سرویس معماری هنرآنلاین: اولین خانه‌ای که توسط "آنتونیو گائودی" معمار برجسته سورئالیست طراحی شده پس از یک رشته عملیات بازسازی بزرگ بازگشایی شده است.

این بنا در فاصله سال‌های 1883 تا 1885 میلادی به عنوان خانه تابستانی با نام "کاسا ویسنس"   (Casa Vicens) و به درخواست "مانوئل ویسنس" (Manuel Vicents)، از صاحبان مشهور کارخانه‌ آجر و کاشی کاتالونیا ساخته شد.

کاسا ویسنس، اولین خانه‌ طراحی شده توسط گائودی است که با استفاده از سبک هنر نو (art nouveau)ساخته شده است. در تمام این سال‌ها، این خانه‌ قدیمی و منحصربه‌فرد، به عنوان محل اقامت استفاده می‌شد تا اینکه در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی، این عمارت به ۳ آپارتمان جدا از هم تفکیک شد. این در حالی است که تنها کمی پس از این جداسازی، تنها یک خانواده آن هم به مدت یک قرن، در آن زندگی کردند.

در سال ۲۰۱۴،  یکی از شرکت‌های خانوادگی برجسته و خصوصی در آندورا (Andorra) به نام مورابانس (MoraBanc)، این بنا را خریداری کرد و مدت زمانی بالغ بر ۲ سال، به مرمت و بازسازی این عمارت قرن نوزدهمی، پرداخت. این بازسازی با نظارت استودیو طراحی ""DAW، انجام شده و از این پس در قالب یک موزه فعالیت خواهد کرد.

antoni gaudi casa vicens

آنتونیو گائودی در آن روزگار، تنها ۳۱ سال داشت و به تازگی فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرده بود. وی در مدت زمانی که از دانشگده معماری بارسلونا، فارغ‌التحصیل شده بود، به انجام فعالیت و ساخت و ساز بناها به سبک پیشینیانش یا همان معماری سبک عصر ویکتوریا مشغول بود.

پس از این بود که گودی شروع به توسعه‌ سبک خود که تا حدودی از  سبک معماری موروهای اسپانیا یا سبکی از معماری و تزئینات ایبریایی است که در قرون ۱۲ تا ۱۶ میلادی رواج داشت و به طور بسیار ملموسی از ذوق و فنون مراکش تأثیر گرفته است، الگوبرداری شده بود، پرداخت. برخی از ویژگی‌های این سبک نوین، همپوشانی توده‌های هندسی یا به بیانی ساده‌تر قرار دادن اجسام هندسی در کنار یکدیگر، استفاده از کاشی‌های سرامیکی، فلزکاری و تزئین بناها با استفاده از آجر است.

antoni gaudi casa vicens

منبع: دیزاین بوم