سرویس معماری هنرآنلاین،  اتو واگنر (۱۹۱۸- ۱۸۴۱) از برجستگان معماران اروپایی قرن نوزده و آغاز قرن بیستم به شمار می‌آید. ساختمان‌های او امروز از مهم‌ترین نمونه‌های معماری در دوره تحول معماری از تاریخ‌گرایی به سوی مدرنیسم دیده می‌شوند. او نخستین کسی بود که در پشتیبانی از "هنر معماری" جدیدی که اساس آن عملکرد، ساختار و مصالح باشد ایستاد و با قاطعیت "زندگی مدرن" را به عنوان مدل انتخاب کرد.

واگنر علاوه بر مجموعه‌ها و عمارت‌هایی که ساخت، سیستم قطار شهری وین را طرح و اجرا کرد و همچنین به طراحی مبلمان و به معماری داخلی پرداخت.

سال ۲۰۱۸ صدمین سالگرد درگذشت اتو واگنر است و این فرصت ارزنده‌ای است که بخشی از نمایشگاه بزرگی را که  "موزه وین" برای بزرگداشت اتو واگنر نمایش داد در تهران مشاهده کنیم.

ایده نمایشگاه این است که در بزرگ شهر بی‌انتهایی مانند تهران، ایده‌ها و نقشه‌های اتو واگنر را که تحت عنوان "شهر بی‌انتها" برای گسترش وین، که آن زمان ۲ میلیون جمعیت داشت، به نمایش گذاشته شود.

بخش اصلی نمایشگاه، نقشه‌ها و برنامه‌های شهرسازی و اینفراستراکچر شهری اتو واگنر خواهد بود.

هم زمان با نمایشگاه، نشستی با متخصصان ایرانی و اتریشی خواهیم داشت تا در مورد تحولات شهری و اثر مدرنیزم در وین و تهران سخنرانی و تبادل نظر کنند.

در این همایش گیتی اعتماد؛ معمار و شهرساز،  سید محمد بهشتی؛ معمار و رئیس پژوهشکده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، هرمان چک؛ معمار و استاد دانشگاه، اندراس نیرهاوس؛ کارشناس ارشد تاریخ هنر و کیوریتیو معماری در موزه وین به سخنرانی خواهند داشت.

گلمر مینا خطیبی؛ معمار و مدرس دانشگاه در وین، دبیر و برگزار کننده این همایش از همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، انجمن فرهنگی اتریش و فصل نامه معماری و ساختمان در برگزاری این همایش خبر داد.

نمایشگاه این همایش 23 مرداد ماه از ساعت 17 افتتاح خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند تا 5 شهریورماه همه روزه از آن بازدید کنند.

سخنرانی‌های این نمایش نیز 24 مردادماه از ساعت 17 در فرهنگسرای نیاوران آغاز می‌شود.