سرویس معماری هنرآنلاین، سن‎پترزبورگ که در سال ۱۷۰۳ میلادی توسط پتر اوّل کبیر به عنوان پایتخت جدید امپراطوری روسیه بنیان‎ گذاشته شد، تجسم نهایی قریحه‎ هنری است. بهترین معماران اروپا و خلاق‎ترین استعدادهای روسیه از جمله الکساندر پوشکین، نیکولای گوگول، فئودور داستایفسکی، دیمیتری شوستاکوویچ و جوزف برودسکی مهر و نشان پاک‎نشدنی خود را بر این شهر تحسین‎برانگیز زده‎اند.

از معماری و طراحی شهری تا هنروران با استعداد اپرا و باله‎ مارینسکی تا شاهکارهای موزه‎ عظیم اِرمیتاژ،  همه چیز در این شهر لذت‎بخش حول زیبایی و لطافت می‎گردد. پل‎های معلق افسانه‎ای این شهر بر روی رودخانه‎ی نِوا و مشهور به "شب‎های سپید" در ماه ژوئن، سالانه هزاران توریست را به این نقطه می‎کشاند.

مرکز شهر سن پترزبورگ یکی از مکان‎های میراث جهانی یونسکو است. گردشگری یکی از بخش‎های اصلی اقتصاد شهر است. سن پیترزبورگ بیشتر از هر شهر دیگری در روسیه، هر ساله خوشامدگوی بیشتر از ۵میلیون گردشگر است.

نزدیک به ۶۰۰ پل در سن پترزبورگ وجود دارد که ۲۲ عدد از آن‌ها متحرک هستند.

879058e7-d3b6-4f39-ada4-205b932788b3

موزه آرمیتاژ یا هریمتاژ (Hermitage) قدیمی‌ترین موزه در جهان محسوب می‌شود. این موزه دومین موزه‌ی بزرگ جهان نیز به شمار می‌رود. آرمیتاژ بیش از ۳ میلیون آثار فرهنگی و هنری را در خود جای داده است. همچنین بسیاری از کشورهای جهان، برای آثار و تاریخ خود، سالن‌های مجزایی در این موزه دارند.

آرمیتاژ در سال ۱۷۶۴ به دستور "ملکه کاترین کبیر" (Empress Catherine the Great) تاسیس شد. ملکه‌ وقت ۴۰۰۰ تابلوی نقاشی، ۳۸ هزار کتاب نفیس و مجموعه‌ای از ۱۶ هزار سکه‌ی قدیمی را به این موزه واگذار کرد.

آرمیتاژ از ۳۵۰ سالن و ۵ ساختمان متشکل شده است. اگر به تمامی آثار این موزه فقط برای یک دقیقه نگاه کنید، ۸ سال زمان می‌برد تا بتوانید نظاره‌گر همه‌ی آن‌ها باشید.

9b27913d-98f7-4738-a1b7-6519174bd9bc

یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر، کلیسای "اسحاق" (Isaac Cathedral) است. ساخت این کلیسا در سال ۱۸۱۸ آغاز شد و بیش از ۴۰ سال به طول انجامید. وزن بنای این کلیسا ۳۰۰ هزار تن است. همچنین گنبد بالای آن نیز از طلای خالص ساخته شده است.

امروزه سن پترزبورگ به نوعی پایتخت فرهنگی کشور روسیه محسوب می‌شود. سالانه بیش از ۲۰ فستیوال فرهنگی و ۸۰ جشنواره‌ی تئاتر و موسیقی در این شهر برگزار می‌شود.

در قالب سنّت هنری مشابهی، استادیومی جدید با ۶۹۰۰۰ نفر ظرفیت در جزیره‎ی کرتوفسکی رو به دریای بالتیک در حال ساخت است. این استادیوم که توسط معمار مشهور کیشو کوروکاوا طراحی شده‎است، تداعی‎کننده‎ یک سفینه‎ فضایی است. استادیوم جدید دارای زمین بازیِ باقابلیت جمع شدن خواهد بود که در نتیجه‎ آن، کیفیت چمن فارغ از وضعیت آب و هوا، مطلوب باقی می‎ماند.

st

منظر پیش روی معمار برای طراحی استادیوم سن‎پیترزبورگ، یک سفینه‎ فضایی بود که بر سواحل خلیج فنلاند فرود آمده‎است. این ساختمان ۷طبقه، ۷۹ متر ارتفاع دارد.