به گزارش هنرآنلاین، محمد دکامئی مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه‌ها با اعلام خدمات‌رسانی رایگان موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت به ‌مناسبت روز جهانی موزه گفت: موزه‌ها در دنیا جزء اصلی‌ترین مقاصد گردشگری هستند که بازدید از آن‌ها به‌خصوص در کشورهایی که از پشتوانه فرهنگی غنی برخوردارند، با استقبال فراوانی همراه است. این مراکز با توجه به نوع آثار در اختیار، موضوع فعالیت، سازمان مطبوع و ... به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

وی افزود: روز جهانی موزه‌ به منظور بالابردن آگاهی در مورد اهمیت نقش موزه‌ها در توسعه‌ جوامع، توسط شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) از سال ۱۹۷۷ وارد تقویم جهانی شده است. ایکوم همه ساله شعاری را برای این روز در نظر می‌گیرد و به همین مناسبت در همه جای دنیا با اجرای ویژه برنامه‌هایی، این روز را جشن می‌گیرند.

دکامئی با اشاره به تنوع کارکرد موزه‌ها و توجه به تأثیرات مختلف فعالیت این مراکز در توسعه فرهنگ شهروندی و گسترش شناخت بصری آنان از هنر و میراث هنری، افزود: شعار روز جهانی موزه‌ در سال ۲۰۱۸ "ارتباطات خلاق و نوین موزه‌ها، رویکردهای جدید، مخاطبان جدید" انتخاب شده است. شعاری که ضمن محوریت قرار دادن موزه‌ها؛ بر ارتباطات، خلاقیت و مخاطب تأکید دارد و تشویق می‌کند تا با ارائه رویکردهای جدید، نقش و جایگاه موزه‌ها را قوی‌تر از گذشته معرفی کند.

مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری با دارا بودن تعداد قابل توجهی موزه، باغ موزه و خانه موزه جزء سازمان‌های اصلی متولی موزه‌داری در پایتخت و تنها نماینده رسمی ارائه خدمات موزه‌ای در شهرداری تهران است. بر همین اساس در راستای شعار سال ایکوم جهانی و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، مجموعه‌ای از اقدامات و برنامه‌ها را برای روز جهانی موزه‌ و تداوم اجرا در طول سال ۹۷ پیش‌بینی کرده است.

 

بازدید رایگان از موزه‌های سازمان فرهنگی هنری در روز جهانی موزه

دکامئی در ادامه با تشریح وضعیت محتوایی و شیوه مدیریت این مراکز بیان کرد: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دارای 16 موزه است که شامل: ۲ باغ موزه، ۴ موزه، ۷ خانه موزه و ۳ خانه موزه شهید است که ۵ مرکز به صورت تخصصی توسط مدیریت هنرهای تجسمی و امور موزه‌ها و مابقی توسط مدیریت‌های مناطق نگهداری و مدیریت می‌شوند، که توجه مدیران مناطق و اجرای برنامه‌های مرتبط در این مراکز نقش مهمی در پویایی و فعال بودن موزه‌ها دارد.

همچنین تعدادی از موزه‌های سازمان فرهنگی هنری به دلیل دارا بودن فضای نگارخانه، کارکرد گالری- موزه دارند، که در این مراکز علاوه بر فعالیت‌های موزه‌ای، نمایشگاه‌ دوره‌ای آثار هنری نیز برپا می‌شود.

وی گفت: از برنامه‌های مهم سال ۹۷ در حوزه موزه‌های سازمان فرهنگی هنری استفاده حداکثری از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی آثار و برنامه‌های موزه‌ها و راه‌اندازی سامانه اختصاصی نگارخانه‌ها و موزه‌های سازمان است که طراحی آن آغاز و امیدواریم تا پایان فصل پاییز شاهد راه‌اندازی این سامانه باشیم.

محمد دکامئی در ادامه ضمن اشاره به تعدادی از برنامه‌هایی که به مناسبت روز موزه و هفته میراث فرهنگی در سازمان فرهنگی هنری انجام ‌می‌شود، گفت: رایگان بودن بازدید موزه‌ها در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه، نیم بها شدن بلیت موزه‌ها در هفته میراث فرهنگی (۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد)، اجرای طرح "موزه در شب" در باغ موزه قصر و باغ موزه هنر ایرانی، برگزاری نمایشگاه گروهی "رویکردها و گرایش‌ها در هنر معاصر ایران ۲" در گالری پردیس ملت با همکاری ایکوم، برگزاری نمایشگاه "نگاهی به عکس‌های جهان نما: استریوسکوپ‌های قاجاری" در موزه عکس خانه شهر، برگزاری نمایشگاه "مروری بر آثار اردشیر مجرد تاکستانی" در باغ موزه هنر ایرانی، نمایشگاه "برگزیده آثار گنجینه" موزه هنرهای دینی امام علی (ع) و ... از برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است.

مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ادامه با تأکید بر اهمیت ارتباط و تعامل مؤثر موزه‌ها با شهروندان افزود: انتشار کتاب "موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران"، طراحی سایت موزه‌ها و نگارخانه‌های این سازمان و طراحی خدمات QR برای آثار باغ موزه هنر ایرانی و سایر موزه‌های سازمان نیز در حال انجام است.

دکامئی مشارکت موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با ویژه‌برنامه "شبکه‌سازی روابط عمومی‌ها، گامی برای فوق پیوستگی موزه‌ها" باغ موزه دفاع مقدس را از دیگر اقدامات این سازمان در هفته میراث فرهنگی برشمرد.