به گزارش هنرآنلاین، اراضی موقوفه گل شهر به مساحت تقریبی ۹۰ هکتار واقع در شهر کرج که در سال ۱۳۶۴ توسط مرحوم حاج علی حاجی ترخانی وقف شده، موضوع این مسابقه طراحی است.

 این اراضی یکی از وسیع‌ترین و از جمله معدود عرصه‌های ذخیره توسعه شهر کرج است که با هدف احداث یک دانشگاه دینی و مذهبی، ایجاد مسجد، احداث ساختمان‌های مسکونی جهت استادان و کادر آموزشی دانشگاه و خوابگاه دانشجویان و نیز ایجاد و احداث عملکردهای مکمل به منظور تأمین منابع مالی برای تحقق مقاصد، وقف شده است.

در این فراخوان احداث یک مسجد برخوردار از خدمات جانبی و مکمل (عمدتاً فرهنگی) با قابلیت ارائه خدمات توأمان به پردیس دانشگاهی و عموم مراجعه‌کنندگان از جمله اهداف مسابقه ذکر شده است.

شرکت کنندگان برای ارائه طرح باید مباحثی چون؛ متصور شدن موجودیت مستقل، روشن و نمادین برای مسجد؛ دریافتن مفهوم مسجد ایرانی و حفظ ارکان آن در قالب یک مسجد معاصر؛ ارتباط صحیح مسجد به عنوان یک نماد شهری با میدان اطراف خویش و فضاهای عمومی؛ ایجاد نشانه شهری و نماد شاخص )در مقیاس اراضی گل شهر و کرج، ایجاد یک فضای شهری  برای پذیرایی طیف‌های مختلف مردم و  برخورداری از قابلیت جهت‌دهی و الگو شدن برای طراحی سایر ارکان و اجزاء پردیس را مد نظر قرار دهند.

در مرحله نخست، عموم فارغ‌التحصیلان رشته‌ی معماری دارای شخصیت‌های حقیقی و حقوقی می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. طرح‌های برنده شده در مرحله اول به مرحله دوم مسابقه راه می‌یابند. در مرحله دوم تیم‌های برگزیده مرحله اول می‌بایست از قابلیت‌های تخصصی برای شرکت در این مرحله برخوردار بوده و در کنار خود شرکت‌های حرفه‌ای شامل انواع دیسیپلین‌های مرتبط به ساختمان را به هیئت داوران معرفی نمایند . چنانچه برگزیدگان مرحله اول، نتوانند در روز دفاع از تیم تخصص خود ، مدارک لازم را ارائه نمایند، فقط در همان مرحله اول تقدیر می‌شوند.

همچنین  افرادی که به صورت گروهی شرکت می‌کنند توجه داشته باشند که سرگروه حداقل دارای مدرک کارشناسی معماری باشند.

هر فرد تنها می‌تواند در یک گروه ثبت‌نام کند و در غیر این صورت نام او از تمام گروه‌های شرکت کرده حذف خواهد شد.

کلیه مسئولیت‌های حقوقی طرح بر عهده سرگروه بوده اما کلیه حقوق مادی و معنوی طرح متعلق به کلیه اعضای گروه است.

زیرگروه‌ها می‌تواند فارغ‌التحصیل سایر رشته‌ها و یا دانشجو باشند.

طبق ماده ۴ فصل دوم قانون حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان کشور، مصوب سال ۱۳۴۸ مجلس شورای ملی و تائید مجدد سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده اثر، محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال و کاملاً در اختیار مؤلف اثر است.

در این مسابقه سید محمد بهشتی، امیرحسین پور جوهری،علیرضا تغابنی، آرمین محسن دانشگر،محمد رضا نیکبخت، ژیلا نوروزی (علی البدل) و پرشیا قره گوزلو به عنوان هیات داوران حضور دارند.

بر اساس این گزارش،  پس از داوری مرحله اول ۱۰ طرح برگزیده شده و علاوه بر لوح تقدیر، مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی نیز دریافت می‌کنند و از ۳ طرح برای شرکت در مرحله دوم دعوت به عمل خواهد آمد.

همچنین در مرحله دوم، پس از فرایند تشخیص صلاحیت، سه برگزیده ۱۲۰ میلیون ریال به‌عنوان کمک هزینه طراحی پس از تحویل مدارک مرحله دوم دریافت خواهند کرد. در مرحله دوم مسابقه از میان ۳ گروه، کارفرما با گروهی که طرحشان از طرف هیئت داوران برگزیده شود، قرار داد طراحی امضا خواهد نمود. طرح‌های دوم و سوم نیز ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.

آخرین مهلت ثبت نام در این مسابقه 25 اسفندماه سال جاری است و علاقه‌مندان می‌توانند جهت تکمیل ثبت‌نام به سایت hajitarkhani.ir/golshahr-competition مراجعه کنند.