سرویس معماری هنرآنلاین: چهارمین جایزه معماری پارسیان در ادامه روند سال‌های گذشته، با هدف انتخاب برترین آثار در حوزه معماری و پروژه‌های اجرا شده 15 سال اخیر کشور برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه طی سالیان گذشته همواره دو جریان موازی در طراحی و ساخت و ساز در حوزه ساختمان در ایران مشغول به کار بوده‌اند. دوره اول به تعبیری گروه اقلیت معماری بوده‌اند که با نگاهی انتقادی و تا حدی انتزاعی نسبت به واقعات جامعه به خلق آثار ارزشمند و با کیفیت در مقیاس خاص و محدود می‌پرداختند.

حوزه دیگر که شاید بیش از 80 درصد سرمایه ساخت و ساز کشور و شهرها را در اختیار داشته‌اند با نوعی هدفمندی اقتصادی به ساخت و ساز مشغول بوده‌اند و به جرأت می‌توان گفت عامل اصلی شکل دهنده معماری غالب و شهرهای کشور ما بوده‌اند.

در طی این دوران این 2 گروه با کمترین ارتباط با هم و بدون بهره‌مند از توانمند برای همدیگر به فعالیت پرداخته‌اند.

به نظر می‌رسد پرده‌ای آهنی این دو جریان را از یکدیگر ایزوله کرده و نگاهی انتقادی و بازدارنده از تجمیع بردارهای توانمندی این گروه‌ها در حرکت بر یک سمت هدفمند جلوگیری می‌کند.

جایزه معماری پارسیان با هدف نزدیک کردن این دو گروه، ایجاد فرصتی برای دیالوگ برای تشریک مساعی و همفکری این دو جریان با دعوت از همه گروه‌های دو حوزه و صاحبان جریان‌های حاکم بر معماری ایران در تلاش است تا سمت و سوئی نوین به ارتباطات این جریانات بخشیده تا حرکتی نو و رو به جلو را در معماری و شهرسازی آغاز کند.

صاحبان سرمایه، سازندگان بخش خصوصی از یک سو و صاحبان و پیشکسوتان حرفه معماری و متخصصین حرفه با همفکری و تلاش برای استفاده از توانمندی‌های یکدیگر گفتگویی را به بهانه این جایزه شروع خواهند کرد که پدیده آورنده جریان جدیدی برای تحویل کیفی و کمی معماری و ساخت و ساز در کشورمان خواهد بود.

این جایزه در دو گروه ویلایی- مسکونی و  آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش که در هر دو گروه مسابقه، به نفر برگزیده 10 میلیون تومان وجه نقد به همراه لوح تقدیر و تندیس جایزه اهدا خواهد شد. همچنین به نفرات دوم گروه لوح تقدیر و تندیس و به نفرات سوم لوح تقدیر اهدا خواهد شد.

داراب دیبا، امیر هوشنگ اردلان، محمدرضا نیکبخت، شهاب‌الدین ارفعی و علیرضا کفیلی به عنوان هیئت داوران در این مسابقه حضور دارند.

همچنین ادموند زرگریان به عنوان داور جانشین و محمد علی چنگیزبو به عنوان ریاست این دوره از جایزه فعال هستند.

علاقه‌مندان به شرکت در این جایزه می‌توانند از 20 دی ماه 97 لغایت 20 فروردین ماه 98 از طریق سایت www.parsianbuildings.com ثبت نام و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره مستقیم دبیرخانه 09125840090 تماس حاصل کنند.

شایان ذکر است، داوری‌های این جایزه در هفته نخست اردیبهشت ماه سال 98 آغاز خواهد شد و نهایتاً تا 10 اردیبهشت ماه، اسامی آثار و برگزیدگان طی مراسمی اعلام خواهد شد.