلند و پر کردن یک منطقه، مجسمه‌ای با پلان و مسیرهای باز و ساده طراحی کردند تا تجربه بهتری از یک فضای معمارانه به ساکنین منتقل شود.

منبع: آرل