سرویس معماری هنرآنلاین: شاهین فرزانه، رئیس مرکز نوآوری معماری شهری و صنایع وابسته تهران درباره این مسابقه گفت: برای شرکت در این مسابقه باید سازه‌ای خاص ساخته و تخم مرغ به گونه‌ای در آن جاسازی شود که در اثر سقوط سازه محافظ از ارتفاعی مشخص، تخم مرغ از سازه خارج شده و کمترین آسیب را ببیند. ارائه خلاقیت و ایده‌ای نو برای محافظت تخم مرغ و داشتن طرح فنی و مهندسی و از پیش آماده، عامل سالم ماندن تخم مرغ و امتیازآفرین است.

در مقدمه فراخوان این مسابقه آمده است: این مسابقه که همه ساله در دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود، در واقع برای کشف و به کارگیری خلاقیت‌های مختلف و نوآوری‌های مبتکرانه است. در واقع این مساله از آنجا مطرح شد که ناسا برای پرتاپ ماهواره و کاوشگر به سطح اجرام آسمانی از جمله سیارات و همچنین رساندن امکانات و وسایل لازم به فضانوردان ساکن در فضا تصمیم به انجام آزمایشاتی در این مورد گرفت تا بتوان اجسام شکننده را به گونه‌ای از فاصله مشخص رها کند و تا حد ممکن آسیبی به شی مورد نظر نرسد. با توجه به اینکه کاوشکر باید درون سازه‌هایی قرار گیرند که پس از برخورد با سیاره‌ها و اجرام آسمانی بتوانند ضمن کاستن سرعت، به سادگی و با حفظ محموله درون خود با کمترین خسارت بر سطح سیاره مورد نظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند و اطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند. همچنین ارائه ایده‌هایی برای کاهش آسیب به بسته‌هایی که از طریق هواپیما برای کمک رسانی به مناطق مختلف فرستاده می‌شود، حفاظت از بسته‌های پستی، طراحی پوشش‌های حفاظتی چتر باران و... نیز می‌تواند کاربرد نتایج این مسابقه را مورد هدف قرار دهد. علاوه بر اهداف یاد شده انجمن علمی معماری دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ٤٧ تهران درصدد است تا برای اولین بار قوانین و شیوه اجرای این نوع مسابقات را در قالب یک طرح پژوهشی استاندارد سازی کند.

با توجه به اهمیت این مسابقه، استقبال دانشجویان و بالابردن سطح علمی و خلاقانه سازه‌های مورد آزمایش، انجمن علمی معماری اقدام به برگزاری نخستین دوره این مسابقات در دانشگاه علمی کاربری فرهنگ و هنر واحد ٤٧ تهران در سطح منطقه‌ای گرفت. همچنین گستردگی زمینه‌های علمی و خلاقانه مسابقه این امکان را فراهم می‌آورد تا دانشجویان اغلب رشته‌ها به خصوص معماری، فیزیک، مکانیک، عمران و ... بتوانند در این مسابقه شرکت کنند.

این استارت آپ حوزه معماری با عنوان ساخت سازه‌ای نوین در معماری با شرکت دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف از دانشگاه‌های سطح تهران، روز دوشنبه 26 آذرماه از ساعت ١٢ الی١٤ در خیابان فاطمی،خیابان پروین اعتصامی،نبش کوچه آونگ، دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ٤٧ برگزار خواهد شد.