سرویس معماری هنرآنلاین، با حضور معماران و چهره‌های شاخص این عرصه، جشن ساختمان سال شب گذشته پنجم اردیبهشت‌ماه با اعلام برنده نهایی این برنامه در کاخ نیاوران به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم شهریار خانی‌زاد، دبیر این جایزه با اشاره به اهمیت توجه به عرصه معماری در این باره گفت: ما سال‌ها بود که دغدغه برگزاری مسابقه‌ای با کیفیت را در حوزه معماری داشتیم، به همین خاطر و بر اساس همین دغدغه جایزه ساختمان سال شکل گرفت.

او افزود: از اینکه امروز توانسته‌ایم با کمک اساتید و علاقه‌مندان به این حوزه جریانی را در این راستا ایجاد کنیم که با واقعیت در ارتباط است، بسیار خرسندیم.

دبیر جایزه ساختمان سال درباره روند انتخاب آثار توضیح داد و افزود: در ابتدای این جایزه نزدیک به 25 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از میان آنها در مرحله نخست 17 اثر و در مرحله دوم 7 پروژه انتخاب شدند تا مورد بازدید قرار گیرند.

خانی‌زاد، تصریح کرد: امیدواریم که بتوانیم دست به دست یکدیگر دهیم تا رشد تعالی بخشی را در این حوزه شاهد باشیم.

در ادامه این جلسه دکتر ساسان سوادکوهی، از اساتید پیشکسوت این عرصه، ایران را دارای معماری ارزنده‌ای در طول تاریخ دانست و در این باره گفت: وقتی از ایران صحبت می‌کنیم، پیشینه‌ای بسیار افتخار آمیز را شاهد هستیم که همه ما به کرات به آن اشاره کرده‌ایم. در واقع تاریخ فرهنگ معماری این ملت سرشار از این افتخارهاست.

او افزود: ایران چه در دوره پیش از اسلام و چه پس از آن معماری شگفت‌انگیز و زیبایی را ارائه کرده است. جایزه ساختمان سال نیز سعی دارد علی رغم تمام سختی‌های پیش رو خلاقانه‌ترین و بهترین اثر را در راستای تعالی بخشیدن به این عرصه و زنده ساختن پیشینه این هنر انتخاب کند.

دکتر سیروس باور نیز در ادامه این جلسه به عنوان نماینده هیئت داوران به ارائه سخنرانی پرداخت و درباره ملاک‌های انتخاب ساختمان سال گفت: آنچه که برای ما از همه مهمتر بود، مساله ایدئولوژی مدرنیسم است در واقع ما سعی می‌کنیم که این فضا را از گذشته دور کنیم تا بتوانیم به مدرنیسم برسیم.

او افزود: متاسفانه در ایران مدرنیسم به صورتی که در جهان بود ایجاد نشد زیرا مدرنیسم جدید از تفکر و روش زندگی اجتماعی شکل گرفت که مدیون صنعت و توسعه تولیدات صنعتی است این در حالی است که ما در ایران چنین روندی را طی نکردیم.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ما در قضاوت معماری سعی داریم، بین کهنه و نو گرایشی را ایجاد کنیم تا ایده و خلاقیت خود را نشان دهد. بر همین اساس نیز ما سعی داریم اثری را انتخاب کنیم که وقتی به عنوان ساختمان سال به آن می‌نگریم، تمام فضاهای آن از مدرنیته بهره‌مند شده باشد.

در ادامه این جلسه با حضور داریوش بوربور، مهندس طراح یادمان مشهد و جهانگیر درویش، معمار و خالق استادیوم تختی، از مدیرعامل شرکت رویا به عنوان اسپانسر و حمایت کننده جایزه ساختمان سال تقدیر به عمل آمد.

بر اساس رای هیئت داوران دو پروژه در این جایزه مورد تقدیر قرار گرفتند. نخستین پروژه این جایزه به "باغ اوتیسم" اثر دفتر معماری حجم سبز در اصفهان تعلق گرفت و "باغ انارستان پدربزرگ" اثر دفتر معماری سیزان خوانش در شهر تفت یزد به عنوان دومین پروژه مورد تقدیر معرفی شد.

برنده نهایی این جایزه اما "خانه کبوتر" اثر دفتر مهندسین مشاور فتوره‌چیان بود که دو لوح تقدیر و مبلغ 20 میلیون تومان به آن تعلق گرفت.

در ادامه این مراسم هیئت داوران از کارفرمایان برگزیده سال 96 نیز تقدیر به عمل آمد.

بر همین اساس به ترتیب پروین تاج آراسته کرمانی، کارفرمای "خانه کبوتر"؛ نماینده خیریه حضرت زینب (س) برای "باغ اوتیسم" و آقای محمد علی دهقانی برای پروژه "باغ انارستان پدربزرگ" مورد تقدیر قرار گرفتند.

KABOUTAR_RESIDENTIAL_BUILDING_FATOURECHIANI_ARCHITECTURE_OFFICE__2_-14363-800-506-100

پروژه معماری خانه کبوتر

 

Pomegranate_garden_house_of_grandfather_in_Taft_Modern_Villa_in_Iran__3_-15101-800-506-100

پروژه معماری باغ انارستان پدربزرگ

 

29737112_1804897056482607_2970459197923131392_n

پروژه معماری باغ اوتیسم