سرویس معماری هنرآنلاین: مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت (حد فاصل پل بوسار تا پل زرجوب)، به کارفرمایی شرکت بازآفرینی شهری ایران، و با مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، به منظور دستیابی به طرح های اجرایی با کیفیت بالا، برای تحقق جریان سازی بازآفرینی شهری پایدار در حاشیه رودخانه زرجوب برگزار می‌شود.

در معرفی این مسابقه آمده است: آب واجد خصلتی است که به عمیق‌ترین و درونی‌ترین بخش طبیعت ما باز می‌گردد و در میان غوغا و آلودگی‌های شهری، ما را به سرشت وجودیمان پیوند می‌زند. اما متاسفانه، آب جایگاه معنایی خود را در اذهان ایرانیان از دست داده است. یکی از مهمترین مظاهر آب در عرصه طبیعت و زندگی شهری رودخانه‌ها هستند. رودخانه‌ها که در گذشته به عنوان یک عامل مؤثر در شهر و محیط زیست آن عمل می‌کردند به مرور زمان نقش خود را از دست داده و به فراموشی سپرده شده‌اند. رودخانه‌ها دیگر نقشی در تنظیم ساختار فضایی و سازمان اجتماعی شهر ایفا نمی‌کنند؛ و در نتیجه رودکناره‌ها از شبکه فضاهای عمومی شهرها حذف شده‌اند. پیامد این روند را می‌توان در پدیده‌هایی همچون ورود زباله، فاضلاب و پساب به رودخانه‌ها، تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و حذف رودکناره‌ها از مجموعه فضاهای عمومی شهری و پدیده هایی از این دست مشاهده کرد.

در سطح کلان، عاملی همچون، خلاء برنامه آمایش سرزمین با رویکرد بازآفرینی شهری که موجب فقدان چیدمان توسعه بر مبنای مزیت‌های نسبی، توسعه راه‌ها، احداث پل‌ها و تونل‌ها بدون توجه به شرایط اکولوژیک منطقه و ارزیابی تاثیرات زیست محیطی و تغییر کاربری اراضی بدون لحاظ کردن اصول آمایش سرزمین شده است. رودکناره شهری به برنامه‌ای برای بازآفرینی نیازمند است که در آن راهبردهای ارتقای کیفیت محیطی لبه آب تامین گردد. از این طریق اقدامات لازم در بازآفرینی رودکناره، منطبق بر انتظارات جامعه و اهداف توسعه و سرمایه‌گذاری‌های دولتی و خصوصی نیز هماهنگ خواهند شد. در این راستا برنامه‌ریزی فضایی-راهبردی که دربرگیرنده اصول توسعه پایدار بوده و رویکردی یکپارچه و جامع را نسبت به‌ چالش های شهری در پیش می‌گیرد؛ باید به نگرش اصلی در بازآفرینی رودکناره‌های شهری تبدیل شود.

شرکت بازآفرینی شهری ایران با همکاری معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی مصوبات لازم در زمینه لزوم توجه به احیا و بازآفرینی رودخانه‌ها در طرح‌های توسعه شهری را اخذ کرده‌اند. برگزاری جلسات مشترک با دفتر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل وزارت نیرو در کمیته راهبری ستاد ملی بازآفرینی شهری در ۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ منتج به گزارش مشترک و اخذ مصوبات پیشنهادی در ستاد ملی بازآفرینی شهری شده است. در این راستا برگزاری مسابقه طراحی حاشیه رودخانه زرجوب شهر رشت (حد فاصل پل بوسار تا پل زرجوب)، یکی از مهم‌ترین این اقدامات به شمار می‌آید.

 

ارکان مسابقه:

در این مسابقه شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان کارفرما و مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، برگزارکننده مسابقه است. همچنین مهندس الهه رضایی به عنوان مدیر مسابقه فعالیت خواهد کرد.

شورای سیاست گذاری این مسابقه عبارتند از: دکتر محمدسعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی؛ مهندس هوشنگ عشایری، مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران؛ مهندس علی خاوری،مدیر کل راه شهرسازی استان گیلان؛ مهندس غزال جعفری، مدیرکل دفتر رودخانه‌ها و سواحل شرکت مدیریت منابع آب؛ مهندس مسعود نصرتی، شهردار شهر رشت؛ دکتر مجید روستا، عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران؛ مهندس حجت شعبان پور،معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان؛ مهندس وحیدخرمی،معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان و مهندس جواد میر حسینی، مشاور شرکت بازآفرینی شهری ایران است.

همچنین دکتر محمد سعید ایزدی،دکتر علیرضا تغابنی، مهندس غزال جعفری، دکتر ساعد سمیعی، مهندس مروارید قاسمی، مهندس سید جواد میر حسینی، دکتر حمید ناصرخاکی  اعضای هیئت داوران و مهندس سعید نجدعطایی؛ داور جانشین این مسابقه هستند.

کمک هزینه شرکت در مسابقه مربوط به مرحله اول داوری به شش تیم برتر تعلق خواهد گرفت. در این مرحله به هر تیم،  ۱۵۰ میلیون ریال (مجموعا ۹۰۰ میلیون ریال کمک هزینه شرکت در مسابقه برای شش تیم برتر) پرداخت خواهد شد.

همچنین نفر اول در مرحله نهایی، برنده ۷۰۰ میلیون ریال + لوح تقدیر و نفر دوم و سوم مفتخر به دریافت لوح تقدیر خواهند شد.

مهلت ثبت نام در این مسابقه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ است. همچنین پذیرفته شدگان، ۶ بهمن ماه ۱۳۹۷ اعلام خواهند شد.

علاقمندان به شرکت در این مسابقه تا  ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ مهلت دارند که آثار خود را به دبیرخانه مسابقه واقع در مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران؛ تهران، کوی نصر، خیابان کارگری، پلاک ۷، واحد ۲ ارسال کنند.

مراسم اهدای جوایز این مسابقه حداکثر دو ماه پس از اعلام نتایج خواهد بود که به همراه آن نمایشگاهی نیز از آثار برتر در مرداد ماه سال 98 برگزار خواهد شد.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۱۷۶۹۸ تماس حاصل نمایند و یا به سایت www.zarjoob.com مراجعه کنند.