سرویس معماری هنرآنلاین، تاریخ و فرهنگ، مهم‌ترین هویت حقیقی یک شهر و شهروندان آن است و میدان‌ها به عنوان عنصری هویت‌بخش در طول تاریخ علاوه بر نمایش پیشینه تاریخی و تداعی‌کننده خاطرات جمعی، برای برقراری و ارتقای میزان تعاملات اجتماعی شهروندان نیز نقش مهمی به عهده دارد.

سبزه‌میدان (میدان آزادی)، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فضای شهری قزوین محسوب می‌شود که در گذشته بخشی از محدوده دولت‌خانه صفویه در زمان پایتختی این شهر بوده است و در حال حاضر نقش مهمی از نظر هویتی و عملکردی در شهر ایفا می‌کند.

با توجه به اینکه دوران پایتختی قزوین، زمان شکوفایی در این شهر بوده، عناصر هویتی با ارزشی در این محدوده از شهر دیده می‌شود. همچنین سبزه میدان در گذشته به این سبب که نقش پر رنگی در پیشبرد سیاست‌های مدیریت شهری داشته، چشم شهر محسوب می‌شده و محلی برای فعالیت‌های اقتصادی، عملکردهای گوناگون حکومتی و اجتماعی بوده است؛ اما سبزه میدان امروزی به دنبال افزایش گردشگران در کنار کارکرد تاریخی با حفظ نقش اجتماعی و عملکردی خود است که این امر با توجه به موقعیت مکانی و عملکردی شهر، سبزه میدان را در کنار مجموعه دولت‌خانه، به عنوان قلب شهر حائز اهمیت می‌نماید.

در این راستا، سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین اولین جشنواره ملی عکس "دارالسلطنه قزوین" را با هدف حفظ، حمایت و معرفی این فضاهای ارزشمند، با محوریت محدوده دولت‌خانه صفوی و سبزه میدان برگزار می‌نماید.

موضوعات این جشنواره، عبارت‌اند از  نمایش حیات اجتماعی (کلیه تعاملات فضایی، انسانی، طبیعی، تاریخی، اجتماعی، مذهبی، کسب‌وکار، محیط زیست، شهروندی و…)، دولت‌خانه صفوی و سبزه‌میدان در گذر زمان،محدوده دولت‌خانه و سبزه‌میدان در شب و عناصر هویتی در دولت‌خانه صفوی و سبزه‌میدان است.

این جشنواره در بخش‌های اصلی و ویژه برگزار می‌شود. در بخش اصلی، عکاسی با دوربین‌های حرفه‌ای (آنالوگ و دیجیتال)، بخش ویژه، عکاسی با تلفن همراه (موبایل) و بخش جانبی: نمایش عکس‌های آرشیوی و قدیمی محدوده دولت‌خانه و سبزه‌میدان را شامل می‌شود.

شرکت تمامی عکاسان کشور (چه داخل- چه خارج) در این جشنواره آزاد است.

ارسال آثار فقط در زمان‌بندی مشخص شده قابل انجام است و به هیچ وجه تمدید نخواهد شد. پس از اتمام مهلت ارسال آثار و داوری آثار، اسامی برگزیدگان اعلام می‌شود.

ثبت نام اولیه و ارسال آثار فقط از طریق ایمیل (E-mail)جشنواره امکان‌پذیر است.

در صورتی که فرآیند ثبت نام و ارسال آثار مطابق شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت در داوری برای عکس‌ها وجود ندارد.

 هر عکاس می‌تواند، در هر بخش حداکثر ۱۵ فریم (قطعه) عکس را به ایمیل جشنواره ارسال نماید.

  فرمت ارسالی تصاویر در بخش‌های اصلی و ویژه، Jpeg است که در صورت پذیرش می‌بایست فایل اصلی اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

تمامی عکس‌های ترکیبی، دستکاری شده، فوتومونتاژ، کلاژ، دارای پاسپارتو، امضای عکاس، لوگو، واترمارک (نشان دار)، و … یا هر گونه دخل تصرف که سندیت عکس را مخدوش نماید، قبل از مرحله داوری حذف خواهند شد.

شرکت‌کنندگان فقط می‌توانند در محدوده اصلاح رنگ و نور، کنتراست و شارپنس (وضوح) ویرایش عکس عمل نمایند.

ارائه عکس به صورت رنگی و سیاه وسفید، امکان پذیر است.

عکس‌های ارسالی باید، با سایز ضلع بزرگ ۲۰۰۰ پیکسل و حداکثر حجم ۲ مگابایت ارسال شوند.

در صورت راهیابی آثار به نمایشگاه ، فایل اصلی عکس می‌بایست نزد عکاس وجود داشته باشد.

دبیرخانه جشنواره، ارسال‌کننده عکس را صاحب اثر تلقی می‌کند، در غیر این صورت تمامی اتفاقات احتمالی و مسئولیت بر عهده ارسال کننده است.

همچنین کتاب جشنواره، در صورت چاپ، به صاحبان اثر که عکس‌هایشان به نمایشگاه راه پیدا کرده است ، اهداء خواهد شد.

به تمامی آثاری که به نمایشگاه راه پیدا کرده‌اند مبلغ پانصد هزار ریال حق تألیف پرداخت خواهد شد.

برگزارکننده، حق استفاده از عکس‌های پذیرفته‌شده را رسانه‌های چاپی، فیلم ، تیزر، انتشارات مربوط به جشنواره، در فضای مجازی و سایر موارد فرهنگی با ذکر نام عکاس، برای خود محفوظ می‌دارد.

ارسال عکس به دبیرخانه جشنواره، به منزله قبول کلیه مقررات مسابقه است و شرکت کننده مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هر گونه دعوی در باب مالکیت اثر بر عهده شرکت کنننده است و از عهده برگزار کننده خارج است.

سهیل زندآذر، صابر قاضی و خشایار فاضل کاشانی هیئت داوران این مسابقه خواهند بود.

همچنین محمدعلی حضرتی‌ها، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، سیّد مهدی مجابی، مشاور راهبردی پروژه ساماندهی محدوده سبزه‌میدان (به‌ عنوان بخشی از دولتخانه صفوی)، مهدیه السادات قافله‌باشی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و هنری شورای اسلامی شهر قزوین، داریوش قاسمی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین و  آرش رشوند آوه، مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین، به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این جشنواره حضور دارند.

علاقه‌مندان به حضور در این جشنواره تا 5 خرداد ماه سال جاری فرصت دارند که آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در قزوین، خیابان امام خمینی (ره)، مجموعه تاریخی سعدالسلطنه، راسته وزیر، غرفه ۴۰، دفتر فنی سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین و یا به ایمیل جشنواره:Darosaltane.festival.1@gmail.com ارسال کنند.

اختتامیه این جشنواره و افتتاح نمایشگاه عکس، 24 خرداد ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.