به گزارش هنرآنلاین، همایش "سلطان محمد معمار یزدی" که سال گذشته فراخوان آن منتشر شد، اردیبهشت امسال در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. به همین مناسبت با زهره بزرگمهری از اعضای شورای علمی این همایش گفتگویی کوتاه داشتیم.

 وی در خصوص آنکه از چه راهی با آثار سلطان محمد معمار یزدی آشنا شده، اظهار داشت: در اولین سفرم به کرمان، درست چهل سال پیش، وقتی شاهکار معماری مجموعه گنجعلی خان را دیدم با نام سازنده‌اش آشنا شدم و با دیدن و بررسی رباط زین‌الدین به شناخت بیشتری رسیدم.

بزرگمهری درباره اینکه آیا سلطان محمد را می‌توانیم صاحب سبک در معماری عصر صفوی بدانیم، تصریح کرد: سلطان محمد معماریزدی به راستی صاحب سبک و اندیشه، هم در تک بنا و هم در خلق مجموعه بناهاست. رباط زین‌الدین در نوع خود منحصر به فرد است. در مجموعه گنجعلیخان برای نخستین بار در دوران اسلامی شهرسازی به صورتی فکر شده و دستوری مد نظر قرار می‌گیرد.

به نظر بزرگمهری حمام گنجعلی خان برای مرد و زن کاربری داشته که در ساعات مختلف روز و شب به هر گروه اختصاص داده می‌شده است. همچنین از منظر وی این حمام برای استفاده عموم بوده؛ ولی در زمان یا زمان‌هایی خاص برای استفاده اشراف و بزرگان به کار می‌رفته است.

وی درباره تقسیم‌بندی‌های حمام گنجعلی خان اظهار داشت: این حمام کامل‌ترین تقسیم‌بندی از لحاظ عملکرد و فضاسازی را دارد که بحث درباره آن بسیار مفصل است.

زهره بزرگمهری دکتری مرمت بناهای تاریخی از دانشگاه شهید بهشتی، دارنده نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو هیئت راهبردی پایگاه میراث فرهنگی برخی شهرهای تاریخی ایران، مدیر کل دفتر فنی حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی، مشاور گروه هنر و معماری دانشنامه جهان اسلام و استاد تخصصی ارزشیابی مرمت بنا برای هنرمندان هنرهای سنتی است.

 وی در رزومه پربار خود طرح مرمت و احیای بناهای تاریخی مانند: تپه باستانی آوه، سرای حاج باشی بازار اراک، بازسازی پوشش‌های بازارچه حاج قنبر یزد، مرمت و احیای مقبره استاد محمدکریم پیرنیا و ... را نیز دارد.

همایش سلطان محمد معماریزدی 24 اردیبهشت ، 1397ساعت 14، در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552 برگزار می‌شود.