به گزارش هنرآنلاین، خانه تاریخی دریابیگی که پیشینه‌ای نزدیک به 200 سال دارد، برای بار دوم دچار حریق شد. آتش سوزی این بنا که به گفته مسئولان به دلیل اتصالی سیستم برق صورت گرفته، نزدیک به 40 درصد ساختمان را تخریب کرد. این اتفاق در حالی رخ داده که به گفته مسئولان در فاز نخست مرمت این بنا نزدیک به 300 میلیون تومان بودجه صرف شده بود.

ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی استان گیلان درخصوص آتش‌سوزیِ خانه تاریخی دریابیگی در لنگرود به ایلنا گفت: دیشب ساعت 8:30 ساختمان دریابیگی در شهر لنگرود دچار حریق شد. این آتش سوزی از قسمت سقف بنا صورت گرفته است و هنوز علت آن مشخص نیست. آتش‌نشانی در حال حاضر آتش را مهار کرده. بخشی از سقف ساختمان و بخشی از تزئینات آن در آتش سوخت.

وی ادامه داد: ساختمان دریابیگی شامل پنج پلاک جداگانه است که همه جزو یک مجموعه هستند. یکی از مالکین این بنا، سازمان میراث فرهنگی است که چند سال پیش یکی از این پلاک‌ها را خریداری کرد. چهار پلاک دیگر مالک شخصی دارد. در این آتش سوزی دو تا از این ساختمان‌ها دچار آتش سوزی شدند و به طور کامل سقف این دو ساختمان از بین رفته است.

وی با ذکرِ این مطلب که ساختمان دریابیگی دومین باری است که دچار آتش‌سوزی شده، توضیح داد و گفت: در سال 94 نیز این ساختمان به علت اتصال سیم‌های برق دچار آتش سوزی شده بود. سازه‌ای که در آتش سوزی اخیر دچار حریق شد از منظر استحکام، سازه بسیار خوبی بود که باید هر چه زودتر بازسازی شود.

معاون میراث فرهنگی گیلان درباره برآورد خسارات نیز متذکر شد: پیش از آتش‌سوزی 300 میلیون تومان برای بازسازی فاز اول این بنای تاریخی در نظر گرفته بودیم. حال هزینه‌ی مرمتِ قسمت‌هایی که دچار حریق شده‌اند نیز، تقریباً 250 میلیون تومان برآورد می‌شود. از این مقدار تاکنون، در حدود 100 میلیون تأمین اعتبار شده است.

گفتنی است، خانه تاریخی دریابیگی سال 1390 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.