به گزارش هنرآنلاین، در این نشست مهرشاد کاظمی دبیر جشنواره، مهسا وهابی دبیر علمی، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی، محمدمهدی تدیّن دبیر بخش عکس و نماینده بانک آینده، حضور داشتند.

در ابتدای این نشست مهرشاد کاظمی دبیر جشنواره با اشاره به آغاز هفته پژوهش و تبریک به همین مناسبت، گفت: اهمیت پژوهش برای همه ما روشن است و معتقدیم هر عملی که برمبنای پژوهش شکل بگیرد ثمره بهتر و مفیدتری خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران سعی بر انجام امور در راستای پژوهش را داشته، افزود: در سال 92 این اداره تصمیم گرفت اولین دوره جشنواره را با تقدیر از بهترین پژوهش‌های حوزه تهران برگزار کند؛ ثمره این اقدام، برگزاری پنج جشنواره تحت عنوان "جایزه تهران" تاسیس خانه تهران‌پژوهان بود.

دبیر جشنواره جایزه تهران مطرح کرد: این جشنواره در بخش‌های کتاب، پایان‌نامه، فیلم، تئاتر، خبرنگار فعال حوزه تهران، عکس، انتشارات برتر در حوزه چاپ آثار مربوط به تهران، گردشگری، معماری، محیط زیست و پیشکسوتانی را که در حوزه تهران فعالیت کرده‌اند مورد قضاوت و داوری قرار خواهیم داد.

کاظمی ادامه داد: در مجموع 4 دوره گذشته از 50 نفر در رشته های مختلف تقدیر به عمل آمده که امسال نیز بنا داریم از 17 نفر در بخش‌های مختلف این جشنواره تقدیر کنیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های جنبی امسال نسبت به سال‌های گذشته گسترده‌تر می‌شود، اظهار کرد: یکی از بخش‌های مفید این جشنواره گنجینه‌ای به نام گنجینه اسناد تهران است که کتابخانه خوبی برای تهران پژوهان محسوب می‌شود و همه کتاب‌هایی که در حوزه تهران به چاپ رسیده است، در این کتابخانه جای دارد.

دبیر پنجمین جشنواره جایزه تهران، با اشاره به اینکه برنامه‌های این جشنواره زودتر از هفته پژوهش آغاز شد، عنوان کرد: صبح جمعه نمایشگاه اسناد دوره قاجار و عکس‌های قدیمی، در کاخ گلستان و موزه تهران در محل موزه ملی، با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران و تعدادی از مدیران و مسئولان شهرداری و میراث فرهنگی، افتتاح شد. بازدید از این نمایشگاه تا سوم دی‌ماه رایگان است.

کاظمی ابراز امیدواری کرد: در تلاش هستیم اولین نمایشگاه هنری باستان‌شناسی تهران را در حاشیه این جشنواره برگزار کنیم.

در ادامه جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران، با بیان اینکه به عنوان موزه ملی خوشحالیم که در این جشنواره حضور داشته و فعالیت می‌کنیم، گفت: سعی کردیم آثار نمایشگاه‌های موزه، براساس توالی تاریخ انجام بگیرد تا بازدید کننده پس از مشاهده آثار به نگاهی کلی از تاریخ تهران دست پیدا کند.

وی ادامه داد: برای این نمایشگاه‌ها 147 قلم اثر کشف شده از نقاط مختلف تهران همچون شهرری، سلطنت آباد، دروس و قیطریه جمع‌آوری کردیم که این آثار  بازه زمانی حدود 8 هزار سال پیش تا دوره قاجار را در برمی‌گیرد و تنوع گوناگونی را در خود دارد.

مدیر موزه ملی ایران، با اشاره به اینکه اعتقاد داشتیم با برپایی نمایشگاه، شواهد ملموس باستان شناسی را نمایش دهیم که شهروندان قدمت این آثار را حس کنند، تصریح کرد: امیدواریم در پارک قیطریه ساختمانی داشته باشیم که به صورت موزه یا اتاق معرفی، دایر شود.

نوکنده ضمن تشکر از اداره ارشاد تهران به خاطر توجه به موضوع باستان‌شناسی، شرکت و همیاری موزه ملی را در این جشنواره وظیفه موزه ملی خواند و در ادامه از تاریخچه باستان‌شناسی در تهران و شهرری، توضیحاتی ارائه کرد.

محمدمهدی تدین دبیر بخش عکس این جشنواره نیز گفت: در این جشنواره 4 کارگروه در حوزه عکس داشتیم که از مهرماه کار خودشان را آغاز کردند و موضوعاتی مانند اماکن مذهبی تهران، تاریخچه‌ بناهای قدیمی، تهران قدیم و تهران جدید و... جزو آثار بودند.

وی به حضور چهره‌های سرشناس در حوزه عکاسی اشاره و با تاکید بر آثار راه یافته به دبیرخانه، افزود: مجموعا 2165 اثر در بخش عکس از 873 عکاس، برای ما ارسال شد که از بین آثار 136  اثر از 112 عکاس، به مرحله داوری راه پیدا کردند و هیئت داوران از بین این آثار در روز اختتامیه جشنواره، برگزیدگان اعلام خواهد شد.

تدین افزود: امیدواریم بتوانیم بخش‌های نادیده یا کمتر دیده شده تهران را به درستی و بیشتر نشان دهیم چرا که این موضوع برای ما اهمیت خاصی داشت و در آثار راه یافته به دبیرخانه ما شاهد زوایای پنهانی از تهران بودیم که به راحتی از کنار آنها می‌گذشتیم.

مهسا وهابی نیز در پاسخ به این سوال که جوایز این جشنواره چگونه است، تصریح کرد: جوایز این جشنواره به صورت رتبه‌بندی نیست. مقام‌بندی مطرح نبوده و میزان جوایز یکسان است؛ در این جشنواره تجلیل‌ها یکنواخت و در یک اندازه است؛ چرا که هدف صرفا رقابت و معرفی بهتر و بدتر نیست، بلکه توجهی در حد توان به پژوهشگران این حوزه است.

مدیر تبلیغات و بازرگانی بانک آینده نیز در سخنان کوتاهی با بیان اینکه حمایت از این رویداد و رویدادهای حوزه پژوهش، در دستور کار این بانک قرار دارد، اظهار کرد: مشتریان این بانک می‌توانند از نمایشگاه‌هایی که به مناسبت هفته پژوهش در کاخ گلستان و موزه ملی دایر شده، تا پایان برگزاری آنها، به صورت رایگان بازدید کنند.