سرویس معماری هنرآنلاین: شرکت آیکیا روز یکشنبه خبر مرگ اینگوار فئودور کامپراد را در منزل شخصی‌اش در اسمالند سوئد تأیید کرد. این کارآفرین بزرگ روز شنبه و در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

افرادی که با کامپراد از نزدیک کار کرده بودند، از وی بعنوان تاجری با هوش و استراتژیستی بزرگ یاد کرده‌اند که در عمل خطای مشهودی نداشت.

در پیامی که در صفحه رسمی فیس بوک آیکیا نوشته شده، چنین آمده است:- "اینگوار کامپراد در آرامش و در میان عزیزانش در خانه‌اش در منطقه اسملاند چشم از جهان فروبست. ما نبود اینگوار را بسیار حس خواهیم کرد، خانواده و کارکنان آیکیا در سراسر جهان یاد و خاطره او را گرامی خواهند داشت".

پادشاه سوئد کارل گوستاف شانزدهم در بیانیه‌ای، مؤسس آیکیا را یک کارآفرین واقعی توصیف کرده است.

همچنین نخست‌وزیر سوئد آقای کامپراد را کارآفرین یگانه خوانده که دسترسی به مبلمان خانگی را برای میلیون‌ها انسان در دنیا فراهم کرد. فروشگاه‌های آیکیا به خاطر ارائه انواع مبلمان ساده، شیک و نسبتاً ارزان در جهان محبوبیت دارد.

شرکت آیکیا بزرگ‌ترین شرکت تولید مبلمان در سطح جهان است. کامپراد، در سال 1943 و در ۱۷ سالگی شرکت تولید اسباب و اثاث خانه آیکیا را با تولید خودکار، قاب عکس و ساعت در سوئد آغاز کرد و چهار سال بعد مبلمان و میز و صندلی به تولیداتش اضافه شد. با تلاش کامپراد چند سال بعد این شرکت در جهان محبوب شد و در حال حاضر دست‌کم ۴۰۰ شعبه در پنجاه کشور دارد.

نام این شرکت از کنار هم گذاشتن حروف ابتدایی چهار کلمه نام، نام خانوادگی، نام مزرعه‌ای که در آن بزرگ شد و نام ناحیه محل اقامت او در سویدن تشکیل شده است.

دفتر مرکزی شرکت آیکیا در شهر دلفت، هال‌اند قرار دارد. نخستین فروشگاه آیکیا در سال 1958 در سویدن گشایش یافت. همچنین نخستین فروشگاه‌های آیکیا در بیرون از سویدن به ترتیب در سال 1963 در ناروی و در سال 1969 در دانمارک آغاز به کار کردند.

کامپراد از سال 1973 تا 2014 در سویس زندگی می‌کرد و در سال 2014 در اعتراض به مالیات‌های بزرگ کشور سویس به سویدن بازگشت. او از جمله ثروتمندترین افراد در جهان بود. کارشناسان مجله Veckans Affärer سرمایه شرکت آیکیا را 620 میلیارد کرون (نزدیک به 62 میلیارد یورو) تخمین زده‌اند.

منبع: اسپوتنیک