به گزارش هنرآنلاین، بیژن شافعی آرشیتکتی است که به خلاقیت در حوزه معماری بسنده نمی‌کند. وی از دو دهه قبل و در یک روند خلاق، ادامه نوآوری‌هایش را در معماری داخلی و مبلمان دنبال کرد و از پنج سال پیش تاکنون با بهره گیری از خصوصیات بامبو و امکانات بی‌انتهای این گیاه سـبز به عوامل حسی، روانی، ارگونومی، زیبایی‌شناسی و معماری پایدار توجهی ویژه کرد.

در سالن طراحان مزون اُبژه پاریس بود که اندیشه‌ها و رویاهایش را به تجارب جدید بدل کرد و با طراحی صندلی‌هایش، آغازی نو در طراحی مبلمان در ایران را رقم زد.

صندلی‌ها و آثار هنری بیژن شافعی که در شهریورماه در سالن طراحان نمایشگاه "مزون ابژه پاریس" به نمایش درآمد از چهارم اسفند در "گالری زمان هنر" به تماشا درآمده است.

در تمدن‌های کهن ایران، صندلی همواره از جایگاه و مقام ویژه‌ای برخوردار بوده است. شاید گویاترین تصویر آن صحنه حجاری موجود در موزه ایران باستان است که داریوش بر صندلی شاهی تکیه زده و پا روی کرسی چوبی دارد. در این تصویر جزییات کامل صندلی و کرسی قابل مشاهده و مطالعه است.

تولید صندلی و مبلمان در عصر تحول و دوران معاصر براساس اسناد و مدارک تصویری به حدود 150 سال پیش بازمی‌گردد. نجاران ارمنی در جلفا از چوب گردو و چنار صندلی، میز و مبل می‌ساختند.

در ابتدای قرن حاضر حضور آرشیتکت و طراح برای معماری یک بنا، زمینه‌ای شد که تعدادی از آنها از جمله پُل آبکار به موضوع معماری داخلی و طراحی مبلمان توجه خاصی نشان دهند و در کارهای‌شان به طراحی صندلی نیز پرداختند. نجاران خوش ذوق به جز ساخت در و پنجره چوبی عهده‌دار ساخت انواع مبلمان برای زندگی جدید شدند. بعدها تولیدکنندگان و استادکاران براساس الگوهای صندلی‌های کلاسیک و مدرن که به کشور وارد می‌شدند به ساخت مبلمان پرداختند اما در روند تولیدات خود کمتر به موضوع "طراحی صندلی" توجه داشتند و حتی در محیط‌های آموزشی و دانشگاهی نیز مطالعه و بررسی در این زمینه انجام نپذیرفت.

دفتر معماری بیژن شافعی و ناهید بریانی که از 25 سال فعالیت در حوزه معماری و معماری داخلی برخوردار است جهت نیازهای پروژه‌های دفتر خود به طراحی و تولید گونه‌های مبلمان و تجهیز فضاهای داخلی پرداخته است و از حدود پنج سال قبل و در ترکیبی نوین در حوزه مبلمان، پژوهشی وسیع درباره "بامبو مهندسی شده" انجام داده و آن را به عنوان متریال اصلی طراحی و تولید مبلمان جهت سازگاری با محیط و سبز بودن محصول قرار داده‌اند. بامبو قبلاً و در کشورهای شرق آسیا به روش سنتی در حوزه مبلمان کاربرد داشته است ولی "بامبو مهندسی شده" با توجه به سختی و انعطاف‌پذیری خود نقش ویژه‌ای در تولید انواع محصولات چوبی ایفا کرده است.

آنچه این روزها در گالری هنر زمان به تماشاست بخش‌هایی از دستاوردهای نوین طراحی صنعتی بیژن شافعی‌ست که تلفیقی زیبا از هنر و کاربرد صنعتی‌ست؛ درهم تنیدگی‌های فرم چوب‌ها و تلاشی که خالق این آثار برای راحتی استفاده‌کننده از محصول به خرج داده در کنار چیدمان خاص آنها در گالری، فضایی متفاوت فراهم آورده است.

نمایشگاه بیژن شافعی با عنوان "از مزون ابژه پاریس تا پروژه تهران" تا 16 اسفندماه در گالری زمان هنر واقع در  زعفرانیه، آصف، کوچه پرویز وهابى (نشاط)، پلاک ١٤ دایر است.