سرویس معماری هنرآنلاین: آمفی تئاتر کروی شکل 2 هزار نفری گوانگژو، با تأثیر از یک اِلمان باستانی چینی به نام پازل کُروی طراحی شده، و از تزئینات مجسمه‌ای بهره برده که هر کدام به طور آزادانه حرکت می‌کند و از یک متریال یک تکه ساخته خواهد شد.

طرح سالن تئاتر چیلتون با الهام خاصیت‌های خالق پازل کره‌ای شکل به نام یو (Yu) منتشر شده است و در جست جوی فراخواندن مشخصات و کیفیات ظریف هنر باستان در مکانی هنری به واسطه یک حجم کروی بوده است. توده‌ای که الگوهای نامتقارن و هندسه‌ای پیچیده را شامل می‌شود و بهترین موضوع یا نگاره برای معرف شخصیت هنر چینی است. ساختار اصلی تئاتر از یک پوسته دولایه گنبدی شکل از متریال GRC (بتن فایبرکلاس تقویت شده) است که با سازه‌های فولادی لوله‌ای شکل کاور شده تا در هنگام دوران از مقاومت و عمر بالایی برخوردار باشد.

تئاتر چیلتن

بازدیدکنندگان از طریق یک ورودی اصلی به درون تئاتر هدایت می‌شوند. طراحی ورودی اصلی ترکیبی از سطوح کُروی شکل آفسِت شده است که الگویی نامتقارن و روی هم افتاده را بر روی یکدیگر همپوشانی می‌کنند که شباهت زیادی به پازل کره‌ای شکل دارد. هندسه‌های بر روی پوسته سالن با تأثیرپذیری از کرکره‌های چوبی سنتی منطقه گوانگژو ساخته شده است. روکش فلزی طرح دار دیوار با اهداف مختلفی طراحی شده است. اندازه و جایگذاری پوسته‌ها بهینه شده‌اند تا تعداد مشخصی از تأثیرات حرکات پوسته قابل لمس کند. محاسبات تعداد و ابعاد پوسته باعث می‌شود تا هزینه ساخت نما به اندازه چشم‌گیری کاهش یابد.

نمای تئاتر در قالب روکش فلزی تلاش می‌کند تا پیچیدگی و تخلخل پازل واقعی را جذب کرده و به نمایش بگذارد. در حالی که توزیع مناطق پیچیده نما به گسترش فضای ارائه بیرونی برای عموم مردم منجر شده است. الگوی پوسته نما از طریق یک شبکه مثلثی بر پایه هندسه چند وجهی ژئودزیک طراحی شده تا ساختاری بهینه و قابل درک خلق کند. فرمت الگوی نما به صورتی است که اشکال لوزی و ذوزنقه شکل همان‌طور که از زمین فاصله گرفته به سمت داخل یا سقف هدایت شدند، ابعاد آن‌ها کوچک‌تر شده است.

منبع: آرل